Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Sadece yol değil, kaldırım ve ışıklandırma!

27 Haziran 2015 Cumartesi, 08:41

Haberimiz üzerine yol genişletildi ama

Sadece yol değil, kaldırım ve ışıklandırma!

 

Gazetemizin 17 Haziran 2015 tarihli nüshasında, manşetten yayınladığımız “Ölümler olmadan bu yolu hatırlayın! Hastane yapıyorsunuz, yol yapamıyorsunuz” başlıklı haberimiz üzerine Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesinin yolu genişletildi.

Ancak hastaneye ulaşımın tek eksiği yol genişletilmesi değil, kavşak yapılması, kaldırım döşenmesi ve ışıklandırılmış güvenli bir yol sağlanması da gerekiyor.

Gazetemizin 17 Haziran 2015 tarihli nüshasında, manşetten yayınladığımız “Ölümler olmadan bu yolu hatırlayın! Hastane yapıyorsunuz, yol yapamıyorsunuz” başlıklı haberimiz üzerine Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi Acil Servis Yolu genişletilip asfaltlandı.

Geçtiğimiz günlerde tamamen faaliyete geçen Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi Acil Servis yolunun bozuk ve dar olmasından dolayı, yolu kullanan vatandaşlar ve ambulans sürücüleri zaman zaman zor anlar yaşıyor, acil servise ulaşmak zamanlarını alıyordu. Kısa süre içerisinde onarıma alınan yol genişletilip asfaltlandı.

Hem genişletilen hem de asfaltlanan yolu kullanan ambulans sürücüleri ve vatandaşlar, yol yapımında emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Sadece-Yol-Degil-Kaldirim-Ve-Isiklandirma-1

Haberimizde ne demiştik?

Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi yeni yerine taşınınca yol, kavşak, aydınlatma ve kaldırım eksikliğinin farkına varıldı. Yıllardır hastane inşaatı devam ederken, ne Karayollarının aklına yol ve kavşağı düzenlemek geldi, ne belediyenin aklına yolu genişletmek, kaldırım yapmak ve aydınlatmak…

Adıyaman, “kervan yolda dizilir” anlayışıyla yatırımlarını yapıyor. Adıyaman Otogarından sonra Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi de aynı mantıkla yapıldı. Yıllardır hastane inşaatı sürerken, hiç kimsenin aklına o yolun yoğun bir trafikle karşı karşıya kalacağını hesaplamadı. Bulvardan hastaneye giden yolun genişletilmesi gerektiğini hiç kimse düşünmedi. Orada insanların yürüyeceğini, yaya yoluna ihtiyaç duyulacağını da düşünen olmadığından kaldırım yapan da olmadı, aydınlatmayı düşünen de. Kavşak olmayınca trafik sinyalizasyonuna da ihtiyaç duyulmadı.

Yoğun bir trafiğin yaşandığı Adıyaman Kahta yolu, 400 Yataklı Devlet Hastanesiyle birlikte daha da arttı. Ancak sorun bir değil. Hastaneye ne bir kavşak var, ne o trafiği kaldıracak yol, ne de o yayaların güvenli geçişini sağlayacak kaldırım ve aydınlatma.

Bütün bunlar kurumlar arası koordinasyonsuzluğun da bir göstergesi.Sadece-Yol-Degil-Kaldirim-Ve-Isiklandirma-2

Karayolları kavşak yapmayınca ışıklandırma da yapılmadı, yönlendirme de. Ne belediye hastaneye giden yolu yaptı, ne kaldırım, ne de ışıklandırma. Akedaş’ın elektrik vermesine de gerek kalmadı.

Ancak o yol, sıklıkla kazaların yaşanacağı bir şekilde aşırı yoğunluk yaşanan yer. Yarın öbür gün kazalar olduğunda, insanlar yaralandığında veya öldüğünde eksikliklerin hepsi hatırlatılacak ve kurumların görevini yapması, siyasilerin takip etmesi istenecek. Biz şimdiden söylüyoruz, o yolda bir kişinin burnu kanarsa, sorumlusu bu kurumlardır ve koordinasyonu sağlamayan Kamu Hastaneleri Birliği, Sağlık Müdürlüğüdür.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz