“Şehir kültürü, sistemin tutkalıdır”

08 Aralık 2016 Perşembe, 07:20

Eğitim Bir Sen’den “Kent Kültürü ve Kent Bilinci” semineri

“Şehir kültürü, sistemin tutkalıdır”

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen seminerlerin bu haftaki konuğu Kent Konseyi Başkanı Eğitimci-Yazar  Sinan Temel oldu.

Eğitim Bir- Sen Adıyaman Şubesi Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Kent Kültürü ve Kent Bilinci” semineri yoğun ilgi gördü.

Seminer öncesinde bir konuşma yapan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, “Bir medeniyet derdimiz, bir medeniyet kaygımız var bizim. 100 yıllık geçmişte bugün geldiğimiz noktada neden medeniyet kaygımız olduğu, neden medeniyet derdimiz olduğu, neden iddiamız olduğunu siz eğitim çalışanı arkadaşlarımızın bildiğini düşünüyorum. Türkiye’nin hem siyasal hem sivil tarihine şöyle bir baktığımızda her 10 yılda bir iradesine ipotek koyulan, her 10 yılda bir iradesine balans ayarı çekilen bir ülkede yaşadığımızı hepiniz biliyorsunuz” dedi.

Kent Kültürü ve Kent Bilinci konulu sunumunu gerçekleştiren Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel ise “Şehirlerin içinde barındırdığı insanların birbiriyle iletişim ve etkileşimlerini bir ilişki örüntüsü içinde düzenleyen sistemin birleştirici elemanı, sistemin tutkalı olarak kabul edilen şehir kültürü, pratikte şehirlerimizde, kentlerimizde karşılığını kaybetmek üzeredir” ifadelerini kullanarak “gelenek ve görenekleri farklı, değişik kültürlerden gelen, kişilerin, bireysel hak ve sorumluluklarının bilincine vararak, yaşadıkları kente özgün görgü ve nezaket kuralları çerçevesinde bir arada yaşama kültürünün adı olan kent (şehir) kültürünü en çok etkileyen faktörlerin başında o kentin fiziksel, sosyo-ekonomik, kültürel ve tarihsel özellikleri gelmektedir” dedi.

“Bireylerin kentle bütünleşmesini ifade eden kentlileşme, bir sosyalleşme süreci sonunda oluşan kentlilik bilinci, kent yaşamı içinde ortaya çıkar ve kent kültürüne göre biçimlenir. Buradan hareketle kentlilik bilinci “bireylerin kente yaşadıklarını ve kentli olduklarını bilmeleri ve bundan dolayı kente özgü tutum ve davranışları benimseyerek, bunları uygulamaları gerektiğinin farkında olmaları” olarak tarif edilebilir” şeklinde konuşan Temel “Kentlilik bilinci oluşumunun başlıca şartı, bireylerin yaşadıkları kent ile (kentteki diğer bireyler, kurumlar ve kuruluşlar ile) anlamlı, güçlü ve sürdürülebilir bağlar kurabilmeleri ve kendilerini yaşadıkları kentin bir parçası gibi hissetmeleridir” dedi.

Özellikle çocuklarımızda ve gençlerimizde oluşturacağımız kentlilik bilinci sayesinde içinde yaşanılan şehrin (kentin) daha çağdaş, daha yaşanabilir ve daha medeni bir mekân haline getirebileceğini vurgulayan Sinan Temel “İnsanın insanla ve toplumla ve toplumun insanla ilişkisinden şehir hayatının ortak malzeme ve mekânlarının kullanımına kadar bütün alanlarda yaşanan diyalog ve ilişkiler, saygı ve hakkaniyet ölçüsü oranında değer ve anlam kazanır” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz