Son Dakika
23 Mayıs 2018 Çarşamba

“Sulu tarıma yönelik çok proje hayata geçti”

16 Temmuz 2016 Cumartesi, 09:37

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın:

“Sulu tarıma yönelik çok proje hayata geçti”

 

TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, ‘’Adıyaman’da sulu tarıma yönelik hiçbir şey yapılmadı ’’ demenin çok büyük bir haksızlık olduğunu belirterek, Adıyaman’ın asırlık sorunlarına iktidarları döneminde neşter vurulduğunu ve sulu tarıma yönelik birçok baraj projesinin hayata geçirildiğini söyledi.

Sulu tarım projelerinin uzun zaman alan yatırım projeleri olduğunu belirten Aydın,13 yıllık iktidarları döneminde Adıyaman’da sulu tarıma yönelik birçok Göletin yanı sıra Çetintepe, Bebek, Koçali ve Gömükan barajlarının hayata geçirildiğini belirtti.

Gömükan Barajı ihalesinin yapıldığını, yakın zamanda yapımına başlanacağını belirten Aydın, Kâhta Çayı -Fırat havzası arasında yer alan 110 bin dönüm arazinin sulu tarıma kavuşturulmasına yönelik hayata geçirilecek Büyükçay Barajı projesinde kritik bir sürece girildiğini ve yılsonunda Büyükçay projesi ile ilgili önemli gelişmelerin yaşanacağını söyledi.

Adıyaman’a sulu tarım alanında hiçbir şey yapılmadığı şeklindeki yaklaşımların büyük bir haksızlık olduğundan yakınan Aydın, “Adıyaman’ın belli başlı olan sorunlarının farkındayız. Tarımda, turizmde, sanayide ve ulaşımda yaşanan sorunlar bizzat takip ettiğimiz sorunlardır. Çarelerini ve çözümlerini de biliyoruz.

Adıyaman’a 79 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan yatırımlar 13 yılda yapıldı. Adıyaman 2002-2016 yılları arası Eğitim, Sağlık, Ulaşım başta olmak üzere 7 katrilyona yakın kamu yatırımı aldı.

Yine bir önemli proje;  Nissibi Köprüsü projesi. Atatürk Barajı ile çıkmaz bir sokak konumuna gelen Adıyaman ve ilçeleri Nissibi ile çıkmaz sokak olmaktan kurtuldu.Adıyaman Kahta-Narince-Nissibi arası 41 km uzunluğundaki 1.Kesimin ihalesi yapıldı,askı süresi tamamlandı  ve yakında yapımına başlanacak. köprü ve yolun maliyeti yaklaşık 312 milyon.

Adıyaman’da Sulu tarım noktasında 120 bin hektarlık ekonomik sulanabilir arazinin 15 Bin 900 hektarı bugün sulanmaktadır. Geriye kalan yaklaşık 100 bin hektarlık arazinin sulanması noktasında milletvekilleri olarak büyük bir gayret ve çaba içersindeyiz.

İlimizin sulu tarım ile ilgili beklentisini çok iyi biliyoruz. Adıyaman’ın asırlık sorunlarına bizler neşter vurduk. Tozlu raflardaki projeleri tek tek bizler indirdik. Geçmişte sahip çıkılmayan sorunları Allah’a şükür bizler bugün birer birer çözüyoruz. Bu sorunların başında sulama gelmektedir. Sulama beraberinde istihdamı, kırsal üretimi, verimliği ve üretimi getirecektir. Takdir ederseniz baraj projeleri önemli projelerdir ve büyük yatırımlardır. Barajların planlanması ve programlanması büyük projelerdir. Arkasında hayata geçirileceği bölgede kamulaştırma, toplulaştırma, zemin etüt çalışmaları, projelendirme, yatırım programına alma ve ihale gibi süreçleri barından ve büyük bir zaman isteyen projelerdir.

Adıyaman’da Çukurova gibi geniş topraklar olmayabilir. Ancak çok bakir topraklar var ve buralar suya kavuştuğu zaman daha güzel şeylerin olacağı bölgelerdir. Artık başka yerde olmayanlar Adıyaman’da var. Adıyaman bir taraftan sanayileşirken ve sanayileşmesine hız verirken diğer taraftan da modern tarımın en iyi uygulandığı kentler arasına girmek durumunda.

‘Adıyaman’da sula tarıma yönelik hiçbir şey yapılmadı’ demek çok büyük bir haksızlık. Adıyaman milletvekilleri olarak ilimizdeki tarım ve çiftçinin ortaya çıkan sorunlarının çözülmesi adına hazırlanan projelerin takipçisiyiz. İlgili bakanlıklar nezdinde bizler de elimizden geleni yapmaktayız. Daha düne kadar ‘’Şurada bu var, burada bu var, şunlar bunlar yapılıyor’’ diyorduk. Ama bugün ilimiz badem başta olmak üzere organik tarım ürünün üretiminde Türkiye genelinde çok şükür önemli bir konumda. Bugün İlimizde tarım fuarı düzenleniyor. İnşallah baraj ve sulama projelerinin hayata geçirilmesi ile birlikte Adıyaman Türkiye’nin önemli bir tarım kenti konuma gelecektir.

İktidarımız döneminde ilimizdeki sulu tarıma yönelik sorunlarımızın çözümü noktasında önemli adımlar atıldı. Bölgede sulu tarıma yönelik hayata geçirilen birçok göletin yanı sıra barajların yapımına başlandı.

Çetintepe ve Koçali Barajlarının yapım çalışmaları devam ediyor. Koçali Barajı ile Adıyaman-Kâhta-Samsat üçgenindeki araziler sulu tarıma kavuşacak, Çetintepe ile de Besni-Gölbaşı ovalarındaki toprak sulu tarıma kavuşacak.

Adıyaman Merkez’de yapımı devam eden Bebek ve Aslanoğlu istasyonları gibi projelerimiz de var. Bu projeler Adıyaman’ın kaderini değiştirecek olan projelerdir.

‘Gömikan Barajı’ ihalesi yapıldı; yakında yapımına başlanacak. Gömükan Barajı, 25 kilometre mesafede Çamyurdu Köyü’nün içerisinden geçen Han Deresi üzerinde yapılmakta. Proje ve bağlı üniteler ile Adıyaman’ın batısında Gölbaşı-Adıyaman-Malatya karayolunun kuzeyindeki 72.430 dekar zirai tarım alanı cazibeli olarak sulanacak.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde 12 yıldan beri planlanan ‘Çelikhan Çat Barajı Tuneli’ projemizi hayat geçirdik. Çelikhanlı çiftçilerimiz sulamalarını kapalı sistemde çok kolay bir şekilde yapacaklar.

Yine Türkiye’nin en büyük Güneş Enerji Santrali (GES)’ni ilk kez Adıyaman’da kurduk. Adıyaman Merkez Doyran Köyü sınırlarında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 38 bin metrekarelik alanda 8 bin 800 adet güneş enerji paneli kuruldu. Güneş enerji santralinde günde 2 MW elektrik enerjisi üretilecek. Samsat ilçesinde arazilerin sulanmasında kullanılan sulama pompaj istasyonları yıllardır çalışmıyor. Elde edilen enerji Samsat’ta 28 bin dönem arazinin sulanmasını sağlanacak.

Bir diğer önemli sulama projesi ise Kâhta için Kâhta’nın bitki desenini değiştirecek olan Büyükçay Baraj projesidir. Büyükçay projesine çok önem veriyoruz. Büyükçay, Fırat-Kâhta çayı arasında yer alan 110 bin dönüm araziyi sulayacak bir proje. Bu proje yakinen takip ettiğim bir proje. Bu proje ile ilgili kritik bir sürece girdik. Bu dev yatırımın proje çalışmaları bu yılın sonunda bitirilerek 2017 yılında yapım işine başlanması öngörülmektedir. Bu projenin bugünkü birim fiyatı 536 Milyon 887 TL’dir. Kâhta çiftçisi için büyük önem arz eden bu projeyi adım adım takip ediyoruz.

İlimizde badem, nar ve ceviz başta olmak üzere birçok organik ürünün üretiminde çok önemli mesafelerin kat edildiğini görmekteyiz.  İlimiz badem üretimi ile Türkiye’de birinci sıraya yerleşmiş durumda.

Tarım Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in ilimizi ziyaretlerinde, tüm tarım kuruluşlarımızın katılımında ilimizin tarım sorunlarını masaya yatırdık. İlimizin tarım ve sulama ile ilgili geçmişte yaşmaya başladığı ve hala bugün de devam eden sorunlarını geniş bir şekilde Sayın Bakanımıza ilettik.

Oldukça verimli bir toplantı oldu. İnanıyorum ki bu toplantının meyvelerini Adıyaman olarak önümüzdeki süreçte alacağız.

Hayvancılıkla ilgili Adıyaman’da düvey üretim merkezi, tarım kampusu ve sert kabuklu meyvelerle ilgili araştırma enstitüsü kuruyoruz.

Aynı şekilde Kâhta ilçemizde sert kabuklu meyve üretimine yönelik OSB’de işlem ve paketleme tesisi kuruyoruz.

Yine Adıyaman sertifikalı tohum üretiminde çok iyi bir konuma gelmiş durumda. Adıyaman’ı tarım alanında tohum merkezi üssü haline getireceğiz. Adıyaman’da modern ortamda sertifikalı tohum üretecek bir merkez kuruyoruz.

Bu yapılanlar bizim iktidarımız ve milletvekilliğimiz döneminde yapılmıştır. ‘Hiçbir şey yapılmadı’ demek çok büyük bir haksızlıktır. Adıyaman için bunlar asla yeterli değil. Milletvekilleri olarak Adıyaman’ımızın beklentilerini, sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini iyi biliyoruz.

Adıyaman’ın gelişimini, kalkınmasını, Adıyamanlı hemşerilerimizin refah içerisinde ve özgür bir biçimde hayatlarını devam ettirmesi için sorumluluk alan bizler, bugüne kadar elimizden gelen her şeyi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.

İnşallah önümüzdeki günlerde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu İlimizi ziyarete gelecek. Adıyaman’da geniş katılımlı bir toplantı düzenleyeceğiz. İlimizin sorunları ve beklentileri diğer toplantılarda olduğu gibi aynı şekilde bu toplantıda da masaya yatırılacak” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz