“Suriye’deki Kadınların dramına dikkat çektik”

17 Mart 2018 Cumartesi, 09:17

Vicdan Konvoyuna Memur Sen’li Kadınlardan Destek

“Suriye’deki Kadınların dramına dikkat çektik”

 

Memur Sen Adıyaman Kadınlar Komisyonu Başkanı Şükran Altunç Aydın, yönetim kurulu üyeleri ve Memur Sen’e bağlı hizmet kollarının hanım üyeleri ile Vicdan Konvoyuna destek olmak için Hatay’a gittiler.

Aydın, “Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye savaşı sırasında, 1 Milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve on binlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerinde olduğunu” söyledi.

“Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edilebilen tutuklanan KADIN sayısı, Mart 2011’den 2017 sonuna kadar 13.581’dir. Mart 2011’den bu yana Suriye Savaşı sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6736’dır. Bu sayının 6319’u  yetişkin 417 si kız çocuğudur. Bunlar sadece resmi cezaevlerinde tutulanlardır” diyen Başkan Şükran Altunç Aydın sözlerin şöyle sürdürdü; Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika vb. binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir. Bazı kadınlar hamileyken alınmış ve orada doğum yapmıştır. Bazı kadınlar çocuklarıyla alınmıştır. Bazı kadınlar ise, tutulan yerlerde tecavüze uğramış ve tecavüz sonucu olan çocuğu orada doğurmak zorunda bırakılmıştır. Birleşmiş Milletler Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu damgalanma endişesi ve travma gibi nedenlerle cinsel şiddet vakalarının gerçekleşenden az bildirildiğini beyan etmiştir.”

Başkan Şükran Altunç Aydın, “Amacımız, kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek, Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak, tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir. Bizler Dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak ‘Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu’na destek olmak için Memur Sen Adıyaman temsilciliğine bağlı hizmet kollarının hanım üyeleri ile birlikte Hatay’a gittik” diyerek sözlerini tamamladı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz