Adıyaman

Sebze üretimine örnek bahçe desteği

Adıyaman’ın Tut İlçesinin sebze deposu olarak bilinen Havutlu, Boyundere, Yaylımlı ve Meryemuşağı köylerinde son yıllarda iklim ve hava şartlarının düzensiz olmasından dolayı sebze, özellikle domates üretimi oldukça azaldığı belirtildi.

Köylerimizde sebze üretimini tekrar eski seviyeye getirmek için Tut İlçe Müdürlüğü ve özel bir tarım firması ortaklaşa bir çalışma başlatıldı.

Çalışma kapsamında 7 üreticiye hıyar demonstrasyonu (örnek bahçe), 6 üreticiye domates demonstrasyonu kurulması amacıyla fide ve tohum dağıtımı yapıldı.

Dağıtılan fide ve tohumlar ekilerek, örnek bahçeler kuruldu.

Kurulan örnek bahçelerde İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından dikimden hasata kadar olan süreçte tüm tarımsal faaliyetlerin kontrolü, uygulanışı ve kullanılan organik ilaç ve gübreler konusunda destek verilip takibi yapıldı.

İlçe Kaymakamı Yunus Kızılgüneş,  Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa Terzi, İlçe Müdürü Abidin Tanrıverdi, Teknik Personel Mühendis Sevda Korkmaz Kaya, Mühendis Ali Gemici ve sebze üreticilerin de katılımıyla öncelikle Havutlu, Boyundere ve Yaylımlı Köy Muhtarları ziyaret edilerek sebzecilikle ilgili bilgi alışverişi yapıldı.

Daha sonra söz konusu olan köylerde sonuç demonstrasyonu düzenlendi.

İl Müdürü Alan ise “İlçedeki sebze üretimini eski seviyeye getirmek için İl ve İlçe Müdürlüğü olarak üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ve her daim üreticilerin yanında olacaklarını.” dile getirdi.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu