Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Sivil inisiyatif çözüm arıyor

10 Ekim 2017 Salı, 09:54

Tütün Komisyonu Başkentte

Sivil inisiyatif çözüm arıyor

 

TBMM Başkanlığına sunulan ve geçtiğimiz hafta tepkiler üzerine yeniden gözden geçirileceği belirtilen torba yasasında tütünle ilgili maddenin üretici lehine değiştirilmesi için Adıyaman’da görev yapan sivil toplum kuruluşları, geçen hafta sonu Adıyaman’da yaptıkları toplantıdan sonra başkente giderek, tütün sorununa çözüm aramaya başladı. İlk olarak TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve AK Parti Adıyaman milletvekilleriyle bir araya gelen heyet, tütün üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini ileterek, torba yasasında tütünle ilgili maddenin mutlaka değiştirilmesini istediler.

Tütün Komisyonu, geçen hafta sonu aldığı karar uyarınca dün Ankara’ya giderek, Torba Yasa tasarısındaki tütün ile ilgili maddeden duydukları endişelerini dile getirmeye başladı.

Adıyaman’da kurulan Tütün Komisyonu Ziraat Odası Başkanlığı, Adıyaman Barosu, Çelikhan Belediye Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ticaret Borsası Başkanlığı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı, Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti, Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, AKALP, MÜSİAD, Adıyaman Gazetecileri Cemiyeti Başkanlığı, OSB Başkanlığı, Merkez ve Köy  Muhtarları Derneğinden oluşuyor.

Komisyon ilk olarak TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve AK Parti Adıyaman milletvekilleriyle bir araya gelerek, tütün yasasına neden muhalefet ettikleri, torba yasada yapılması gereken değişikliği anlattılar.

Komisyonun hafta sonu yaptıkları toplantıda alınan karar şöyleydi;

“Bizler aşağıda imzası bulunan Kurumlar olarak TBMM’ye sunulan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören Kanun Tasarısında Adıyaman Sarmalık Kıyılmış Tütünü yasaklayıcı hükümlerin bulunmasını kaygıyla karşılıyoruz.

Tasarının tütünle ilgili maddelerinin yasallaşması Adıyaman’da yoksulluğu ve işsizliği arttıracağı gibi asırlık bir geçmişi olan geleneksel sarmalık kıyılmış tütün üretimini, satımını kısacası Adıyaman tütüncülüğünü bitirecektir.

Adıyaman halkı ve kurumları olarak bu tasarıdaki tütünle ilgili maddelerin Torba Kanunundan çıkartılmasını veya sarmalık kıyılmış tütünün alım ve satımının serbest bırakacak şekilde üretici lehine değiştirilmesini talep ediyoruz. Konuyla ilgili Adıyaman halkı ile birlikte her türlü demokratik hakkımızı hukuk zemininde kullanacağız.

Adıyaman’daki tüm sivil toplum örgütlerimizin katıldığı Adıyaman Ziraat Odasındaki toplantımızda tütünle ilgili süreci yönetmek ve yol haritasını belirlemek için kurumlardan oluşan bir komisyon seçilmiştir. Bundan sonraki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz