Adıyaman

“Sulu tarım, meyveciliği arttırır”

Fırat, Sulu Tarımın Önemine İşaret Etti

“Sulu tarım, meyveciliği arttırır”

 

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, Adıyaman’da meyvecilikle uğraşan çiftçilerin çok ciddi getiri elde ettiğini söyleyerek, toprakların biran önce suyla buluşarak, sulu tarıma geçilmesi gerektiğini ifade etti.

GAP Projesi’nin yapımından bugüne kadar Adıyaman halkının büyük hayali olan sulu tarım konusunda projelerin biran önce hayata geçmesi gerektiğini savunan Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, sulu tarımın olduğu vakit bütün çiftçilerin sulu tarıma yöneleceğini ifade etti.

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, Adıyaman’da son zamanda meyvecilik konusunda olumlu gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Meyvecilik konusunda Adıyaman çok geri kalmış. İlimiz yıllar evvel en güzel topraklarını Atatürk Barajı’na feda ettikten sonra geri kalan toprakların suyla buluşturulmaması uzun bir süreçtir. Sulama projelerinin halen bugüne kadar hayata geçirilmemesi meyvecilik ürünlerinin yetişmesinde geç kalmaya neden oldu. Bugün ise çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla örnek bahçeler oluşturdukları yerlerde büyük getiriler elde etmekteler. İlimizde sulu tarım olmuş olsa bütün çiftçilerimiz meyveciliğe yönelecektir. Çiftçilerimiz ürünlerini sulaya bilse narcılığa, zeytinciliğe ve bademciliğe yönelecektir” dedi.

Fırat, Şanlıurfa ilinde ki çitçilerin sulu tarımdan oldukça iyi bir kazanç elde ettiklerini kaydederek, “Adıyaman’da da bu konuda çiftçilerimizi biraz daha bilinçlendirmek gerekiyor. Burada görev Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne düşüyor” diye konuştu.(İHA)

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı