Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

“Sulanması Gereken Alanlar Suya Kavuşacak”

26 Mayıs 2015 Salı, 10:53

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın;

“Sulanması Gereken Alanlar Suya Kavuşacak”

 

Devlet Su İşleri (DSİ) 203. Adıyaman Şube Müdürlüğünü ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, il müdürü Hakan Kaya’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

İldeki su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi adına gerek DSİ’nin gerekse de kendilerinin yoğun çalışmaları olduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet aydın; “Sulama projelerimiz ilimizin hayati meselesidir. Bir çok projenin şuanda inşaatına başlamakla beraber bir kısım çalışmalarımız da proje aşamasında ve takiplerimizle inşallah hızlandırılacak. DSİ omzunda en fazla yük olan kurumlarımızın başında geliyor. Bu vesileyle il müdürümüz Hakan beye kolaylıklar diliyor teşekkür ediyorum. Tabi bu çalışmaların tıkandığı her noktada da bizler her türlü desteği vermeye hazırız. Orman su işleri Bakanımız sağ olsun Adıyaman’a hassasiyet gösteriyor ve aynı zamanda bu asırlık rüya projeleri de hayata geçiren bakanımızdır kendisi. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız bu konularda Adıyaman’ı çok çok önemsiyorlar. Adıyaman’ın bu tür problemleriyle ilgilenip talimatları veriyor.” dedi.

 

Projelerin Sadece Adını Duyardık, Yapıldığını Görmezdik

DSİ bölge müdürü ve ekibinin Adıyaman’la ilgili konularda hasiyetle hareket ettiklerini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın; “Bakanlığımız, genel müdürlüklerimiz, bölge müdürlüklerimiz ve Adıyaman Milletvekilleri ve teşkilatlar olarak Adıyaman’ın bu önemli meselelerinin çözümü için büyük bir gayret gösteriyoruz. Çetintepe Barajı sadece Adıyaman, Gölbaşı, Besni sahası içerisinde 290 bin dönüm üzerinde bir arazi sulayacak. Bu çok önemli bir proje, Adıyaman’ın asırlık rüyasını diyebileceğimiz hayati öneme sahip bir proje. Belki sulamasıyla beraber 2 Katirilyonu geçebilecek bir maliyeti var ve bu proje çok maliyeti olan bir projedir. Geçtiğimiz gün Gölbaşı’nı ziyaret ederken şahsen Çetintepe Barajı’nı da ziyaret ettim, sağ olsun Hakan bey de oradalardı ve şuan da yüzde yirmi fiziki gerçekleşmeyi sağlamış durumdayız. Koçali barajı yine Adıyaman’ın çok önemli bir projesi. Adıyaman, Kahta ve Samsat üçgenindeki yaklaşık 200 bin dönüm araziyi sulayabilecek olan bir proje ve bu proje Adıyaman’ın en az 50 yıllık bir rüyası konumunda olan bir proje. Bu projenin hep adını duyardık maalesef Ak Parti iktidarına kadar herhangi bir adım atılmamıştı yine Ak Parti iktidarı yaptı.  Bu barajımıza da gittiğim de gördük ki şuanda yüzde beşe yakın fiziki gerçekleşme var yeni başlamasına rağmen. Gömükan projesi Adıyaman’ın kuzeyi ve doğusunu sulayacak olan, o da zannediyorum ki 80 bin dönüm araziyi sulayacak ve aynı zamanda da Çamgazi’ye su desteği sağlayacak olan önemli bir proje. Bu projemiz de 2015’in ilk önemli projelerimizden bir tanesiydi. Biz bu projeyi yatırım programına aldık inşallah en kısa zamanda bu mana da bu yıl içerisinde Gömükan’ın da artık inşaat ihalesine çıkmış olacak ve başlamış olacağız. Pek çok siyasiler yalan dedi, hayal dedi, siz kandırıyorlar dedi bunları maalesef açık açık dile getirdiler yapabileceğimizi bildikleri halde. Vatandaşlarımızı yanıltmaya çalıştılar ama halkımız artık aydınlanmış bilinçli insanlar bu tür aldatmacalara kanmıyorlar ve kanmayacaklar. Bu projelere hayal diyen siyasilerle de bu baraja gidip ziyaret edebiliriz isterlerse, bunların kulağı vardır duymaz, gözü vardır görmez ama belki elleri ile dokunup bazı şeylerin farkına varabilirler. Tabi Çelikhan sulaması Çat barajı Malatya’ya su veren bir proje ama biz hep düşündük o sudan Çelikhan neden istifade etmesin diye onun da inşaatına çok şükür başlandı ve orada 12 bin dönüm arazi sulanacak.” dedi.

Samsat Sulama Projesi kapsamında çiftçiye Güneş Enerjisiyle enerji sağlanacağı müjdesini veren Vekil Aydın açıklamasını şöyle sürdürdü; “Şimdi Samsat birinci kısım pompajını bitirdik ve bu Ak parti döneminde oldu. Bitirdikten sonra baktık ki çiftçi kullanamıyor elektrik masrafının çok yüksek olduğunu gördük ve Türkiye’de bir ilk geçekleştirdik Türkiye’de ilk defa Samsat birinci kısım pompajını uygulayacağız. Güneş enerjisi ile inşallah çiftçiyi o elektrik maliyetinden kurtaracağız ve bu projenin de ihalesinin yapıldı çok şükür. Şimdi ise ikinci kısmını nasıl yaparız diye onun çalışmalarını yürütüyoruz. Bir çok yapılmaktan olan projelerimiz de takiplerimizle beraber devam etmektedir. Şuanda zannediyorum sayısı 11-12’nin üzerinde su kaynağının olduğu her yerden göl ya da gölet yapıyoruz.  Bunlar hakikatten çok önemli bir projeler olarak Adıyaman’da devam ediyor. İlçelerimizin su ihtiyacının karşılanamadığı yerlerde göl ve gölet projelerimiz devam ediyor. Tut, Sincik, Çelikhan, Gölbaşı, Merkez’de pek çok yerde baraj yapımına müsait olmayan yerde varsa su kaynağı göl yada gölet bir damla suyun boşa akmaması için DSİ ile birlikte çalışmaları yürütüyoruz. İnşallah bütün bu çalışmaların neticesinde 2023 yılındaki Türkiye’de Adıyamanlılar da Adıyaman’ın gelişimini ve güzelliklerini görecek. Kırsaldan Merkeze kadar sulanması gereken bütün alanlarımız inşallah suya kavuşacak.  Bu projeler bizim hayati projelerimiz,  Çiftçimizin köylümüzün kalkınmasıyla beraber esnafımız da kalkınmış olacak. Daha verimli ekinler ekilebilecek artık bunları göreceğiz. Bu projelerimizi de hep birlikte takip ediyoruz bu manada da bütün yetkililere ben teşekkür ediyorum. Rabbim inşallah bizi utandırmasın ve bu projelerimizi bir an evvel Ülkemize, Adıyaman’a da hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden DSİ Şube Müdürü Hakan Kaya; “İlimizdeki su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi adına yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Devam eden projelerimiz var, başlatılan projelerimiz var, proje aşamasına gelen projelerimiz var. Tabi bizlerin yoğun mesaisinin yanı sıra sayın başta AK Parti Grup Başkanvekilimiz olmak üzere milletvekillerimizin de Ankara’da bakanlıklar nezdinde büyük gayretleri var. Elbirliğiyle ilimizdeki su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi adına yoğun bir çabamız var. Allah bu çabalarımızı boşa vermesin. Kurumumuza katkılarından ve bugünkü nezaket ziyaretlerinden dolayı AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’a ve beraberindeki heyete teşekkür ediyorum” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz