Adıyaman

Sağlıkta önemli bir başarı

İlk Kez Kapalı Kanser Ameliyatı Gerçekleştirildi

Adıyaman’da ilk defa kapalı yöntemle kapalı (laparoskopik) yöntemle kolon kanseri ameliyatı yapıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Gastroentroloji Cerrahı Op.Dr.Cihan Gökler, yaptığı açıklamada, Adıyaman’da yaşayan 78 yaşındaki  Sıdıka E. adlı hasta şiddetli karın ağrısı ve kabızlık şikayeti ile  başvurduğunu belirterek, yapılan fiziki muayene ve görüntüleme yöntemleri ile sol kolon kanseri teşhisi konulduğunu kaydetti.

Hastanın ameliyatını kapalı yani laparoskopik yöntemle Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Sabri Özdaş ile birlikte gerçekleştirdiklerini aktaran Gökler, şunları ifade etti:

“Hastanemize şiddetli karın ağrısı ve kabızlık gibi sorunlarla başvuran ileri yaştaki hastamız yaptığımız bu ameliyatla sağlığına kavuşarak ameliyat sonrasını da konforlu bir şekilde geçirerek taburcu edilmiştir.  Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda hastalar daha kısa sürede ve açık cerrahiye kıyasla daha kaliteli bir süreç geçirerek sağlıklarına kavuşarak şifa ile taburcu ediliyor. Kapalı teknikle yapılan bir çok kanser hastalarının günümüzde tedavi edici etkinliği açık teknikle yapılan ameliyatlardan farklıdır ve dünyada da kapalı yöntemler tercih edilmektedir. Bunun yanında kapalı yapılan ameliyatların ameliyat sonrası daha az ağrı, erken ayağa kalkma, yara enfeksiyonun daha az olması, solunum sıkıntısının daha az görülmesi ve kemoterapiye erken başlama gibi avantajları vardır. İlimizde Gastroentrroloji Cerrahisi Kliniğinde endoskopik girişimlerin yanı sıra yemek borusu kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak kanseri, safra yolları ve karaciğerin cerrahi hastalıkları ile ilgili ameliyatların yanında obezite ameliyatları, kapalı fıtık ve dalak ameliyatlarının çoğunu kapalı yöntemle gerçekleştirerek hastalarımıza hizmet vermekteyiz.”

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan ise ” Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hastalarımızın il dışına ya da başka illere giderek mağdur olmaması adına  kaliteli ve konforlu sağlık hizmeti sunmaya gayret ediyoruz. Hastanemizde cerrahi bölümlerde kapalı yöntemlerle yapılan ameliyatlar ile hastalarımız şifa bulmaktadır. Ülkemizde sayısı az olan branşlardan biri olan gastroentroloji cerrahının ilimizde görev yapması bizim için ve vatandaşlarımız için büyük bir kazançtır. Hastalarımız bu bölüme alo 182 ve MHRS randevu sistemini kullanarak randevu alabilirler. Bu ameliyatı gerçekleştiren hekimlerimizi tebrik ediyor meslek hayatlarında başarılar diliyorum .” diye konuştu. (PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu