Adıyaman

“Savunmanın önündeki engel kalkmalı”

Alkayış’tan Adli Yıl Açılış Mesajı

AK Parti Adıyaman Merkez ilçe Başkanı Av. Mustafa Alkayış, 2 Eylül yeni adli yıl dolayısıyla mesaj yayımladı.

Alkayış, mesajında, 2 Eylül tarihi itibariyle yeni adli yıl başladığını belirterek, böylece adaleti tesis etmek için kurulmuş adalet teşkilatı için yoğun bir süreç de  başladığını kaydetti.

Adaletin önemini bilmeyenin olmadığını ifade eden Alkayış, “Bu önem nedeni ile adalet geciktirilemez, geçiştirilemez ve kısıtlanamaz. Bir devletin gücü vatandaşına temin ettiği adil ve şeffaf bir sistem ile eş değerdir. ‘Milleti yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı bizim en temel devlet geleneğimizdir.” dedi.

Bu kadar hassas olan adalet kurumunun da omuzlarında ağır bir yük bulunduğunu vurgulayan Alkayış, şöyle devam etti:

“Mağdurun hakkını çok kısa sürede aldığı, haksızlığın hemen giderildiği bir adalet sistemi için uzun süredir çalışmalar yoğun olarak icra ediliyor. Mevzuatta yapılan köklü değişikliklerden sonra başta İstinaf Mahkemelerinin kurulması olmak üzere uygulama da ciddi atılımlar yapıldı.15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum nedeniyle kısa sürede hakim ve savcı ihtiyacını giderecek önlemler alındı. En son Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan yargı reform paketi bu alanda büyük umutlar doğurmuştur. Yargı reform paketine savunmayı temsil eden Türkiye Barolar Birliğinin de destek sunması daha da anlamlıdır.”

Alkayış, adaletin tam ve etkin olması, demokratik standartları temin etmesi ve insan haklarına saygı temelinde bulunması için yapılan gerçekten güzel icraatların var olduğunu belirterek, “Ancak tüm bu çalışmalara rağmen gerek hakim ve savcı ve gerekse avukatlar açısından çözülmesi gereken engeller bulunmaktadır. Adaletin üç kısmından savunmayı temsil eden avukatlık mesleğinin önündeki engellerin kaldırılması için hukukî, idari ve fiili atılması gereken adımların olduğu kuşkusuzdur. Bu anlamda Adli yıl açılış programına yargının tüm temsilcilerinin bir bütün olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde iştirak etmeleri önemli bir başlangıçtır. Bu vesile ile tüm hakim,savcı ve avukat meslektaşlarımın yeni adli yılını tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu