Adıyaman

Şehir olamadık, büyükşehir olacağız

Hangi şehirler büyükşehir olacak?

Şehir olamadık, büyükşehir olacağız

 

Türkiye’deki büyükşehir belediyesi sayısı 51’e çıkarılıyor. Türkiye’de halen 30 büyükşehir belediyesi bulunurken bakanlık ‘büyükşehir modeli’yle ilgili yapacağı çalışma için harekete geçti. Peki Hangi şehirler büyükşehir olacak? İşte büyükşehir olacak illerin listesi

Hangi şehirler büyükşehir olacak? Bakanlık’ın çalışma başlatması sınrası vatandaşlar bu soruya yanıt arıyor. Türkiye’de halen 30 büyükşehir belediyesi bulunurken bakanlık ‘büyükşehir modeli’yle ilgili yapacağı çalışma için harekete geçti. Bakanlık 21 ilin daha büyükşehir olmasını planlıyor. Peki Hangi şehirler büyükşehir olacak? İşte büyükşehir olacak illerin listesi: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Osmaniye, Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce.

Türkiye’de halen 30 büyükşehir belediyesi bulunuyor: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van. Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, bakanlık ‘büyükşehir modeli’yle ilgili yapacağı çalışmada büyükşehir sayısını 51’e çıkarmayı planlıyor.

 

21 İl Daha Büyükşehir Oalcak

Büyükşehir olma kriteri için gereken 750 bin nüfusun 400 bine düşürülmesinin hedeflendiği çalışma kapsamında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Osmaniye gibi nüfusu 500 binin üzerindeki illerin yanısıra nüfusu 400 binin üzerinde ve 400 bine yaklaşan Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi iller de büyükşehir olacak.

 

Erdoğan İşaret Vermişti

Geçen yılın sonunda AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, belediyelerle yurttaşlar arasındaki ‘hizmet sorunları’yla ilgili bilgiler aktarılmıştı.

Erdoğan milletvekillerine şu yanıtı vermişti: “Yeni bir düzenlemeyle bu ayrım ortadan kaldırılacak. Nüfus kriteri belli bir oranda düşürülecek. Böylece birçok il büyükşehir statüsüne çıkacak. Bu düzenlemeyi kısa sürede yapmayı planlıyoruz. Böylece büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir. İmar uygulamaları başta olmak üzere ilçelerin kendi başlarına farklı farklı karar almaları önlenecek.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu