Adıyaman

“Şiddete dur demek görevimiz”

Kadın Platformundan Şiddet Açıklaması:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yapan Adıyaman Kadın Platformu Adına Av. Aysun Avcı, “Bizler Adıyaman Kadın Platformu olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde taleplerimizi ve mücadele ruhumuzu yineliyoruz; Bizler özgür, eşit ve onurlu bir yaşam için mücadele ediyoruz.” dedi.

Adıyaman Kadın Platformu Adına açıklama yapan Av. Aysun Avcı, “Bugün 25 Kasım kadına yönelik şiddetle uluslararası mücadele günü. Kadınların her kazanımı gibi bu gün de kadınların mücadelesi ile elde edildi. Çünkü eril sistem kadının haklarını gasp etmekten, kadını kamusal alanın dışına itmeye ve ikincilleştirmeye çalışmaktan vazgeçmedi hala da vazgeçmemektedir. Aynı eril ve baskıcı sistem bugün kadına yönelik şiddetle mücadelede ve kadına yönelik eşitliğe aykırı uygulamalarda devlete sorumluluk yükleyen İstanbul Sözleşmesi’ni karalamaktadır. Senelerce İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacı devleti olmakla övünen iktidar, sözleşmenin gereklerini yerine getiremeyince bu kez sözleşmeyi milyonlarca yurttaşın gözleri önünde yerden yere vurmaktan ve sözleşme hükümlerine hakaret etmekten geri durmuyor. Her yıl binlerce kadın cinayetinden, kadına yönelik şiddetten, tacizden ve tecavüzden koruma sorumluluğunu resmi makamlara yükleyen İstanbul Sözleşmesi’ni karalamanız neden? Failleri serbest bırakmanız, iyi hal indiriminden faydalandırmanız, kadınları göz göre göre ölüme götüren eril politikalarınız neden? Tacizi, tecavüzü, şiddeti, cinayeti aklamadan, faillere gereken cezaları vereceğiniz günleri getirene kadar mücadelemiz devam edecek. Mücadelemizle mutlaka kazanacağız, bu eril sistemi tarihe gömecek olanlar da biziz!” dedi.

Avcı, “Veriler gösteriyor ki sadece Ekim ayında 21 kadın cinayeti işlendi, 8 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Son 18 yılda 16 binden fazla kadın öldürüldü. Yüz binlerce kadın da şiddete maruz kaldı. Faillerimiz olan erkekler bazen bir eş, bazen eski eş, bazen evlat, bazen baba, bazen sevgili, bazen öğrenci, bazen ise hiç tanınmadığımız biri. Öldürülme gerekçelerimiz ise kıskançlık, namus, boşanmak istemek, çalışıyor olmak, etek boyumuzun beğenilmemesi, güçsüz olduğumuzun düşünülmesi gibi çok çeşitli nedenlere dayandırılıyor katiller tarafından. Bedenimiz ve kararlarımız üzerinde tahakküm kurmaya çalışanlar tarafından öldürülüyoruz her gün!” dedi.

Avcı, “Bizler Adıyaman Kadın Platformu olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde taleplerimizi ve mücadele ruhumuzu yineliyoruz; Bizler özgür, eşit ve onurlu bir yaşam için mücadele ediyoruz. Hayatımızın ve haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Kadın cinayetlerini aklayan, çocuk tecavüzlerini evlilik adı altında meşrulaştırmaya çalışan, edindiğimiz haklarımızı elimizden almaya çalışan bu sisteme karşı haklı mücadelemize devam edeceğiz. Kadın cinayetleri politiktir. Bu baskıcı politikaların ve eril sistemin beslediği kadına yönelik şiddete dur demek hepimizin görevidir.” dedi.

Haber: Adil Geyik

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu