Anasayfa / Adıyaman / “Tarlalara Biz Su Getireceğiz”

“Tarlalara Biz Su Getireceğiz”

Akşener bugün ilimizde

“Tarlalara Biz Su Getireceğiz”

 

Cumhurbaşkanı Adayı ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugünb seçim çalışması nedeniyle partisinin Adıyaman’da düzenleyeceği mitinge katılarak halka hitap edecek. Akşener’in Adıyaman’a gelmeden Adıyamanlılara mesaj gönderdiğini belirten İyi Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan, vatandaşları mitinge davet etti.

Doğan, Akşener’in “Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen Nemrut Dağı’ndaki ‘Kraliyet Tahtı’nı barındıran aynı zamanda tarım ve tekstil kenti olan Adıyaman’ın hak ettiği değeri görmediğini aktaran Akşener, yıllardır sulama sorunu yaşayan çiftçilere su getirme sözü verdi. Akşener, “Adıyaman bir ilçesini ve 85 köyünü Atatürk Barajı suları altına gömmüş olmasına rağmen, Atatürk Barajı’ndan hiçbir şekilde faydalanamıyor. Sizlere söz veriyorum, Adıyaman’ın ekilebilir tüm arazilerine su getireceğiz. Gerek pompaj istasyonları kurarak, gerekse Kuzey’deki barajlarla bu sorunu çözeceğiz” dediğini aktardı.

Adıyaman’ın bereketli topraklarında çiftçilerin yıllarca tütün, üzüm, mercimek, nohut ve buğday ürettiğini ancak AKP’nin tarım politikaları yüzünden çiftçilerin üretimden vazgeçtiğini ya da mahsullerinin ellerinde kaldığını söyleyen Akşener, “Tarım maliyetleri ve kota yüzünden Adıyaman’ın belkemiği tütünün üreticileri büyük sıkıntı yaşıyor. Tarımsal ürünlerde kota yüzünden birçok ürünün üretimini bitirdiler. 20 milyon dekar olan bakliyat alanı yüzde 65 azaldı. Mercimeği Kanada’dan, nohudu Meksika’dan, buğdayı Rusya’dan alanlar bugün yerli ve milli olmaktan bahsediyor. İYİ Parti iktidarıyla çiftçilerimiz mazotu yarı fiyatına kullanıp maliyet yüklerinden kurtulacak. Tarımda kotayı kaldırıp üretimi arttıracağız. Tarım ve hayvancılığa vereceğimiz teşviklerle çiftçilerimiz yeniden tarlalarını ekecek. Adıyaman’da yıllardır sulama hatta bazı yerlerde içme su sorunu yaşandığını biliyorum. Adıyaman’ın tarlaları bizim iktidarımızla su ile buluşacak.”

 

Gençler İşsiz Kalmayacak

Büyük umutlarla kurulan organize sanayi bölgesinin de teşvik ve indirimlerden yeteri kadar faydalanamadığı için zor günler geçirdiğine değinen Akşener, “Adıyaman OSB’nin atıl duruma düştüğünden de işletmelerin kapılarına kilit vurduğundan haberim var. Özellikle tekstil ve gıda alanında yaşanan bu kriz işsizliği de beraberinde getirdi. İYİ Parti iktidarıyla fabrikaların kapanması değil, yeni fabrikaların açılmasını konuşacağız. Göreve gelir gelmez önce OHAL’i kaldırıp ekonomiyi rahatlatıp, yeni yatırımların önünü açacağız. Bir öğretmen olarak Adıyamanlı gençlerin iş bulmak için başka ülkelere gitmesini asla kabul etmiyorum. Biz gençlerimize iş bulma sözü verdik. Üniversite mezunu gençlerimize iş bulana kadar vatandaşlık maaşı vereceğiz. Adıyaman’a yapılacak yeni yatırımlarla Adıyaman’da işsiz genç bırakmayacağız.”

 

Adıyaman Irgat Şehri Olmayacak

Geçtiğimiz yıllarda UNESCO Dünya Mirası listesine giren ve dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı’nın turizme gereken önem verilmediği için Adıyaman ekonomisine katkı sağlamadığını aktaran Akşener, “Türkiye’nin en önemli milli parklarından birine sahip olan Adıyaman’ın turizmle anılmaması çok üzücü. Kentin potansiyeli kullanılamadığı için Adıyamanlı vatandaşlar çevre illerde ırgatlık yapmaya gidiyor. Bu sürede çocuklar okula gidemiyor, aile düzenleri parçalanıyor. Adıyaman’ın ırgat kenti olarak anılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Camileri, köprüleri, ören yerleriyle Adıyaman’ın turizmini canlandırıp Adıyaman’ın ekonomisine katkı sağlayacağız. Adıyamanlı hemşerilerim ekmek parası için çevre illere mevsimlik işçi olarak gitmeyecek.”

 

Adıyamanlılar Sahipsiz Değil

2017 Mart ayında gerçekleşen depremden dolayı Samsatlı vatandaşların konteynerde ve çadırlarda yaşamasının da kabul edilemez olduğunu ifade eden Akşener, “Göçmenlere sağladıkları imkanların yarısını bile kendi vatandaşına sağlamayan bu iktidarın geçen sene yaptığı okul bile depremde hasar aldı. Adıyamanlı hemşerilerimin kendilerine değer vermeyen bu iktidara sandıkta hesap soracağından hiç şüphem yok. Samsatlılar, evleri hasar aldığı için aylardır devletin kendilerine el uzatmasını bekliyor.  Adıyamanlılara bir kez daha geçmiş olsun diliyorum. Adıyamanlılar sahipsiz değildir. 24 Haziran’dan sonra Samsatlıların mağduriyetini gidermek için geliyorum.”

 

Hızlı Treni Biz Yapacağız

Mesajının sonunda iktidarın, 15 yıldır Adıyaman’ın su sorununu çözmediği gibi söz verdiği hızlı treni yapmadığını da sözlerine ekleyen Akşener, “Emeklilerimize her dini bayramda bin TL vaat ettiler ama vaatlerinden bile çaldılar. Her emekliye aynı oranda ikramiye vermediler. İYİ Parti iktidara geldiğinde istisnasız ve kesintisiz her emeklimize bin 500 TL İYİ Bayramlar ikramiyesi vereceğiz. Adıyamanlı hemşerilerim hiç merak etmesin. İnşallah hızlı treni yapmak da bize nasip olacak. Adıyamanlı hemşerilerim ülkemizdeki değişimi ilk yüz gün içinde hissedecek” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

Yeşillendirmeye devlet destek veriyor

Harbi’den ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgili açıklama Adıyaman Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, Adıyaman’da özel ağaçlandırma çalışmaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir