Adıyaman

Şu anketi de yapıp çıkalım!

Adıyaman İçin Fikrini Söyle;

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)’nın resmi web sitesi olan ika.org.tr’de “Adıyaman Kalkınma Stratejisi” konusunda bir anket çalışması başladı. Bu anket, Adıyaman’da yaşayan ve Adıyamanlı olan herkesi kapsıyor. Anketi inceleyenler, anketin yatırımları projelendirmede çok önemli bir işlevi olabileceğini belirtirken, anket çalışmasının aceleye getirildiği, üzerinde çok düşünülmediği, adeta “Bu projeyi de yapıp çıkalım” mantığının ötesine çok geçmediğini de söylüyor. Buna rağmen de Adıyaman’da yaşayanların ankete katılarak doğru cevaplaması halinde, daha sağlıklı verilerin yetkililerin eline geçebileceği belirtiliyor. Ankete katılanların ortak yorumu ise; eksikliklerine rağmen, Adıyaman’a fayda getirecek bir çalışma.

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)’nın resmi web sitesi olan ika.org.tr’de “Adıyaman Kalkınma Stratejisi” konusunda bir anket çalışması başladı İKA tarafından yapılan ve Adıyaman Valiliğinin desteklediği ankette katılımcılara toplam 13 soru soruluyor.

İleriye dönük çalışmalara ışık tutacak

İlk altı soru anketi cevaplandıranın kişiliğiyle ilgili.  Diğer yedi soru ise Adıyaman’ın mevcut hali ve ileriye dönük yapılacak projelerle ilgili. Adıyaman’ın fotoğrafını çekmeye dönük bu anket, tüm Adıyamanlıların ve Adıyaman’da yaşayanların katılması halinde ortaya daha sağlıklı bir sonuç çıkacağı, yetkililerin yapılacak projelerde belirleyecekleri stratejilere de yön vermiş olma ihtimalinin önünü açıyor.

İKA tarafından anketle ilgili sunuş yazısı şöyle; “Bu anket, Adıyaman Valiliği desteği ile İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ‘Adıyaman Kalkınma Stratejisi’ çalışmalarının önemli bir adımıdır. Bu amaçla kurulan farklı platformlar bilimsel ve teknik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bununla birlikte Adıyaman’da yaşayan vatandaşlarımızın geniş yelpazede görüşlerini de yansıtabilmek, strateji çalışmalarında katılımcı yaklaşımı sağlamak ve belirlenecek eylem planlarında en üst düzeyde mutabakatın sağlanması açılarından gereklidir. Ankete göstereceğiniz ilgi, bu nedenlerle çok önemli ve oldukça değerlidir.”

Anket Soruları

Anketin ilk altı sorusu, anketi cevaplandıranla ilgili; cinsiyetiniz, yaşınız, işiniz, kaç yıldır Adıyaman’da yaşıyorsunuz, Adıyaman’da bulunma nedeniniz ve Adıyaman’da yaşamaya devam edecek misiniz?” gibi.

6 sorudan sonra gelen beş soru; “İstikrarlı Güçlü Ekonomi”,  “Rekabetçi Üretim ve Verimlilik”, “Nitelikli İnsan ve Güçlü Toplum” ,”Yaşanabilir Şehirler Sürdürülebilir Çevre”, “Hukuk Devleti, Demokratikleşme ve İyi Yönetişim” gibi üst başlıkların altında yer alan seçeneklerden oluşuyor.

Son iki soru ise  “Adıyaman’da Tarımın Gelişmesi İçin En Önemli Bulduğunuz Proje Nedir?” ile “. Adıyaman’da Turizmin Gelişmesi İçin En Önemli Bulduğunuz Proje Nedir?” sorusu.

Ankete şu linkten ulaşılabiliyor;

https://www.ika.org.tr/ADIYAMAN-KALKINMA-STRATEJISI-ICIN-DEGERLENDIRME-ANKETI-duyurular-1819.html

Anketin Eksikliği

Anket aceleye getirilmiş, İKA ve Adıyaman Valiliği destekli olmasına rağmen profesyoneli bri çalışma olmamış.

Ankette Türkçe hataları var.

Anketi inceleyenler, anketin yatırımları projelendirmede çok önemli bir işlevi olabileceğini belirtirken, anket çalışmasının aceleye getirildiği, üzerinde çok düşünülmediği, adeta “Bu projeyi de yapıp çıkalım” mantığının ötesine çok geçmediğini de söylüyor. Buna rağmen de Adıyaman’da yaşayanların ankete katılarak doğru cevaplaması halinde, daha sağlıklı verilerin yetkililerin eline geçebileceği belirtiliyor. Ankete katılanların ortak yorumu ise; eksikliklerine rağmen, Adıyaman’a fayda getirecek bir çalışma.

Güne Bakış Haber Merkezi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı