Adıyaman

Siyasi Partilerden Sağduyu Çağrısı

Siyasi Partilerden Sağduyu Çağrısı

AK Parti İl Başkanı Fırat’tan Sağduyu Çağrısı

“Halkımızı bir birine düşüremezler”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı İbrahim Halil Fırat, Kobani eylemleri nedeniyle yaşanan olaylar ile ilgili yaptığı açıklamada, Adıyaman’ın barış ve huzur kenti olduğunu belirterek, provokasyonlara dikkat çekti.

Parti binasında düzenlenen basın açıklamasında gazetecilerin olaylarla ilgili sorulan sorusunu cevaplayan İbrahim Halil Fırat, yaşananların Türkiye’yi karıştırmaya yönelik eylemler olduğunu dile getirdi.

Fırat açıklamasında, “Adıyaman huzur ve barış kentidir. Her yerde bunu gururla övünerek söylüyoruz. Adıyaman’da böyle bir şeyin yaşanması gerçekten üzücüdür. Ama biz bunun niye çıkarıldığını ne sebeple çıkarıldığını da tamamen burada ki halkı birbirine düşürmek olduğunu düşünüyoruz. Burada ortalığı karıştırmak istiyorlar. Türkiye’de gezi olaylarında aynı şeyler yaşandı. Türkiye’de daha sonra 17-25 Aralık operasyonu ile Türkiye’de iç kargaşaya sebep vermek adına yapılan bir takım hamleler yapıldı. HDP’nin açıklamış olduğu halkımız sokağa çıksın biz bunu kesinlikle bir siyaset anlayışına bağdaştırmıyorum. Ben kesinlikle halkımızı sağduyuya davet ediyorum. Halkımızın böyle taşkınlıklara sebebiyet vermemesi gerektiği konusunda düşünüyorum. Eğer varsa bir sıkıntı bunu tamamen demokratik kurallarla yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir esnafın dükkânını kırarak, bir banka şubesinin camını indirerek çözüme kavuşacağına inanmıyorum. Bir eylem varsa da bunun tamamen demokratik yollarla yapılacağına inanıyorum. Bütün Adıyamanlı hemşerilerimi sağduyuya davet ediyorum” dedi.

 

CHP İl Başkanı Doğan’dan Sağduyu çağrısı

“Protesto, Kırıp Dökmeden Yapılmalı”

CHP Adıyaman İl Başkanı Bilal Doğan, Kobani nedeniyle yaşanan olaylardan iktidarı sorumlu tuttu.

Adıyaman’da yaşanan olaylar nedeniyle vatandaşları provokasyonlara karşı duyarlı olmaya davet eden İl Başkanı Bilal Doğan, yaşanan olaylardan dolayı üzüntü içerisinde olduklarını söyledi.

Adıyaman ve bölge illerinde yaşanan olayların baş sorumlusu olarak hükümeti sorumlu tutuklarını dile getiren Bilal Doğan, “IŞİD konusunda samimi olmayan söylemler, samimi olmayan teskere, teskerenin gereğinin yapılmaması, IŞİD’in Kobani’de ki vahşetine sesiz kalınması yaşanan insanların sokağa dökülmesine neden olmuştur. İnsanlar IŞİD’in yaptığı vahşete tepki için yürüyüş, basın açıklaması yapabilirler ama bunu yaparken çevreye zarar vermeden, esnafa zarar vermeden yapılması gerekiyor. Kırıp dökülmeden yapılması gerekiyor. Bu anlamda bazı provokatörlerin olduğu görülüyor. Akşam yaşanan olay Adıyaman’a yakışmamıştır. Esnafa verilen zarar yaşanmamalıydı. Provokasyonlara gelmemelerini istiyoruz. Çevreye zarar vermeden sağı solu taşlamadan bunu yapmalılar” dedi.

 

MHP İl Başkanından sağduyu çağrısı

“MHP’liler Tahriklere Gelmeyecektir”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adıyaman İl başkanı Mithat Solgun, yaşanan olaylar nedeniyle sağduyu çağrısında bulunarak, parti olarak tahriklere kanmayacaklarını vurguladı.

Parti binasında basın açıklaması yapan MHP İl Başkanı Mithat Solgun, HDP’nin Kürt kökenli vatandaşları sokağa davet etmesinin hiçbir akılla bağdaşmadığını dile getirdi.

Mithat Solgun, Kobani’de insanlık dramının yaşandığını, Türkiye’nin buradan gelen 150 bin insana kucak açtığını, yaşanan olayların Türkiye’nin birlik ve beraberliğine zara vermeyi amaçladığını dile getirdi.

Solgun, Kobani’yi bahane ederek askere, polise saldırmalarının, otobüslerin yakılmasının, işyerlerine zarar vermesinin akıl alır bir şey olmadığını belirterek, “Adıyaman’da insanlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Olayların Karapınar’da cereyan etmesi ve o bölgede Alevi vatandaşlarımızın olması sanki Aleviler bunu yaptırıyormuş gibi lanse edilmesini kabul etmiyoruz. Biz buna inanmıyoruz. Alevi kardeşlerimizi de Adıyaman’ın barışına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Aileler gençleri olaylardan uzak tutsunlar. Gerçekten her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Hele hele siyasi partiler söylemlerine dikkat etmelidir. Ortamı germemek lazım. Yakıp yıkmak bizim ülkemize zarar veriyor. Adıyaman huzur kentidir. Bu kimliğimizi muhafaza etmek için elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz lazım. Biz MHP olarak bu tür tahriklere gelmeyeceğiz.

Adıyaman’da ilk defa böyle olaylar çıkıyor. Terörün zirve yaptığı zamanlarda bile birlik ve beraberliği koruduk. Bu huzur ve beraberliği sağlamamız lazım” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu