Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“Şehir Kültür Müzesi Kuracağız”

11 Ocak 2017 Çarşamba, 08:32

Rektör Gönüllü’den Gazetemize Ziyaret

“Şehir Kültür Müzesi Kuracağız”

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman’a Şehir Kültür Müzesi kuracaklarını söyledi.

Beraberinde Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Solmaz, Doç.Dr. Kamil Varınca  gazetemizi ziyaret ederek, gazetemiz sahibi Mustafa Yücekaya ile bir süre sohbet eden Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesinde devam eden çalışmaları anlattı, yapılmasını planladıkları işlerden bahsetti.

Adıyaman Üniversitesinde devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Gönüllü, “Üniversitemizde devam eden bir çok binalarımız var, tabi hizmete aldığımız binalarımızda var. Yakın olan eğitim fakültemizin ek binası ve teknik bilimler meslek yüksek okulu ,%90 düzeyinde inşallah önümüzdeki eğitim yılında, eylül ekim ayında oralarda da eğitime başlayacağız. Tabi bu iki binada daha önceden açılan mühendislik fakültesi binamız var. 19 bin metrekare, kapalı alanlı bu iki binada hizmete girdikten sonra üniversitemizin eğitimle ilgili bina ihtiyacı giderilmiş olacak. Uzun bir süre rahatlık olacak ve eksiklikler olmayacak.” dedi.

 

Halkımızın taleplerine kayıtsız kalmıyoruz

Gönüllü, “Biz bu arada büyük bir yatırıma başlayacağız. Üniversitemizin kongre merkezi ve büyük bir kütüphane. Bu ikisi aynı yerde olacak. Halkımız kütüphaneden faydalanma talepleri oluyor. Kitaplardan faydalanmanın dışında oturup çalışma içinde talepleri oluyor. Bunun dışında konferans salonumuzdan faydalanma talepleri oluyor. bu talepleri daha iyi şekilde yerine getirmek için bu binalar en iyi hizmeti verecektir. Kongre merkezimizde 3 salon olacak 1500-1000-500 kişilik konferans salonu olacak. Bu Adıyaman da çok büyük toplantıların yapılmasına vesile olacak belki kongre turizminin de Adıyaman’a gelmesine sebep olacaktır tabi öncelikle terör felaketinin bitmesiyle, bu bittikten sonra inşallah Adıyaman’ımıza bu kongre merkezimizle önemli katkıda bulunmuş olacağız. Uluslararası ulusal yöresel bölgesel toplantılar yapılacak tabi kütüphane ortamında da önemli sayıda kitabımız var. Ayrıca çalışma ortamları olacak. Çok önemli bir alan dahil etmiş olacağız. Toplamda 28.000 metre² kapalı alan olacak. Bu alanda gerek üniversite öğrencilerimize gerekse üniversitemiz dışında öğrenciler personelimiz çalışma ortamı bulacak ve kitaplardan yaralanmış olacaklar.” dedi.

 

Kitap sayısını giderek artırıyoruz                       

Elektronik erişime devam ettiklerini belirten Gönüllü, “Elektronik erişimde bilgileri erişime her türlü sağlıyoruz. Bunları da bu vesileyle öğrencimize, personelimize sunarken en azından kendi öğrencimize personelimize halkımızın İstifadesine faydasına yararlanmasına sunmuş olacağız. Dışarıya açık bir yönüyle yapmış olacağız İnşallah çok güzel bir hizmet olacak. Onun dışında devam eden kültürel yatırımlarımız da var. Adıyaman’ın eski kültürel yapısını devam ettirmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz

Bunun dışında Adıyaman şehir kültürü müzesi planlıyoruz. Siz bunu da inşallah en kısa zamanda Adıyaman’a kazandırmış olacağız bu minval üzerine çalışmalarımıza devam edeceğiz tabi.” dedi.

 

En güzel hizmet öğrencilerimize

Öğrencilere sağlanan sosyal ve kültürel imkanlara da değinen rektör Gönüllü, “Üniversitede Sosyal deyince önce yemekle başlıyoruz. Yemekhanemiz yeterli iyi bir kontrol var, beşin değerlerini mutlaka takip ediyoruz

Yemek konusunu çok önemsiyoruz. Tabi aç kalan kimse olmuyor. Sabah erkenden gelenler için çorba ikramınız var. Öğlen ve akşam yemeklerinden 2 ayrı menü çıkıyor. Yemek parası 2 TL. Bunun dışında üniversitemizde tarihi bir taş fırın yaptık. Adıyaman’ın ağız lezzetini sunmaya gayret ediyoruz. Fırın kültürü orada yaşatılıyor. Onunda Üniversitemizde bir canlılık olarak ilave etmiş oluyorsun. Sosyal etkinlik olarak öğrencilerimizin öğrenci kulüpleri var. Biz bunlara öğrenci topluluğu diyoruz. Bu öğrenci toplulukları ile alakalı öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat, kendilerine güvenlerinin oluşması için meziyetlerini keşfetmeleri adına bu öğrenci kulüplerine destek oluyoruz.” dedi.

 

Sporu çok önemsiyoruz

Çeşitli etkinliklerden de bahseden Rektör Gönüllü, “Bu arada konferanslar müzikli toplantılar, tiyatrolar gibi etkinliklerimiz oluyor. Üniversitemizin hemen hemen her binada Öğrencilerimizin rahatlıkla gerek ders çalışmaları gerekse zaman geçirecekleri kafeteryalar mevcut. Tabii dış alanımızda daha yaşanır bir hale getirmişiz. Adıyaman’ın tarihi ören yerlerinin üniversitemizde resmedilmesi, gösterilmesi için de bir çok yatırımlar yaptık. Orada modellemiş olduk. Yani öğrencilerimiz, misafirlerimiz Adıyaman’la ilgili görmesi gereken bir takım tarihi turistik yerleri üniversitemizin içerisinde gezip görebiliyorlar. Üniversitemiz 1060 küsür dönüm üzerine kurulu. Böyle dolu dolu yaşanır görülmesi gereken bir takım yapıtlarla dolu hale getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Öğrencilerin sanatsal kabiliyetlerine dönük yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren rektör Gönüllü, “Ebru var, resim var, çeşitli kurslarımız var, spor tesislerimiz var, kapalı spor salonumuz, kapalı yüzme havuzumuz, basketbol, voleybol, tenis, çim sahamız var. 1000 kişilik tribün yaptık. 1000 kişilik daha ilave yapmayı düşünüyoruz, spor önemsiyoruz. Sporla İlgili önemli başarılar elde ettik. Ülkede ilk 14’e girmiş bulunuyoruz. Üniversiteler arasında futbolda birinci lige çıktık. Voleybolda bayanlarda bu sene şampiyon olduk.

 

 

Adıyaman üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin başarısı hakkında da Rektör Gönülşü şunları söyledi;

“Öğrencilerimiz genel itibariyle iyi tercihlerle üniversitemize geliyorlar. Bölgede önemli puanlarla gelmiş oluyorlar diye üniversitelere göre daha yüksek puanlarla geliyorlar. Tabi başarıyı şöyle ölçüyoruz KPSS puanlarıyla ölçüyoruz, yerleşme bakımından ölçüyoruz, KPSS ve yerleşme ve önünde tercih edilmemizden anlıyoruz ve bu bize kıvanç veriyor, gurur veriyor, ümit veriyor. Öğrencilerimizle ilgili olması gereken, yapılması gerekenleri yaptığımız oynanıyor bununla ilgili sürekli çalışıyoruz bunu yereli görmüyoruz daha iyileştirmeye gayret ediyoruz Öğrencilerimizin uygulamalı eğitim yapması için elinizden geleni yapıyoruz. Gördükleri dersleri daha iyi anlamaları için zaten alt yapımızı oluşturmuş durumdayız, gerek laboratuvarlarımız gerek atölyelerimiz. Biz bunun dışında da derslerde uygulamaların ağırlıklı olması gerektiğini düşündüğümüz için gerekli yönetmelik düzenlemelerini yapmış bulunuyoruz. Son bir yılı aşkın zamandır uygulamalı eğitim veriyoruz. Geçen yıl mühendislik fakültesi mezunlarımızı uygulamalı mühendis vasfıyla mezun etmiş olduk.”

Rektör Gönüllü, “Bunu diğer meslek ise okullarımızda ve diğer fakültelerimizde de yaymak için elimizden geleni yapıyoruz. Üniversitemiz eğitimi ile de öne çıkmış oluyor. Eğitimi önemsiyoruz. Üniversitemizden öğrencilerimizin tatmin olduğunu da görüyoruz, teveccühün artığını görüyoruz” dedi.

Adıyaman üniversitesine önemli talep olduğunu söyleyen Rektör Gönüllü, “Üniversitemize giderek artan bir talep var. Bu da bizi memnun ediyor. Daha bir çalışma azmi veriyor” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü de kutlayan Rektör Gönüllü, “Bugün çalışan gazeteciler günü. Bu gününüzü ayrıca tebrik ediyoruz. Daha iyi, daha müreffeh günlerde, insanların önünün açık olduğu günlerde, ekonomimizin daha düzelmiş olduğu günlerde, daha huzurlu günlerde, daha karmaşanın olmadığı, daha düşmansız günlerde, daha dostlu günlerde olmayı ve ailelerimize mutluluk sağlıklı emin günlerde olmayı diliyoruz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz