Adıyaman

Tarihi Mekanda Barış Çağrısı

Tarihi Mekanda Barış Çağrısı

 

Adıyaman’da bir dernek üyeleri  1 Eylül Dünya  Barış Günü  münasebetiyle tarihi Cendere  basın açıklaması düzenleyerek barış çağrısında bulundu.

Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Cendere çayı üzerinde Romalılar tarafından yapılan tarihi kemerli köprü üzerinde toplanan kısa adı HAK-DER olan Hak Eğitim Yardımlaşma ve Turizm Derneği üyeleri 1 Eylül Dünya Barış günü münasebetiyle basın açıklaması yaparak silahların susmasını istediler.

Basın açıklamasını okuyan dernek başkanı Nezih Bozkurt, savaş ile asla barışın hakim olamayacağını dile getirerek ‘’Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü Her gün yüzlerce insanın savaşlarda yaşamını yitirdiği bu günde biz barış gününü kutlayamıyoruz.

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bugün yine ölüm haberleri ile uyandık güne. Bugün yine çocukların sessiz çığlığı inletti kulağımızı.’’

1 Eylül Dünya Barış Gününde Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, Mısır’da ve Türkiye’de yine insan kanı akıtıldığını yine genç fidanlar toprağa verildiğini ve bugün yine kadınların dul, çocukların yetim kaldığını ifade ederek dünyada savaş dilinin hakim olduğunu belirtti.

Ülkemiz üzerinde yine tefrikalar çevrildiğini ve daha çok kan akıtmak için kirli oyunlar tezgâhlandığını söyleyen Bozkurt “Artık yeter diyoruz. Neye inanıyorsanız onun üzerine rica ediyoruz. Bu kan savaş bitsin artık. İnsanlığın barışa ihtiyacı var, bölünmeye, parçalanmaya ve yok olmaya değil.’’

Tüm insanlık adına yıllarca savaşsız ve barış dolu bir yaşam sürdürülen, barış ve kardeşliğin toprakları olan Kommagene Krallığı topraklarında şöyle seslendi.

‘’Herkes elini tetikten çekmeli, silahla asla bir şey çözülmez. Kimsenin barış adına savaşarak başkasının hayatını karartmaya yapmaya hakkı yoktur.1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayamamanın hüznünü yaşıyoruz. Rabbimizden dileğimiz ülkemiz ve tüm insanlık için barışı getirmesini diliyoruz. Artık Kürtçe edi beşe, Türkçe yeter artık diyoruz.”

Grup daha sonra ellerindeki barışı temsil eden beyaz balonları uçurarak barış dilediler.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı