Adıyaman

“Tasarı kamuoyuyla paylaşılmadı”

İHD’den, İç Güvenlik Paketine Tepki

“Tasarı kamuoyuyla paylaşılmadı”

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen¸ İç güvenlik paketi hakkında açıklamalarda bulundu.

Süzen, İç güvenlik paketi olarak bilinen tasarının İçişleri Komisyonu’nda kabul edilerek TBMM ‘de görüşülmeye başlandığını belirterek, “AKP hükümetinin demokratik denetimi ve şeffaflığı ortadan kaldırmak amacıyla yasa yapma biçimi haline getirdiği tipik bir ‘Torba Yasa’ örneğidir. Ancak tasarı ile ilgili getirilecek düzenlemeler kamuoyu önünde tartışılmadan TBMM’ye gönderilmiştir.

Bu uygulama ile kişi güvenliğinin ve işkence yasağının ne denli tehdit altında olacağını söylemeye bile gerek yoktur. Gözaltına alınan kişilerin işkenceyi önlemeye yönelik usul güvencelerinden yaralanabilmeleri için gözaltı uygulamalarının yargı denetimi altında gerçekleşmesi gerekir. Oysa pek çok yargı kararından da biliyoruz ki uygulamada kolluk güçleri bu güvenceleri yerine getirmekten çoğunlukla kaçınmaktadırlar. Kolluk güçlerinin bu kaçınma davranışını Gezi Direnişi ve Kobane Dayanışma Eylemleri sırasında en uç örneklerini gördüğümüz biçimde kayıt dışı gözaltı uygulamalarına kadar vardırabilmektedir. Sonuç olarak kolluk güçlerine verilen yargı denetimi olmaksızın gözaltına alma yetkisinin bu şekilde genişletilmesi mutlak karakterdeki işkence yasağının çiğnenmesine yol açacaktır” dedi.

Tasarı ile yargının bertaraf edilerek yürütmenin yargının yerine geçtiğini kaydeden Süzen, “Siyasal iktidar tarafından bir ‘iç güvenlik reformu’ olduğu iddia edilen ama aslında iktidara hiç bir hukuksal sınırlama ve yargısal denetim olmaksızın ‘öldürme ve hapsetme’ yetkisi veren bu tasarının bizatihi kendisi kişi güvenliği ve özgürlüğü için bir tehdit oluşturmaktadır.

Tasarının bu haliyle onaylanması durumunda vali ve kaymakamların adli kolluk amiri olduğu, kolluk amirlerinin önleyici gözaltı yetkisi bulunduğu, toplumsal gösterilere katılanların kolayca tutuklanacağı, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kısıtlanacağı, silah kullanma yetkisi genişleten polisin keyfince silahına davranacağı ve polisin her canı sıkıldığında istediği her kişinin üstünü ve araçlarını arayacağı yeni bir olağanüstü hal dönemine girmiş olacağız. Bu nedenle iç güvenlik paketi geri çekilmeli, TBMM bunu yasalaştırmamalıdır” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu