Adıyaman

“Suçun olduğu yerde, hak ihlali vardır”

İslam’da Terör Ve Şiddet’ Konferansı

“Suçun olduğu yerde, hak ihlali vardır”

 

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından ‘İslam’da Terör ve Şiddet’ konulu konferans düzenlendi.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz konferanstan önce programa katılan protokol üyelerine bir resepsiyon verdi. Yaptığı açış konuşmasında Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün yaptığı eğitim ve iyileştirme çalışmalarına değinen Başsavcı Ali Ulvi Yılmaz, düzenlenen konferansın bu çalışmaların bir parçası olduğunu aktardı.

Resepsiyonun ardından Adalet Sarayı Konferans Salonuna geçilerek burada denetimli serbestlik altında bulunan ve katıldıkları rehabilitasyon programlarını başarıyla tamamlayanlar için sertifika töreni yapıldı.

Sertifika töreninde konuşan Adıyaman Denetimli Serbestlik Müdürü Veysi Gök, Denetimli Serbestlik sisteminin amacının hükümlülerin onların toplum içinde denetim ve takibini yapmak, iyileştirilmeleri ve topluma kazandırılmalarını sağlamak, yeniden suç işlemesini önlemek ve en nihayetinde toplumu korumaktır olduğunu dile getirdi.

Gök, sistemin bu amaçlarını büyük oranda başardığının somut verilerle ortaya çıktığını, başarıyı elektronik kelepçe gibi salt polisye yöntemlerden ziyade eğitim ve iyileştirme çalışmalarının sağladığını ifade etti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Kahveci, terörün ve şiddetin dinen yasak olduğunun herkesçe bilindiğini, bunun her vesile ile dile getirildiğini ancak buna rağmen bu sorunların önüne geçilemediğini söyledi.

Suçun ve dini anlamda günahın olduğu yerde mutlaka bir hak ihlali olduğunu ifade eden Kahveci, bunun önüne geçmenin yolunun adaletten geçtiğini belirtti.

Dinin de, bilimin de gayesinin biyolojik bedenden insan üretmek olduğunu kaydeden Kahveci, dinlerin, ahlaki düzenlerin, toplumsal ve hukuki kuralların da bunun için çabaladığını, animal insandan, hüminal insana doğru gidildikçe suçun, dolayısıyla terör ve şiddetin azalacağını söyledi.

Kahveci, bunu başaran toplumlarda sorunların daha az görüldüğünü, eğitim yoluyla insan malzemesini işlemek suretiyle de bunu başarılabileceğini belirtti.

Adalet Sarayı konferans salonunda düzenlenen konferansa Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Şeker, Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Seyfettin Bilen, Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman adliyesinde görev yapan hakim ve savıcılar, koruma kurulu üyeleri ve denetimli serbestlik altında bulunan hükümlüler katıldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu