Adıyaman

“Susuz topraklar suyla buluşacak”

Akalp Sorunu, vekil Adayları Çözümü Anlattı

“Susuz topraklar suyla buluşacak”

 

Adıyaman Kalkınma Platformu, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili adayları ile bir araya gelerek Adıyaman sorunlarını ele aldı.

Ziraat odasında düzenlenen toplantıya AKALP üyeleri, Muhtarlar ve gazeteciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Kalkınma Platformu Başkanı (AKALP) Zeki Dişkaya, “Önümüzde bir seçim var. Bizler sandığa giderek milletvekillerimizi seçeceğiz. Onlara 5 yıllık vekalet vereceğiz. Yeteri kadar memlekette siyaset yapanlar var. Bizim zaten bir yapımız var, her şeyi çok iyi biliriz. Oysa bizim inancımız herkesin işini çok iyi yapması lazım. Yeteri kadar siyasetçi olduğuna göre, bu halk adına, millet adına, bu il adına birilerinin de sorunları ve meseleleri ortaya koyması lazım. Meselenin takibi noktasında da birinin takipçi olması lazım. Burada şimdi muhtarlarımız var. Allah eksikliklerini vermesin. Her biri 5 bin oyu temsil ediyor. Şuanda çarptım mı 100 bin oy var. Seçiyoruz. Sandık açıldığı gün vurmaya başlıyoruz. Ya seçmeyelim yada seçiyorsak arkasında duralım. Sandık geldiği zaman yapamıyorsa, değiştirelim bir başkası getirelim. İlin bir birini anlayan birbirine katkı sunan, birbirine yardımcı olan, proje sunan, omuz veren birilerinin gelmesi lazım. Sivil toplumuyla, muhtarıyla topyekün birlikte hareket etmemiz ile yararı olacak. Söz uçar yazı kalır” dedi.

 

Bizim Gayretimiz Bu Toprakları Su İle Buluşturmaktır

Makam ve mevkilerin gelip geçici olduğunu, makamların vatandaşa hizmet yerleri olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden  TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, “Adıyaman ile ilgili kim neyi merak ediyorsa, hatta şahsımla ilgili olabilir. Ben son derece şeffaf bir insanım. Burada yaklaşık 20 sene önce siyasete başladım. Halktan kopmamaya çalıştık. Eksik yanlarımız muhakkak var, gayretimiz Adıyaman için oldu. Bulunduğumuz makamları milletin hizmetine sunmak adına mevki makam peşinde koşan, bu hırsla hareket eden biri olmadık. Ankara’da aldığımız görevlerin hakkını yerine getirmeye çalıştık. Benim yaşam tarzım bu oldu. Toplumun her kesimi eğer herkes görevini hakkı ile yerine getirirse zaten memlekette hiçbir sorun kalmaz. O kadar sorunumuz çok, bunu hissedebilirsek, bu sorumluluğu bilirsek. Bu makamların ağırlığının farkına varırsak, makamlara değer katabilirsek, koltuğu doldurabiliyorsak, bunun da yolu bu makamları milletin hizmetinde kullanabiliyorsak, o zaman sorunlar çözülür” diye konuştu.

Adıyaman’a yatırımlar konusunda önemli hizmetler yaptıklarını ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

“Benim önerim cazibe merkezi olan illerde OSB’de yapılacak olan yatırımlar, 6’nci bölge tüm teşviklerinden faydalansın. Şimdi organize sanayide yapılacak olan yeni yatırımlar, yeni yatırımların tamamı 6’nci bölge teşviklerinden faydalansın. Bu en önemli gündem maddemizdi, bu yaptık. Sulama projeleri bizim en önemli gündemimiz. Adıyaman’da pek çok sorun çözümü bekleyen konu, Adıyaman için değer ifade eden konu var. Ama benim kanaatim sulama bir numarada gündem konumuz. Ben il başkanlığım dönemimde Hüsrev başkanla Milletvekilliği döneminde birlikte çalıştık. Yine birlikteyiz. Tütün sonrası alternatif ürüne geçmesinin en önemlisi aslında gerekçelerinden biri, biran önce arazi suya kavuşması, toprağın su ile buluşması lazım. Kıymetli topraklarımız var ama şöyle de bir bahtsızlığımız, şansızlığımız var. Atatürk barajında göl alanı içinde bulunan alan yüzde 61.5’u Adıyaman’dan gitmedir. 84 yerleşim yerinden bahsediyoruz. Ancak baraj dışında kalan alan kot olarak baraj seviyesi üstündedir. Ama bu baraj düşünüldüğü zaman Demirel dönemlerinde planlanmış. Biz AK Parti olarak iktidara geldiğimizde ben bir çalışma yaptım. Koçali, Büyükçay, Çetintepe barajı deniliyor. Böyle bir şey var mı, yok mu. Araştırmam sonucu baktım. Sadece ismi var. Planlama, etüt, projesi yok. Şimdi Adıyaman’da öyle bir noktaya geldik ki; bunların hepsine somut adım olarak kazmayı vurduk. İnşaat temellerini attık. Şuan Çetintepe barajı yüzde 50’ler seviyesine geldi, müteahhit iflas etti. Yeniden ihaleye çıktı. Koçali şuanda yüzde 40’lar civarındadır. Gömükan iyi başladı, hızlı başladı, orada da bir el değişikliği oldu. Ama bizim hep gayretimiz bu toprakları su ile buluşturmaktır. Bir damla suyu, bu projeler bittiğinde boşa harcamayacağız”

AK Parti Adıyaman Milletvekili Aday Adayı Abdulaziz Aslan ise memleketinde siyaset yapmanın kendisine nail olmasından dolayı memnun kaldığını ve Adıyaman’ın sorunlarını her zaman yakından takip ettiklerini ve çözümü konusunda çalışmalar yapacaklarını ifade etti.(PHA)

 

Yapılan açıklamaların ardından toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu