Adıyaman

Tarihi heykellere sıkı koruma

Nemrut Dağı’nda Heykeller Artık Zarar Görmeyecek

Tarihi heykellere sıkı koruma

 

Nemrut Dağı Çevre Düzenleme Projesiyle Bambaşka Bir Görünüme Kavuştu. Nemrut Dağı’daki Devasa Heykeller Artık 24 Saat Güvenlik Kameralarıyla İzleniyor. Nemrut Dağı Çevre Düzenleme Projesi Sonrasında Ziyaretçiler Bundan Sonra Heykellere Dokunamayacak.

Dünya Kültür Mirası Nemrut Dağı, koruma ve geliştirme amaçlı yapılan çalışmalar sonrasında daha sıkı korunarak gelecek nesillere aktarılacak.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nda, güvenlik, koruma ve geliştirme amaçlı projeler bir bir hayata geçirildi. 2013 yılında ihalesi yapılan Çevre Düzenleme Projesi kapsamında yapılan yeniliklerle Nemrut Dağı bambaşka bir görünüme kavuştu.

Nemrut Dağı’nda güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı. Yerli ve yabancı turistler bundan sonra heykellere dokunamayacak. Yapılan yenilikler ile Tümülüs ve heykellere ziyaretçiler zarar veremeyecek. Nemrut Dağı zirvesindeki heykeller ve tarihi yapılar doğu, batı, kuzey ve güney bölgelerine yerleştirilen 12 adet güvenlik kamerası ile 24 saat izleniyor.

 

Nemrut Dağı’ndaki YeniliklerTarihi-Heykellere-Siki-Koruma-(7)

Nemrut Dağı Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, ziyaretçi karşılama merkezi, doğal taşlardan yapılan ve tümülüsün kaymasını engelleyecek olan duvar, duvarların ve heykellerin etrafına denizci halatından yapılan koruma şeridi, güvenlik kamerası, doğal taşlardan çöp kovaları, heykelleri ve dağın yapısını anlatan harita ve bilgilendirme levhaları, yeni bekçi kulübesi, bay ve bayan tuvaletler, doğal yapıya uygun yürüme yolları ve oturma bankları yapıldı.

‘Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer’ olarak anılan Nemrut Dağı’nın zirvesine yapılan yenilikler yerli ve yabancı turistler tarafından takdir topluyor. Yabancı turistler binlerce kilometreden Nemrut Dağı’nı görmek için geldiklerini ve Nemrut Dağı’na hayran kaldıklarını ifade ettiler.

Antalya’dan Nemrut Dağı’nı görmeye gelen Hatice İrem Güneş, Adıyaman’a Nemrut’u görmek için geldiğini belirterek, “Daha önce buraları duymuştum ama duyduğumdan çok daha güzel, çok daha bakımlı. Özellikle restorasyonlar çok iyi olmuş. Ziyaretçiler için hem kolay, hem doğal. Antik güzelliklerin korunması adına gayet etkili ve güzel bir yer” ifadelerini kullandı.

Antalya’nın Alanya ilçesinden gelen Yunus Özkartal ise “Beklediğimden doğa güzel ve daha farklı bir ortamla karşılaştım. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmalar takdir gereken çalışmalardır. Nemrut Dağı’nda ki çevre düzeni, takdir edilmesi gereken bir çalışmadır. Tarihimize sahip çıkılmış. Kamera sistemi ve güvenlik çok yerinde bir karar olmuş. Nemrut Dağı’nın herkes tarafından görülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı