Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Suruç protestosu ortalığı savaş alanına çevirdi

23 Temmuz 2015 Perşembe, 10:59

Suruç protestosu ortalığı savaş alanına çevirdi

 

Adıyaman’daki ‘Suruç’ Protestosunda Olaylar Çıktı.  Polis Biber Gazı Ve Basınçlı Suyla Gruba Müdahale Etti. HDP Milletvekili Behçet Yıldırım Toma’nın Önünden Ayrılmayınca, Sıkılan Biber Gazından Nasibini Aldı. Grup, Karapınar Caddesini Trafiğe Kapatarak Lastik Yakıp, Barikat Kurdu.

Adıyaman’da HDP ve DBP tarafından Suruç’taki patlama nedeniyle yapılmak istenilen yürüyüşte olaylar çıktı.

Suruc-Protestosu-Ortaligi-Savas-Alanina-Cevirdi-(9)Karapınar’daki Kobani çadırı önünde toplanan ve içerisinde HDP Milletvekili Behçet Yıldırım’ın da bulunduğu göstericiler sloganlar eşliğinde yürümek istedi. Cadde üzerinden Trafo Kavşağına kadar yürüyen grup Demokrasi Parkı’na kadar yürümek istedi. Polis ekipleri izinsiz gösteriye izin veremeyeceklerini belirtti.

Bu esnada HDP Milletvekili Behçet Yıldırım, Vali Mahmut Demirtaş’ı telefonla arayarak polisin izin vermesini istedi. Bu esnada Vali Mahmut Demirtaş’ın, Adıyaman’daki şehit olayından dolayı hassas bir gün olduğunu ve yürüyüşe izin verilmeyeceğini söylediği öğrenildi.

Yaşanan bu telefon konuşmasından sonra HDP Milletvekili Behçet Yıldırım gruba ‘yürüyelim’ talimatı verince grup yürümek istedi. Göstericiler yürümekte direnince hazır bekletilen TOMA ve panzerler tazyikli suları önce göstericilerin önüne sıktı. Buna rağmen göstericiler yürümekte direndi.

Göstericiler ellerinde büyük taş ve cam şişeleri polis araçlarına atmaya başladı. Gerilen ortam nedeniyle polis, biber gazı ve tazyikli su ile grubu dağıtmaya çalıştı.Suruc-Protestosu-Ortaligi-Savas-Alanina-Cevirdi-(10)

 

Müdahale sırasında kalabalığın arasında bulunan ve olayları engellemeye çalışan HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, durdurmaya çalıştığı polislerin biber gazından nasiplendi.

Sıkılan gazdan etkilenen Yıldırım, çağrılan ambulans ile Adıyaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.

HDP İl Eşbaşkanı Fahriye Akbaba da durdurmaya çalıştığı olaylar sırasında polislerce sıkılan gazdan etkilenerek aynı hastaneye kaldırıldı.

Bu esnada yüzleri maskeli göstericiler polise taş atmaya devam etti. Karapınar Caddesi üzerinde esnafların işyerlerinden aldıkları malzemeler ile barikat kuran eylemciler, barikatları ateşe verdi.

Zırhlı araçlar yakılan ateşi söndürerek, barikatları yıktı. Göstericiler lastik yakarak caddeyi yine trafiğe kapattı. Karapınar Caddesi’nde olaylar devam ediyor.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz