Rektör Gönüllü Adıyaman Üniversitesini Anlattı

01 Nisan 2017 Cumartesi, 07:05

Rektör Gönüllü Adıyaman Üniversitesini Anlattı

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Vuslat TV Gündem Özel Programında Enes Yıldırım’ın sorularını cevaplayarak Adıyaman Üniversitesini anlattı.

Programda Rektör Gönüllü sözlerine üniversite hakkında genel bilgiler vererek başladı. Öğrenci sayısı, fakülte sayısı, araştırma merkezi sayılarını vererek Adıyaman’ın Üniversitesinin tercih edilen bir üniversite olduğunu söyledi.

Özellikle Eğitim Fakültesi’nde bölgenin en yüksek puanıyla öğrenci alındığını ifade eden Prof. Dr. Gönüllü, URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı sonuçlarından bahsetti. Dünyada ilk 2 bine giren ve 1378. ,Türkiye’de ise 27.  ve Fizik Bilimlerinde ise 12. Sırada yer aldığını bu başarıların temelinde ise NASA ve CERN’de çalışan akademisyenlerin yayınları olduğunu açıklayan Prof. Dr. Gönüllü, Yıldırım’la eğitimdeki nicelik mi nitelik mi, fen ve sosyal bilimler eğitimdeki yerine ve akademisyenlerin üretimde yer almasının önemini konuştu.

Prof. Dr. Gönüllü konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fen Bilimleri alanında gerekli altyapıyı en iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun içinde Üniversitemizde 60 cm, 600 mm diyebileceğimiz bir teleskopumuz var. Bununla uzay gözlemleri yapıyoruz. Uluslararası literatüre de girdik. Burada birçok ülke ile beraber ortak projeler yapıyoruz. Yayınlarımızı da ortak yapıyoruz. Yapılan yayınlarda teleskopumuzun ismi olan ADYU60 adı yer alıyor.

Sporda önemli başarılarımız söz konusudur. Ardı ardına takım olarak üniversiteler liginde yer almaya başladık. Erkeklerde futbolda, bayanlarda voleybolda 1. lige çıktık. Bunun dışında ferdi müsabakalarda da başarılar elde ettik. Halterde mesela 3 Türkiye rekoru kırdık.

Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde çalıştaylar düzenledik. Bir kısım çalışmaların yapılabilmesi için her türlü makine teçhizatı hazırladık, laboratuvarlar kurduk. Bilimsel Araştırma Projelerini destekledik. Adıyaman için projeler ürettik. Şimdiye kadar Bilimsel Araştırma Projesi olarak 140 tane Adıyaman’la ilgili proje yaptık.

Erasmus ile öğrencilerimizi, hocalarımızı yurt dışına gönderiyoruz. Bunun dışında Mevlana programını da ilk kullanan üniversitelerden bir olduk. Mevlana programı ile de öğrenci ve hocalarımızı yurt dışına gönderiyoruz. Dışarıdan da hocalarımız geliyor.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz