Anasayfa / Adıyaman / Sorunu kabullenmek, çözümü kolaylaştırır!

Sorunu kabullenmek, çözümü kolaylaştırır!

Güne Bakış Gazetesi Olarak Uyarıyoruz!

Sorunu kabullenmek, çözümü kolaylaştırır!

Adıyaman’da son yıllarda artan iki önemli sorun var. Adıyaman’ı seven, Adıyaman’da yaşayan ve Adıyaman’da görev yapanlar her ne kadar bu sorunun üstünü örtmeye çalışsalar da, halının altına süpürmeye gayret etseler de, kokusu da, etkisi de her geçen gün artıyor. Biz Adıyamanlılar, sorunun bizle ilgili olanını sevmiyoruz belki ama kabul edelim ki, Adıyaman’ın son yıllarda en önemli üç sorunundan ikisi fuhuş ve uyuşturucudur. Üçüncüsü ise kanayan yara tefecilik.
Sorunu kabullenmek, çözümü kolaylaştırır ama belki de esas sorun, sorunu kabullenmemek, görmemek, duymamaktır. Böylece sorunun ortadan kalkmadığını bilenler de, yine soruna kulak tıkayan, gözünü yumanlardır.
Okurlar olark sizler her gün gazete okuyorsunuz, belki de okumuyorsunuz. Ya da bir haber dikkatinizi bir gün çekiyor, ikinci gün o haberi hatırlamıyorsunuz bile. Çoğumuz böyleyiz ama biz gazeteciler, görevimiz gereği de olsa her gün gazete çıkarıyoruz, her gün haberlerle uğraşıyoruz ve her gün kentte olan olaylarla ilgili küçük bir bilgiye sahip oluyoruz. Bu “küçük bilgi” bile bizi geleceğe yönelik umutlarımızın kırılmasına, hayallerimizin darmadağın olmasına sebep oluyor. Oysa küçük bilgiye değil, büyük resmi gören ve büyük bilgiye sahip olan “çözme makamındaki” yetkililerimiz ise çok daha kötü bir halet-i ruhiye içerisinde olduklarını tahmin ediyoruz.
Adıyaman, uzun yıllardır tefecilerin cirit attığı bir kentti, halen de öyle. En önemli sorunlarımız arasında yer alırdı tefecilik ve müsebbibi yoksulluk.
Şimdi buna iki sorun daha eklendi; uyuşturucu ve fuhuş.
Her gün haber yapıyoruz ve her gün çıkardığımız gazetede en az bir fuhuş, bir de uyuşturucu haberi oluyor. Zehir tacirleri de bu kentte cirit atıyor, kadınları fuhuş bataklığına sürükleyenler de.
Adıyaman gibi barışın, hoşgörünün, huzurun kenti olan Adıyaman, aynı zamanda “mabut” yaşamıyla da bilinir. Böyle bir kentte zehir tacirlerinin ve fuhuş tacirlerinin cirit atmasını görmek gerekiyor.
Elbette bu sorun salt güvenlik sorunu değil, toplumsal bir sorundur ve toplumsal sorun, toplumu oluşturan her bireyi, her kurumu, her kuruluşu ve her yetkiliyi ilgilendirir.
Bugün soruna gözünü kapatanlar, kulağını tıkayanlar, ağzını mühürleyenler, yarın çok daha farklı sonuçlarla karşılaşabilirler.
Gelin, Adıyaman’ın kanayan yarasına “sorunu çözmek” amacıyla eğilelim. Ne bağcı olalım, ne bağcıyı döven, ne de üzüm yiyen. Sadece bu kentin, bu kentte yaşayan insanların ve yarınımızı şekillendirecek çocuklarımızı bu bataklıktan çekip, çıkaranın yolunu bulalım.
Yarın çok geç olur, halının altına sürülen her çöp, kokusuyla bizi de bir gün zehirler…
Haber-Yorum: Güne Bakış Gazetesi

Bu Habere de Bakın

“Jandarma milletimizin güvenine mazhar oldu”

Jandarma teşkilatının kuruluş yıl dönümü kutlandı  Vatandaşların can ve mal güvenliği ile huzur ve güveninin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir