Adıyaman

Siyasetin ‘kadın aday’ samimiyeti

Hiç kadın vekil çıkarmayan 20 kentten biriyiz

Adıyaman, cumhuriyet tarihi boyunca hiç kadın milletvekili çıkarmayan 20 kentten birisi oldu.

Her seçim döneminde siyasi partilerde kadın aday adayları ortaya çıkan, kadın aday da olur ancak seçilecek yere konulan kadın aday bulunmaz.

Adıyaman’da her seçim döneminde kadın siyasetçilerin büyük umutlarla ve yoğun desteklerle aday adayı olduğu, kampanyalar yürüttüğü, hatta bazı partilerde aday edildiği de gözleniyor. Ancak her seferinde ya son dakika değişikliği yaşanıyor ya da “seçilemeyecek” yere konan adaylar seçilemiyor. Adıyaman, bu açıdan tarihi “bakanlık çıkarmayan az sayıda kentten biri” unvanına, “Hiç kadın milletvekili çıkarmayan yirmi ilden birisi” unvanını da ekledi. Adıyaman’dan ne zaman bakan çıkar, ne zaman kadın vekil temsil edilir, şimdilik belli değil.

Cumhuriyet dönemi boyunca hiç kadın milletvekili çıkarmamış 20 il sırasıyla şöyle;

Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat.

Bu bilgi, Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) “Bir sonraki seçimde eşit dağılım istiyoruz!” başlıklı basın açıklamasında yer aldı.

Türkiye’de kadınların seçme seçilme hakkını kazandığı 1934 yılından bu yana yapılan genel seçimlerde kadın erkek milletvekili dağılımını inceleyen KA.DER, meclise giren kadın milletvekili oranının ortalama %5,25 olduğunu açıkladı.

KA.DER’in incelemesi, Türkiye’nin 20 şehrinin ise Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane bile kadın milletvekili çıkarmadığını ortaya koydu. Yıllardır kadınların her alanda eşit temsili için mücadele ederken böyle bir sonucun kabul edilemez olduğunu belirten KA.DER, bir sonraki seçimlerde eşit dağılımın gerçekleşmesi için tüm partileri şimdiden samimi ve planlı bir şekilde çalışmaya çağırdı.

23 genel seçimde Meclis’e giren vekillerden sadece 598’i kadın

Türkiye’de kadınların seçme seçilme hakkını kazandığı 1934’ten bu yana 23 genel seçim yapıldı. Bu seçimlerde meclise giren 11.385 milletvekilinin sadece 598‘i kadındı. Yani kadın yurttaşları seçme seçilme hakkını pek çok batılı ülkeden önce kazandığı için övünen Türkiye’nin, o tarihten başlayarak tam 85 yıldır kadınlara uygun gördüğü seçilme oranı %5,25’te kaldı.

1997 yılından bu yana eşit temsil için çalışan KA.DER ve tüm kadın hareketinin, evde, işte, okulda, iş dünyasında ve siyasette, kısaca toplumun her alanında kadınların da eşit bir şekilde yer alması mücadelesine rağmen, meclise giren kadın milletvekili oranı bugüne kadar en fazla %17,8 olabildi. Rakamların ortaya koyduğu gerçekler, bununla da sınırlı değil. Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane bile kadın milletvekili çıkarmamış tam 20 şehre sahip.

589 milletvekilinin sadece 102’si kadın

KA.DER’e göre, henüz bir yıl önce yapılan son genel seçimler ve 23 Haziran’da tamamlanan yerel seçimlerde de partiler, kadın örgütlerinin yıllardır mücadelesini verdiği eşit temsil hakkı konusunda sınıfta kaldılar. Kadınların talepleri bir yana, kendi verdikleri sözleri de tutmadılar, parti programları, tüzükleri ve seçim beyannamelerinde yazdıklarını hayata geçirmediler.

Şu an Meclis’teki 589 milletvekilinin sadece 102’si kadın (%17.32). Son yerel seçimlerde ise 8.257 belediye başkan adayının sadece 652’si, yani yüzde 7,89’u kadın adaylardan oluştu. Seçimler sonrası, 1.389 belediye başkanlığı koltuğundan ancak 43’üne kadınlar oturabildi.

Ka. Der açıklamasının sonunda atamayla gelinen tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsili için gerekli adımları atmaya davet etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu