Adıyaman

“Sulamada önemli bir dönemdeyiz”

AK Parti İl Başkanı Fırat:

“Sulamada önemli bir dönemdeyiz”

 

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av.İbrahim Halil Fırat, 30-40 yıldır sulamayla ilgili söylenen projelerin, AK Parti döneminde bir bir hayata geçmeye başladığını belirterek, projesi tamamlanan ve ihalesi yapılanların bitmesiyle Adıyaman’da sulamayla ilgili önemli bir dönemin başlayacağını söyledi.

AK Parti İl Başkanı Av. İbrahim Halil Fırat, beraberinde İl Başkanvekili Hacı Şimşek ile Arge’den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Selahattin İzci olduğu halde gazetemizi ziyaret ederek, gazetemiz sahibi Mustafa Yücekaya ve Genel Yayın Yönetmenimiz Naif Karabatak’la bir süre sohbet etti.

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av.İbrahim Halil Fırat, “AK Parti iktidara gelmeden önce, belki de 30-40 sene önce Koçali barajı sürekli yapılacak yapılacak diye dillerdeydi. Bizden önceki hükümetlerin Koçali barajı ile ilgili isimden başka yaptıkları hiçbir şey yok. Dosyanın için boş. 2007 yılından sonra o dönemki milletvekillerimizin yoğun çabasından sonra planlaması yapıldı. Hatta 6 defa planlama yapılmasına rağmen yeterli firmanın katılmaması sebebiyle Koçali barajının planlama ihale gerçekleştirilemedi. Son olarak sayın bakanımız bunu dillendirdi. Biz ihale ile şirket bulamayacağız biz öz kaynağımızdan bunun ihalesini yapacağız dedi. Koçali Barajı 3 şekilde kullanılacak. Sulama, HES ve içme suyu olarak kullanılacak. 3 ayaklı bir proje. Projesi geçen sene bitti. Ön yeterlilik ihalesi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde de ihalesi yapıldı. Allah’ın izniyle en yakın zamanda sayın bakanımızın da katılımıyla temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Gömükan barajımız içinde yatırım programına alınması için sayın milletvekillerimiz Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz Bey ile birkaç kez görüşmelerini olduğunu biliyorum. İnşallah bu barajımızın da yatırım programına alındıktan sonra inşaat ihalesini de en yakın zamanda gerçekleştireceğiz. Bunlar Adıyaman’a bir sözdür. İnşallah bu sulama projeleriyle Adıyaman’ın verimli toprakları da su ile buluşmuş olacak.” dedi.

Toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili bilgi de veren Fırat, “Adıyaman’da arazilerin toplulaştırılması ile ilgili bir çalışma yapıldı. Daha öncesinde bununla ilgili ihale çalışmaları da yapıldı. 2014 yılında yani bu yıl geçtiğimiz günlerde bakanlıklarımız ile yapılan açıklamada Adıyaman’da da başlanılacağı belirtildi. Bunun müjdesini aldık inşallah en kısa zamanda toplulaştırma Adıyaman’daki arazileri de kapsayacak.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu