Adıyaman

“Samsat, aktif hat üzerinde değil”

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü:

“Samsat, aktif hat üzerinde değil”

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Şükür ilimizde can kaybı olmadan bu zelzele musibeti geçmiştir. İnşallah daha büyük sarsıntı olmayacaktır.” dedi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “

Deprem korkulacak bir afet değildir. Eğer oturulan bina sağlam ise korkulması gereksizdir. Yüksek binalarda daha fazla hissedilmesi gayet normaldir. Ancak endişeye gerek yok.  Kandilli’nin bildirdiğine göre; Adıyaman Samsat ilçesi Kızılöz (Adıyaman’a 58 km, Samsat’a 14 km) merkezli olarak 14:07:26 itibariyle önce 5.7 (ML) ve sonra revizyonla 5.5 (MW) büyüklükte 17,6 km derinlikte yer sarsıntısı olmuştur. Akabinde aynı bölgede 4 büyüklüğü civarında 3 sarsıntı daha olmuştur. Ölçülebilir sarsıntı sayısı saat 20:10 sularına kadar 60 civarında olmuştur. Cihazla hissedilip, insan bünyesince hissedilmeyen bu küçük sarsıntılar bir zaman devam eder.

5.5 (MW) büyüklükteki yer sarsıntısı görece küçük bir sarsıntıdır. Bu büyüklük büyük sayılmaz. Büyük sayılabilmesi için 6 büyüklüğünden sonrasına bakmak gerekir. 7 büyüklüğünden sonraki sarsıntılar ciddi olarak ifade edilir.

Samsat yöresi aktif bir hat üzeri değil. Lokal bir olay. Burada sıklıktan bahsetmek de anlamlı değil. Bir aktif hat üzeri olmadığından tekrarı ancak lokal benzeri özel şartların oluşmasıyla olacaktır ki o belki hiç bir zaman da olmayabilir. 14:07:26 saatindeki ana sarsıntının uğultusu birkaç gün veya bir iki hafta olsada bu belki bugünden sonra insanlar tarafından hissedilmeyecektir dahi.

Geçmiş olsun. Şükür ilimizde can kaybı olmadan bu zelzele musibeti geçmiştir. İnşallah daha büyük sarsıntı olmayacaktır.

Deprem korkulacak bir afet değildir. Eğer oturulan bina sağlam ise korkulması gereksizdir. Yüksek binalarda daha fazla hissedilmesi gayet normaldir. Ancak endişeye gerek yok.

Yer sarsıntılarının zamanı ve büyüklüğü bilimsel olarak halen bilinebilecek durumda değildir. Konu olduktan sonra yorumlanabiliyor. Tekrar geçmiş olsun.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu