Adıyaman

Tarlalar susuzluktan kuruyacak !

Su seviyesi düştü ürünler kurudu!

Tarlalar susuzluktan kuruyacak !

Adıyaman’ın Akçalı Köyünde Tütün için kullanılan sulama suyunun seviyesi azalarak arıklarda güçlükle ilerleyince vatandaşlar çözümü boru sisteminde buldu.

Adıyaman’a bağlı Akçalı Köyünde geçimini tütünle yapan köylüler, tarla sulama suyunun su seviyesinin düşmesi ile tarla suyu arıklarda ilerlemekte zorluk çekerken, köy halkı suyun arıklarda güçlükle ilerlemesinden dolayı metrelerce su borusu aldı. Su borusuyla sulama suyunu tarlara götüren, köy halkı bu yıl su sıkıntısı çektiklerini ve ürünlerde verimin yarı yarıya düştüğünü belirttiler. Su seviyesinin ger geçen gün düştüğünü belirten köy halkı, “Daha önceden köylerimizde bulunan su kaynaklarından çıkan suyun seviyesi yüksek miktardaydı. Ama bu yıl su seviyesi oldukça düştü. Su seviyesinin düşmesi ile ürünlerimizi sulayamaz olduk. Su kaynaklarımızdan tarlalarımıza arıklardan gelen su, arıklarda su seviyesinin düşük olmasından dolayı ilerleyemez oldu. Bizlerde arıklarda heba olan ve ilerlemekte güçlük çeken suyumuzu borularla tarlalara getirdik. Ama ne yazık ki, pek değişen bir şey olmadı. Bu yıl ürünlerimizin verimi neredeyse yarı yarıya düştü. Birçok kişinin ise, ürünü susuzluktan kurudu. Ne yapacağız bilmiyoruz?” şeklinde konuştular.

 

Su seviyesi düştü ürünler kurudu!

Adıyaman’da sulama amaçlı olarak yapılan Çamgazi Barajı’nda, yağış olmaması ve kuraklık nedeniyle su seviyesinin yüzde 20’nin altına düştü.

Geçen yıl 35 bin dönüm arazinin sulandığı kentte baraj gölündeki seviyenin düşmesiyle bu yıl sadece 10 bin dönüm arazi sulanabildi. Sulama yapılamaması nedeniyle birçok arazide ürünler kurudu, çiftçi mağdur oldu.

GAP Projesi kapsamında Adıyaman’a 17 kilometre uzaklıkta sulama amacıyla yapılan ve 1999 yılında hizmete giren Çamgazi Barajı’nda geçen yıl yüzde 97 olan su seviyesi bu yıl yağışların azlığından dolayı sulama mevsimine yüzde 19 doluluk ile girdi. Ancak, baraj göletini besleyen kanalların kuruması nedeniyle barajdaki su seviyesi yüzde 20’nin altına düştü.

 

Sulanan Arazi 35 Bin Dönümden 10 Bine Düştü

Devlet Su İşleri 203’üncü Şube Müdürlüğü İşletme Bakım Baş Mühendisi Basri Gamsız, 53 milyon metreküp su kapasitesine sahip olan Çamgazi Barajı’ndan çevresindeki çok sayıda köyün yararlandığını söyledi. Gamsız, geçen yıl barajdan akıtılan su ile 35 bin dönüm arazide sulama yapıldığını ancak bu yıl bu miktarın 10 bin dönüme gerilediğini söyledi. Yağışın olmaması, kuraklık ve barajı besleyen kanalların kuruması nedeniyle su seviyesinin yüzde 20’nin altına düşmesi nedeniyle sulama yapılamadığını anlatan Gamsız, “Geçen yıl 35 bin dönüm arazi sulanırken, bu yıl resmi rakamlara göre bu sayı 10 bin dönüm oldu. Mevsiminde yağışları alamadık ve su rezervi yüzde 20’nin altına düştü. Üreticilerden yoğun şekilde şikayet almamıza rağmen su azlığı ve barajın sürdürülebilirliği için bu haftadan itibaren barajdan su bırakmayacağız” diye konuştu.

 

Kavunlar Tarlada Çürüdü

Baraja birkaç kilometre uzaklıktaki tarlasına ektiği ve 150 ton kavun hasılatı bekleyen çiftçi Aydın Ekinci, yeterince sulama yapılamaması nedeniyle ürünün arazide çürüdüğünü söyledi. Sulama yapılamaması nedeniyle beklentisinin aksine sadece 50 ton kavun hasadı yapabileceğini ifade eden Ekinci, “Tarlamızın su ihtiyacını Çamgazi Barajı’ndan karşılıyorduk. Fakat kuraklık nedeniyle su debisinin düşünce barajdan su çekemedik ve sulama yapamadık. Durum böyle olunca da 150 ton beklediğimiz mahsul 50 tona düştü” dedi.

Yaşanan kuraklık nedeniyle üreticilerin perişan olduğunu kaydeden Ekinci, mağdur durumdaki çiftçiye destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu