Adıyaman

Şap Hastalığında Yüzde 93 Oranında Aşılama Yapıldı

Şap Hastalığında Yüzde 93 Oranında Aşılama Yapıldı

 

Adıyaman’da iki ay içerisinde kayıtlı hayvanların yüzde 93’ü şap hastalığına karşı aşılandı.

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri Adıyaman’da kayıtlı olan 81 bin hayvanın, 76 binini şap hastalığına karşı aşıladı. İki ay süren aşılama çalışmaları devam ediyor. Adıyaman’da aşılama oranı yüzde 93 oranına ulaştı.

Türkiye’de bir çok il de şap hastalığından dolayı karantina bölgesi ilan edilmiş ve devlet tarafından aşılama çalışmaları hızlandırılmıştı. Bu yıl Türkiye genelinde hayvan üreticilerinin en büyük sorunu olan şap hastalığı ile ilgili üreticiler de  önlemlerini elden bırakmıyor. Ekipler aşılama çalışması yaparken, üreticiler de ahırlarda kireçleme yaparak ek önlem aldı.

Hayvan üreticisi Ömer Ekici, “Hayvanlarda şap hastalığı çıkınca yetkililer aşılama çalışması yaptı. Bizde ayrıca önlemlerimizi aldık. Ahırlarımızın altını kireçledik ve dezenfekte ettik. Şuan herhangi bir hastalık yok. Bütün önlemimizi aldık” diye konuştular.

Hayvan üretici Abbas Bağış ise, çıkan hastalık sonrasında ekiplerin gerekli çalışmayı yaptığını ve şuan herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Çok şükür şuan için herhangi bir sıkıntımız yok. Sadece bizde değil, diğer komşularımızda da herhangi bir sıkıntı yok. Şap hastalığı hayvanlarda ağız yarasına neden oluyor. Salya bırakıyor. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır. Eğer bir hayvan hastalandı mı diğer hayvana da bulaştırıyor. On yıl boyunca emek verdiğin her şey bir ayda yok olabiliyor. Bizde bütün önlemlerimizi aldık” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu