Adıyaman

Sayılmayan temayülde herkes birinci

AK Parti Temayül Yoklaması Bitti, Tartışması Sürüyor

Sayılmayan temayülde herkes birinci

 

AK Parti’nin Adıyaman Temayül Yoklaması yoğun bir ilgi gördü. Temayül, AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Malatya Milletvekili Cemal Akın’ın gözetiminde tamamlandı. Temayülü değerlendirme üst kurulunda AK Parti Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da yer alıyor.

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi AK Parti Adıyaman İl ve Merkez İlçe Başkanlığı tarafından temayül yoklaması yapıldı.  AK Partililer, 7 Haziran’da yapılacak seçime girecek aday adayları için eğilimlerini belirlediler. Ancak, gizli yapılan oylamanın sonucu açıklanmayacak, genel merkezin aday belirlemelerinde kriterlerden sadece birisi olacak. Temayüle mevcut vekiller ile teşkilat başkanları katılmadı.

77 adayın katıldığı temayül yoklamasına delegeler yoğun ilgi gösterdi. Pere Salonu’nda gerçekleşen temayül yoklamasına birinci tercihten 77 kişi, 2. tercihten ise 14 aday adayı olmak üzere toplam 94 aday adayı katıldı. Aday adayları arasında 14 bayan, 11 de engelli aday adayı bulunuyor. Temayülde il başkanlığı, merkez ilçe başkanlığı, gençlik kolları, kadın kolları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ile ilçe teşkilatları delegeleri oy kullanırken, 69 milletvekilli aday adayı hazır bulundu. Temayül yoklaması akşam saatlerine kadar devam etti.

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Seyfettin Bilen, “Bizim birinci tercihten 77 Adıyaman Milletvekili aday adayımız var. İkinci tercihten ise 17 aday adayımız mevcut. Toplamda 94 aday adayımız bulunmaktadır. 77 aday adayımızdan 8 aday adayımız temayüle dâhil değil. Dahil olamayan adaylarımız, mevcut milletvekillerimiz, 22 ile 23. dönem milletvekilliği yapan aday adaylarımız ve il kadın kollarında başkanlık yapan aday adaylarımızda temayüle dahil değildir. Onun haricinde 69 aday adayımız temayül yoklamasına katılıyor. Ve tercih listemizde 69 aday adayımız bulunmaktadır. Şu anda çok yoğun aşırı derecede büyük bir ilgi var neredeyse izdiham yaşanacak derecede ilgi var. Genel seçim gibi büyük bir yoğunlukla karşı karşıyayız adeta. Doğrusu bu durumdan çok memnunuz oy kullanacak delegelerimize ve aday adaylarımıza da bu ilgi ve alakalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. 14 bayan aday adayı, 11 engelli aday adayımız olmak üzere toplam 77 aday adayımız bulunmaktadır. Temayül yoklaması yapıldıktan sonra genel merkezden gelen AK Parti Sakarya Milletvekilimiz Hasan Ali Çelik, Malatya Milletvekilimiz Cemal Akın, kadın kollarımızdan Şenal hanım ve gençlik kollarımızdan İbrahim bey olmak üzere 4 kişilik bir heyet Adıyaman’a gelerek bütün sandıklar açıldıktan sonra oy pusulaları çuvallara konularak çuvalların ağzı mühürlenecek. Ağızları mühürlenen içerisi oy pusulası bulunan çuvallarımız genel merkeze götürülerek orada komisyon huzurunda açılacak ve böylece temayül yoklaması sona ermiş olacak” dedi.

 

Oylar Ankara’da Sayılacak!

Pazar günü yapılan AK Parti Adıyaman temayül yoklamasının sonuçları Genel Merkez’de sayımı yapılacak. Oylar bir torbaya konularak, AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Malatya Milletvekili Cemal Akın’a teslim edildi.

Temayüle katılan adayların çoğunluğu oyların sayımı yapılmamasından dolayı kendini listenin ilk 15’inde olabileceğini söylüyorlar. Temayülün gerçek sonuçları 1 hafta sonunda genel merkez tarafından sayılacağı ve sonuçların yine gizli tutulacağı belirtildi.

AK Parti’nin, Adıyaman’daki temayülü adaylar için birinci ayağı olduğu belirtilirken, kamuoyu yoklamaları, genel merkez mülakatları, sivil toplum örgütlerine sandık konularak adaylarla ilgili genel bilgi edinileceği ve son olarak da AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurul tarafından karara varılacağı ifade edildi.

 

AK Parti’nin Üst Kurulunda Kimler Var?

AK Parti’nin Milletvekillerine son rötuşu yapacak olan isimlerin başında AK Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Ataş, AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Azize Sibel Gönül, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Boynukalın ve AK Parti’nin TBMM Grup Başkan Vekilleri Mustafa Elitaş, Ahmet Aydın, Mahir Ünal, Belma Satır, Mehmet Naci Bostancı ile AK Parti’nin Genel Sekreteri Haluk İpek’in olacağı bildirildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu