Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Şehit Asker Gözyaşlarıyla Uğurlandı

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 09:50

Şehit Uzman Onbaşı İçin Tören Düzenlendi

Şehit Asker Gözyaşlarıyla Uğurlandı

 

Adıyaman’da terör örgütü PKK ile girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal için Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı’nda askeri tören düzenlendi.

Törene Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’dan helikopterle Adıyaman’a geldi. Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı’na gelen Davutoğlu, ilk olarak şehit babası Yusuf Ünal’a sarılarak başsağlığı dileklerini bildirdi. Bakanlar da şehit babası Yusuf Ünal’a taziyelerini bildirdi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omuzları üzerinde alana getirildi. Saygı duruşunun ardından Şehit Onbaşı Müsellim Ünal’ın öz geçmişi okundu. Müftü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından dua edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu törende yaptığı konuşmada, “Bugün huzurunda bulunduğumuz şehit kardeşimiz bize çok şeyi hatırlatıyor. Makamların en yücesi olan şehitlik makamına erişti. 100 sene önce bu topraklarda Çanakkale Savaşı’nda ya da Sarıkamış’ta, kimileri soğuktan donarak ya da Çanakkale’de bir adım ötesinde şehitliğe doğru yürürken kahramanca hayatını verenlerle bugün huzurunda olduğumuz Müsellim kardeşimizin makamı aynı makamdır. Bizler vatan hizmetini değişik lehçelerde yürütürken, hep o makama ulaşmak için dua ederiz. Allah şehitlerimizin yanında haşr olacak kadar layık olanlardan eylesin. Ailesinin hüznünü ve acısını hissediyoruz ama Müsellim kardeşimize gıpta ediyoruz. Biz onları ölü zannederiz ama onlar hayattadırlar. Rahmetli şehidimize hitaben diyorum ki bu bize yüce şehitlik makamının önemini anlatıyor hem de üzerimize düşen vazifeleri. Kahraman şehidimizin ruhu şad olsun.Sehit-Asker-Gozyaslariyla-Ugurlandi-(9) Ama bilsin ki onun şehadeti için aht ettiği milletimizin birliği ve beraberliği, ülkemizin bütünlüğü ondan sonraki nesillerce ebediyen korunacaktır. Hangi görevde olursak olalım, onun aziz hatırasını hiçbir zaman unutmayacağız. Bu aziz hatıranın gereğini hangi mevki ve makamda olursak olalım, yapmakta tereddüt etmeyeceğiz. Çanakkale Savaşı’nda, Sarıkamış dağlarında şehit olanlar, dışarıdan gelen işgalcilere karşı, müstevilere karşı vatan toprağını korudu. Bu şehit kardeşimiz ise doğrudan gelmeyen, yabancı müstevilerin dolaylı maşalarına karşı bu toprağı korudu. Bu dolaylı maşalarda bilsinler ki bölücü terör örgütü, arkasındaki güçler de bilsinler ki 78 milyonun son ferdine kadar, bu şehidimizin üstüne örttüğümüz şu al bayrağı bu semalarda ebediyen dalgalandırmak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdır” dedi.

 

Bedeli Neyse Öderiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu 78 milyonun kardeşliği için çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“Dün bir tarafta Suruç’taki terör saldırısı, diğer taraftaki Adıyaman’dan gelen şehit haberi yüreğimizi dağladı. Bu topraklarda, stratejik topraklarda beraber yaşamanın bedelini bir kez daha gösterdi. Bedel neyse ödemeye hazırız. Bu bedelin karşılığı olarak herhangi birileri bu semalarda al bayrağın ineceğini düşünüyorsa, bu ülkenin bölünebileceğini hayalinden geçiriyorsa, bu milletin fertlerinin birbirine düşman kılınacağını, kardeş kavgalarının yayılacağını düşünüyorsa onlarda bilsinler ki her bedeli öderiz ama onlara izin vermeyiz. Bilin ki sizlerin evladınız bizim evladımızdır. Sizlerin acınız bizim acımızdır. Kendi evladımızı uğurluyoruz. Her bir aile her bir baba bunu bugün Türkiye’de yürekten hissediyor ve acınızı paylaşıyor. Aileniz ailemizdir, şehidiniz şehidimizdir. Ve bundan sonrada şimdiye kadar olduğu gibi şehitlerimizin emanetlerini ebediyen koruma konusunda da kararlıyız. Şehidimizin ruhu şad olsun, Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin ve ailemizin başı sağ olsun.”

Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının ardından, şehit Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ın naaşı askerlerin omuzlarında ambulansa taşındı. Şehidin cenazesi, helikopterle memleketi Kayseri’ye gönderildi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz