Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Sanayinin kapısı mı kapatılır

07 Temmuz 2015 Salı, 10:00

OSB’nin Kapıları Kapatıldı

Sanayinin kapısı mı kapatılır

 

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nin akşam saat 20.30’dan sonra kapılarını tamamen kapatmasına tepki gösterildi.

Yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edildiği Adıyaman OSB içerisinde yeni bir tesisin açılışı yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Adıyaman OSB içerisinde bir işletme üretim fabrikasına ek olarak fabrika satış mağazası ve sosyal tesis yapıldı. Fabrika satış mağazasının açılışından sonra vatandaşlar alışveriş yapmaya ve sosyal tesiste dinlenmeye gidiyordu. Adıyaman OSB Mütevelli heyeti OSB’nin giriş kapılarını akşam saat 20.30’dan itibaren kapatma kararı aldı. Alının bu karara işletme çalışanları ve vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşlar uygun fiyata alışveriş yaparak, sosyal tesiste dinlendiklerini dile getirerek, alınan kararın doğru olmadığını savundular. Firma çalışanları ise, onlarca kişinin ekmeğine mani olunmak istendiğini belirterek, alınan kararın tamamen kişisel olduğunu savundular.

Sunset Fabrika Satış Mağazası sorumlusu İsmet Açıkgöz, OSB’nin aldığı kararın tamamen kişisel bir karar olduğunu ve kendilerinin önünü kesmek için bu kararın alındığını belirterek, “Yıllardan beri OSB’nin kapıları günün 24 saati açıktı. Biz fabrika satış mağazası ve sosyal tesisi yapınca, OSB yönetimi OSB’nin kapılarını akşam kapatma kararı aldı. Bizler bazıları gibi fabrikalarımızı kiraya depo olarak vermiyoruz. Bizler burada işçi çalıştırıyoruz. Onlarca kişi buradan ekmek yiyor. Sunset Fabrikasının 500 çalışanı var. Bizlerin kira kontratı, SGK primleri, yazar kasa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden denetim belgesi her şey var. OSB’den izin talebinde bulunduk. Burada sosyal tesis kurulması yasak dediler. 5 bin kişinin çalıştığı OSB’de böyle bir sosyal tesisin olması kadar güzel bir şey mi var? İnatla yok dediler. Engellemeler var. Ticaretimizi engelliyorlar. Kanunsuz bir durum var ise kapımıza mührü vursunlar. OSB’nin başkanının fabrikasının tapusu var mı? Ruhsatı var mı? Sigortalı işçi çalıştırıyor mu? Bunların sorulması lazım” dedi.

OSB Mütevelli Heyeti Başkanı Kadir Çelenk ise, alınan kararın kişisel bir karar olmadığını, OSB’nin güvenliği için bu kararın alındığını dile getirdi.

Kadir Çelenk, “OSB’nin içerisinde gece geç saatlerde yanlış işler yapıldığını gözlemledik. İçki içenler, araba yarışı yapanlar, hırsızlık olayları meydana geliyordu. OSB Yönetimi olarak bizde güvenlik için bu kararı aldık. Sabahları işyerlerine geldiğimizde içki şişelerini topluyorduk. Burada kimsenin uygunsuz davranmasına müsaade etmeyiz. Fabrika satış mağazası açan fabrikayla bu kararın bir alakası yok. Ancak o fabrika işyeri açma ve çalışma ruhsatı almadı. Tekstil olarak ruhsatı var ama diğer tesisler için ruhsatı yok. Yaptıklarının yanlış olduğunu kendilerine bildirdik. Fabrika satış mağazalarına karışmayız ama o mağazada her türlü ürün satılıyor. Bir alışveriş merkezine dönüştürmüşler. OSB işçilerin çalıştırıldığı büyük işletmelerdir. OSB içerisinde 12 adet fabrikanın depo olarak kullanıldığını tespit ederek, ilgililerine uyarı yazısı gönderdik. İşçi çalıştırılmayacaksa onları fabrikalardan çıkartacağız” dedi.(İHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz