Adıyaman

“Susuzluğa kesin çözüm üretiyoruz”

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Adıyaman’a gelen suyun bin 530 litre olması gerekirken, bugün kente gelen suyun 580 litre/saniyeye düştüğünü belirterek, Havşeri suyunun, şehrin içme suyu sorununu çözmeye yetmediğini, kalıcı çözüm olarak Koça

Kutlu, beş ay sonra konuştu
“Susuzluğa kesin çözüm üretiyoruz”

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Adıyaman’a gelen suyun bin 530 litre olması gerekirken, bugün kente gelen suyun 580 litre/saniyeye düştüğünü belirterek, Havşeri suyunun, şehrin içme suyu sorununu çözmeye yetmediğini, kalıcı çözüm olarak Koçali ve Gömükan barajının “içme suyu” amaçlı kullanımı için girişim başlattıklarını söyledi. Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, düzenlediği basın toplantısında birçok konuya açıklık getirdi.
Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, göreve gelmesinden sonra düzenlediği kapsamlı basın toplantısında, belediyenin beş ayını ve yapmayı düşündükleri projeler hakkında bilgi verdi. Belediyenin borcu konusuna da açıklık getiren Kutlu, “319 milyon 28 bin 394 TL faiziyle birlikte ödememiz gereken borcumuz var.” dedi.
Yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantıya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Fırat ve Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez de katıldı.

Çabamız, ana sorunları öncelikle çözmek
Göreve geldiği günden bugüne kadar Adıyaman’ın sorunlarını bir bir masaya yatırdıklarını ve sorunların çözümü için gayret ettiklerini belirterek sözlerine başlayan Başkan Kutlu; “Tabii ki birikmiş bütün sorunların 5 ayda halledilebilmesi mümkün değil. Bunlar bir hayli zaman alacak sorunlar. Yarın bu görevi devrettiğimiz zaman da hala bu sorunların bir kısmı çözümlenmemiş olabilir. Hatta yeni sorunlarda eklenmiş olabilir. Çünkü sürekli büyüyen bir şehiriz. Büyümeyle birlikte beraberinde sorunlar da elbette büyür. Temennimiz ana sorunları birlikte halledebilmektir” dedi.

50 yıllık su sorunu çözdük, yanlış beyandır
Son günlerde en fazla su konusunda şikâyet aldıklarını dile getiren Kutlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Suyun olmamasından dolayı bazı mahallerde şikâyetler alıyoruz. Zaman zaman basında da bunlar yer almaktadır. Su konusundaki tepkilere birazda bizim daha önceki beyanlarımız sebep olmuştu. Ben Milletvekiliyken ve Belediye Başkanımız da Necip Büyükaslan’ken ‘biz Adıyaman’ın 50 yıllık su sorununu çözdük’ diye beyanlarda bulunmuştuk. Fakat bugün geldiğimiz noktada henüz 2 yıl bile sorunu çözmediğimizi görüyoruz.

Geçtiğimiz yıl kış aylarında beklenenin çok altında bir yağış oldu. Bizim sularımız tamamen kaynak suyu. Stoklanması mümkün olmayan sular. Eğer bu suları diğer şehirler gibi stoklayabilseydik, baraj sistemi olsaydı kışın boşa akan sular bugün bize de fazlasıyla gelecek bir miktarda olacaktı.

Su, üç kat azaldı
Bizim Gürlevik’in eski isale hattından 70, yeni isale hattından 300, Kırkgöz’den 100, Medetsiz’den 110, Koru-Palanlı hattında 150 litre su gelmesi gerekiyor. Ve en önemlisi Havşeri isale hattından 1100 litre su gelmesi gerekiyor ama geldiğimiz noktada bu su kaynaklarının çok büyük oranda düştüğünü görüyoruz. Zaten diğer zamanlarda biz Havşeri dışındakileri daha az kullanıyorduk. Zaman zaman almıyorduk. Çünkü Havşeri’den gelen su şehrin ihtiyacını karşılayabiliyordu. Şu an sondaj kuyuları dâhil olmak üzere bütün isale hatlarını en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Toplamda bize 1870 litre su planlanmışken şu anda gelen su miktarı; 580 litredir.

Özellikle umudumuz olan Havşeri’de bana ilk gelen haber “Köylü suyumuzu alıyor” dediler. Bizde hemen müdahale edelim o suya engel olalım dedik. Karşımıza bir protokol çıktı. İlk 350 litrelik su, Köylü Sulama Birliği’ne bırakılmış protokol gereği. Buda kanunen olması gereken bir şey. Çünkü oradaki köylüler on yıllardır tarlalarını bu suyla suluyorlar. Buradan su alınırken, onlar da ‘bizim haklarımız olacak’ diye müracaat etmişler ve onların o anda kullanmakta oldukları 350 litre su, protokole bağlanmış ve de oradaki köylülere bırakılmış.

Bundan 15 gün önce buradaki su seviyesi 300 litreye düşmüştü. Bugünde 280 litre. Yani oradaki köylüler haklarımızı tam olarak alacağız dedikleri zaman, biz Havşeri’den bir damla su alamıyoruz. Onlar da anlayış gösteriyorlar. Neredeyse yarısını kendileri alıyor, yarısını ise bize bırakılıyorlar. Orada bizim aldığımız 140-150 litrelik su, bize yetmiyor.
Bayram öncesi rica ettik; ‘Bayrama yakın su tüketimi çok fazla oluyor, siz biraz az alın’ dedik ve birkaç gün sulamalarına ara verdiler. Doğal olarak oradaki insanlar tarlalarını ekmişler. Fasulye ve çoğunlukla da tütün ekilmiş. Buraları sulamak zorundalar. Bunların sulama süreleri yaklaşık 15 gün kaldı. 15 gün sonra su sorunumuz bitiyor mu? Bitmiyor. Çünkü 280 litre belki 250 litreye düşecek. Bunu alsak dahi yine su sorunumuz devam edecek.” dedi.

Su sorununda israf da önemli etken
Kutlu, “Su sorunumuzun olmasında büyük bir su israfımız var. Bir defa depodan çıkan su ile tahakkuk eden suyu karşılaştırdığımızda yüzde 50 nispetinde fark var. Bu demektir ki yüzde 50’si kayıt dışı. Bu kayıt dışının içerisinde belediye binasında, belediye tesislerinde kullanılan sular var. Bizim park ve bahçeleri suladığımız sular var ve kaçak sular var. Bunun tahminimize göre yüzde 10 civarında bizim kullandığımız sular, ama yüzde 40 nispetinde de kaçak sulanan yerler var. İnsanlar bostan ekmişler. Birkaç dönüm bostan ve tütün eken olmuş. Bunu kaçak suyla sulayabiliyorlar. Bunlara yetişebildiğimiz kadar engel olmaya ve cezalandırmaya çalışıyoruz.
Bunun dışında parklarımızın büyük çoğunluğu ve orta refüjler büyük oranda şebeke suyuyla sulanıyordu. Bunlara ara verdik. Suyun bol olduğu zamanlarda belki yine şebeke suyuyla sulayabiliriz ama şu anda tankerlerle maliyeti daha da yüksek olsa bile suluyoruz. Büyük parklarımızda da sondaj çalışmaları başlattık. Buralardan sondaj suyunu kullanmak istiyoruz. Bunlar birkaç günde olabilecek şeyler değil. Mutlaka parklarımızı kuyu suyuyla sulayabilmemiz lazım.
Kuraklık nedeniyle suyumuz azalınca bilindiği üzere son zamanlarda bazı mahallelerimizde su akmamaya başladı. Bu vesileyle şehir genelinde dönüşümlü su sistemine gitmek durumunda kaldık. Suyu kesmeyelim dedik ama bazı mahallelerimize hiç gitmedi. Özellikle Bozbey civarında, Alitaşı ve Sümerevleri’nin bir kısmında akmadı. Bunun için dönüşümlü sisteme geçildi. Dönüşümlü sistem sayesinde Alitaşı ve Sümerevleri kısmen de olsa su almaya başladı.” dedi.

Daha ucuza, daha kaliteli asfalt
Asfaltlama konusuna da değinen Başkan Kutlu; “Asfaltlamayla ilgili çalışmalara başladık. TPAO Genel Müdürlüğü geçmiş yıllarda bize bin- bin 500 ton asfalt malzemesi vermişti. Bu sene 2 bin 500 ton talep ettik. Onlarda 2 bin 500 tonun tamamını karşıladılar. Bizde bunu değerlendirip en eski yapılan ana arterleri yeniledik. Bunları yaparken de önce eski asfalt malzemesini tıraşlayıp üzerine yeni malzeme döktük. Karapınar Caddesi’ni asfaltladık. Gölbaşı Caddesi, Atatürk Caddesi, 9 Eylül Caddesi ve Harıkçı Caddesi’ni asfaltladık. Bunun dışında da 25 ayrı sokakta asfalt yaptık.

Asfaltlanacak çok yer var
Daha şehrimizde asfaltlanmayan veya asfaltlanması gereken çok yer var. Aldığımız 2 bin 500 ton asfalt malzemesi de bunu karşılayacak değil. Gerekirse yeniden asfalt alıp asfaltlanması gereken cadde ve sokakları asfaltlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İşçi çıkarmadık, çalışmayana da göz yummadık
Hizmet alımına da vurgu yapan Kutlu, sözlerine şunları ekledi: “Daha önce verdiğimiz söz nedeniyle zaman zaman eleştirildik. ‘İşçi çıkartmayacağız’ dedik ama işçi çıkarttık. Bilindiği üzere 95 işçinin ihalesini yenilemedik. Bunun ana nedenlerinden birisi sözleşme şartları çok yüksekti. 95 işçinin bize aylık maliyeti 220 bin lira. Yıllık yaklaşık 2 buçuk milyar civarındaydı. Ayrıca baktık ki bunlardan bazıları hiç işe gelmiyor. İşe gelmeden maaş alanları da işten çıkaracaktık. Şimdi onların sözleşmesini yenilediğimiz zaman çıkardığımız işçinin yerine yeni işçi almamamız gerekirdi. Biz bu ihaleyi yenilemeyerek bu arkadaşlarımızı açığa aldık. Daha sonra göreve gelmeyen bir kısım insanların işine son verdik. O çıkarttıklarımız arasında bugüne kadar 20 kişiyi geri aldık. Biz dokuzuncu ayın sonu itibariyle ihaleye çıkıyoruz. Bu 95 kişinin içinden yaklaşık 70-75 kişiyi tekrar alacağız. Almakta biraz soğuk davrandığımız 2 grup var. Birisi seçime çok yakınken alınanlar. Yani görevi devretmezden 10 gün önce işçi alımlarını çok etik görmüyorum. Bir kısmı da görevini aksatanlar, işe gelmeyenler. Ama bu 95’in yaklaşık 75’i tekrar işe girmesi gerekenlerdir. Bunların inşallah bu ayın sonunda işe alacak ve mağduriyetlerini gidereceğiz. Adıyaman’da hizmet yapabilmek için iki konuda hassas olmak zorundayız. Birinde masraflarımızı azaltmak, birinde ise gelirlerimizi arttırmak durumundayız” dedi ve daha sonra şunları ekledi:

Ucuz kiraya verilenler, yeniden gözden geçirilecek
“Belediyenin mülkleri konusunda çalışma yapıyoruz. Süresi bitenleri gerçek değeri neyse o fiyata kiraya vereceğiz. Maalesef gördük ki belediyenin mülkleri yok pahasına kiraya verilmiş. Bunun böyle devam etmeyeceğini belirtmek isteriz.

Daha güzel bir nikah salonu
Nikah salonumuz yer olarak güzel bir konumda değil. Bu salonumuzu daha güzel bir yere alacağız inşallah. Ayrıca Hizmet Masası’nın daha çok verimli olabilmesi için birtakım çalışmalar yapacağız. Belediyeye gelen her insanımızın ilk karşılaştığı birim Hizmet Masası’dır. Hizmet Masası’nın daha çok hizmet üretmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Siyaseten üzerimde bir baskı yok çok şükür. Partimizin teşkilatları her zaman bize destek oldular, sahip çıktılar. Sıkıntıya düşmememiz için elinden ne geliyorsa yaptılar, yapamaya da devam ediyorlar. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca sık sık Ankara’ya gittiğim konusunda eleştiriliyorum. Belediye Başkanı olmam hesabıyla sık sık toplantılara çağırılıyorum ve bu toplantılara da katılıyorum. Yalnız belediyede sistemi tam oturtursak daha fazla Ankara’ya gideceğim. Çünkü Adıyaman’a birtakım yatırımlar getirmenin yolu Ankara’dan geçiyor. Bizim kendi öz kaynaklarımızla buraya bir şey vermek çok mümkün değil. Kaynaklarımız çok fazla sınırlı.

Bizim tahmini bütçemiz 130 trilyon, gerçekleştirdiğimiz bütçemiz 100 trilyon. Bunun 32 trilyonu memur ve işçiye gidiyor. Hizmet alımlarını kattığımız zaman yaklaşık 45 trilyonu hizmet alımına ve personele gidiyor. Geri kalanları da hesap ettiğimiz zaman yatırım bütçesi 45 trilyon olarak belirlenmiş. Bütçemiz az, daha fazla hizmet etmemizin yolu dışarıdan birtakım hibeler, bağışlar bulmaktan geçiyor.

İller Bankası yönetim kurulunda görev aldım. Arkadaşlarımız destek oldular İller Bankası yetimine seçildim. İller Bankası yönetiminde 1 tane belediye başkanı var. Bütün Türkiye’de 1 belediye başkanı görevli. Bir tane de il genel meclisi üyesi var. Bize bazı faydaları oluyor. Birçok masrafımız oradan karşılanıyor. Geçtiğimiz günlerde İller Bankası’ndan İl Özel İdaresi’ne bir hibe kaynak ayırdık. Daha da ayırmaya devam edeceğiz. Bu görevim nedeniyle inşallah çevre belediyelerden de yardımlar alacağız.

Belediye otobüslerinin güzergâhını değiştirdik. Otobüslerimiz eskiden Küçük Sanayi Sitesi ile Sümer Meydanı arası çalışıyorlardı. Onları bulvar güzergâhı olarak değiştirdik. Şu anda bulvar üzerinden gidip geliyorlar.

İki AVM Talebini Teke Düşürmeye Çabalıyoruz
İmarla ilgili çok sayıda talepler var. Bunları da yerine getirmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar 2 adet AVM çalışması oldu. Adıyaman 2 AVM’yi kaldırmaz diye düşünüyoruz. Bunları birleştirmeye gayret ediyoruz. Yer için gerekli imar düzenlemeleri yapıyoruz. Bunun dışında 5 yıldızlı bir otel için bir yerde imar değişikliği yaptık. Bir tane de teklif var. Hükümet binasının yeri bize verildi. Burada bir kat otopark yapmayı, üstünü de güzel bir meydana dönüştürmeyi düşünüyoruz.

319 Milyon 028 Bin 394 TL Borcumuz Var
Belediyemizin borcu var. Ancak borçlar bir düğmeye basacak kadar çıkacak mahiyette değil. Yani bir tahakkuk eden borçlar çıkıyor önümüze. Birde tahakkuk etmemiş borçlar var. Tahakkuk etmeyen borçlar günbegün geliyor. Bizim çok abartılı bir borcumuz yok ama çok küçük de değil. Bizim şu anda Adıyaman Belediyesi olarak 30.3.2014 tarihi itibariyle çıkardığımız hesaplara göre 238 trilyon 080, veya yeni rakamlarla 238 milyon 080 bin 891 TL borcumuz var. Tahakkuk eden borç miktarı; 162 milyon 110 bin 725 TL. Tahakkuk etmemiş borç miktarı; 75 milyon 970 bin 165 TL. Bu alınan borçların bugün itibariyle daha doğrusu 30 Mart itibariyle ki bunların ödeme günlerine kadar faizlerini hesap ettiğimizde 80 milyon 947 bin 503 TL. Yani yapılan sözleşmeye göre bu kadar tahakkuk edecek. Bunları topladığımız zaman şu anda ödememiz gereken miktar; 319 milyon 028 bin 394 TL faiziyle birlikte ödememiz gereken borcumuz var.”
Daha sonra sorulara cevap veren Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Adıyaman’ın su sorununa kalıcı çözüm bulmak için sulama amaçlı düşünülen Gömükan ve Koçali barajlarının bir kısmının içme suyu amaçlı kullanılması için görüşme yaptıklarını belirterek, Atatürk Barajından içme suyu alınmasının hem sağlıklı olmadığını, hem de maliyet olarak çok pahalı olacağını söyledi.

Hükümet Binasının yeri belediyeye devredildi
Önceki belediye yönetiminin zamanında harç yatırmaması nedeniyle iptal edilen Hükümet binasının yerini, Su İşleri Müdürlüğünün yeriyle takas yaptıklarını belirten Kutlu, buranın altı otopark, üstü ise meydan olarak projelendirmeye başladıklarını söyledi.
Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu