Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Sezaryen oranı yüzde 42

02 Haziran 2016 Perşembe, 09:12

İl Genel Meclisi Sezaryenle Doğumu Araştırdı

Sezaryen oranı yüzde 42

 

Adıyaman İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantısının ilk oturumunda Kadın Hakları Komisyonu’nun hazırladığı ‘sezaryenle doğum’ oranı ile veriler paylaşıldı.

Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı İrfan Yılmaz başkanlığında toplanan il genel meclis üyeleri gündemdeki maddeleri görüştü. Gündem öncesinde konuşan İl Genel Meclis Başkanı İrfan Yılmaz,  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın Adana’ya atanmasıyla ilgili açıklamada bulunarak, “Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kararname ile Adana Valisi olarak atanmıştır. Kendisine yeni görev yerinde başarılar diliyorum. Yaptığı hizmetler ile Adıyaman’da hep güzel anılacak olan Valimiz Mahmut Demirtaş’a meclisimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Devamlı hizmetleri ile anılacaktır” dedi.

Daha sonra gündemdeki maddeler görüşüldü. Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Çalışkan, komisyonun hazırladı sezaryenle doğum raporunu okudu.

Mehmet Çalışkan, Adıyaman’da ki sezaryen oranının yüzde 42 olduğunu belirterek, “Adıyaman merkez ve ilçelerindeki özel kamu hastanelerinde toplam 20 kadın doğum uzmanı doktorumuz görev yapmaktadır. Çelikhan, Tut, Gerger, Samsat ve Sincik ilçelerinde hastaneler mevcut olup buralarda kadın doğum doktoru bulunmuyor.

2015 yılında Adıyaman’da hastanelerde 12 bin 438 doğum gerçekleşti. Bu doğumların 7 bin 186 normal,  5250 sezaryen, 2 müdahaleli doğumdur. Sezaryenle doğum oranı yüzde 42.2’dir.  2016 yılı ilk 3 ayı istatistik verilerine göre hastanelerimizde 2357 doğum gerçekleşmiştir. Bunlardan 966’sı sezaryen ile doğum olmuştur. Sezaryenle doğum oranı yüzde 41 olarak belirlenmiştir. Türkiye Halk Sağlığı Başkanlığı’nın istatistik verilerine göre ilimizdeki sezaryen oranı Türkiye ortalamasının altında seyretmektedir” ifadelerini kullandı.

CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Nedim Evli ise, konuyla ilgili söz alarak, Adıyaman’da ki hastanelerde kadın doğum uzmanlarının sayısının azlığından dolayı vatandaşların günlerce sıra alamadığını belirterek, bu konuya dikkat çekilmesi gerektiğini ifade etti.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz