Adıyaman

Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü Kuruluyor

TBMM Başkanvekili Aydın’dan Müjde

Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü Kuruluyor

 

Adıyaman’da üretimi gerçekleşen ve potansiyel değerinin çok daha yukarılara çekilmesi imkânı bulunan belli başlı tarımsal ürünlerin işlenip pazarlanması, üretim artışının sağlanması, ilimize hem ve ülkemize ciddi manada katma değer sağlaması açısından Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü kuruluyor.

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Stratejik ve bölgesel manada çok önemli bir sektör olarak tarım her zaman hem Adıyaman hem de ülkemiz için vazgeçilmez önceliklerimiz arasında gelmektedir. Kalkınma ve üretimin her alanda olduğu gibi tarımsal faaliyetlerde de modern ve kazançlı bir hal alması için olanca gücümüzle çaba sarf etmekteyiz. Bu manada, ilimiz ve ilçelerimizin sahip olduğu potansiyel göz ardı edilemeyecek bir noktadadır. İlimizde üretimi gerçekleşen ve potansiyel değerinin çok daha yukarılara çekilmesi imkânı bulunan belli başlı tarımsal ürünlerin işlenip pazarlanması, üretim artışının sağlanması, hem ilimize hem de ülkemize ciddi manada katma değer sağlayacaktır. Bu sebeple, bu ürünlerin geliştirilmesi ve üreticinin de faydalanması için Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü’nün (ASKM) kurulmasına karar verilmiştir.” dedi.

Aydın, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yeri belirlenen 840 dekar arazi üzerine, ödeneği hazır bulunan ve 15 Milyon TL’lik yatırımla kurulacak olan bu tesiste, ilimizde tarımsal üretimde önemli bir yere sahip olan üzüm, incir, badem, ceviz, bağ üreticiliğinde ve bu alanlarda maksimum seviyede verim alınması için gerekli faaliyetler yapılacaktır.  Yine, ASKM bünyesinde ürün çeşitliliğinin geliştirilmesi, yetiştiricilik ve adaptasyon süreçlerinin en modern şartlarda, yüksek kalitede ve verimlilikte ele alınması için çalışmalar yapılacaktır. Adıyaman’ın yanı sıra badem ve cevizde ülkesel, bağ, incir ve üzümde ise bölgesel anlamda ekonomiye ciddi manada katkı sağlanacaktır. Türkiye genelinde yetiştirilen bu tür kabuklu tarım ürünlerinin enstitü tarafından araştırma geliştirme aşamasında da ele alınması ve böylelikle milli ekonomiye katkının yıllık 30 milyon TL civarında olması beklenmektedir.” dedi.

Emeği geçenlere teşekkür de eden Aydın, “Üretilen bu ürünlerin işlenerek pazarlanmasına imkân sağlayacak ve kurumsal anlamda mühendisler, teknikerler ve her türlü ehil eller elinde tarımsal üretim ve verimliliği artıracak olan Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü’nün şimdiden ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diler, başta Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlımız Sayın Faruk Çelik, milletvekillerimiz emeği geçen herkese ilimiz, üreticimiz ve çiftçilerimiz adına şükranlarımı sunarım.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu