Adıyaman

Ramazan Fırat İçin Yürüdüler

Ramazan Fırat İçin Yürüdüler

 

Hakların Demokrasi Partisi (HDP) Adıyaman İl Başkanlığı tarafından Kırklareli’ne bağlı Lüleburgaz ilçesinde öldürülen Adıyamanlı Ramazan Fırat için Adıyaman’da, yürüyüş düzenlediler.  Kahta’da ise Ramazan Fırat İçin Oturma Eylemi Yapıldı.

Engelliler Çarşısı’nda başlayan yürüyüşe, HDP’liler ve çok sayıda vatandaş katılırken, yürüyüş Demokrasi Parkı önünde yapılan basın açıklaması sonrası olaysız bir şekilde bitti.

Demokrasi Parkında yapılan yürüyüşte yapılan basın açıklamasını okuyan Ramazan Fırat’ın Akrabası Abdullah Turan, “Ramazan Fırat kardeşimiz bazı caniler tarafından işkence edilerek katledilmiştir. Ramazan Fırat, yatağında her iki el bileği kesilmiş ve boynundan üç defa bıçaklanmış vaziyette bulunuyor. Son bıçak darbesi ensesine vurulmuş ve bıçak boğazından dışarıya çıkmıştır. Ev arkadaşları bu cinayet esnasında evde olmalarına rağmen cinayeti görmediklerini ve herhangi bir ses işitmediklerini ifade ediyorlar. Ayrıca olay duyulur duyulmaz İstanbul’dan olay yerine giden yakınlarının ifadelerine göre, evde temizlik yapılmış ve kan izleri silinmeye çalışılmıştır. Paspasın üzerindeki pembe izler bir temizliğin yapılmaya çalışıldığını bize göstermektedir. Bu topraklarda siyasi fikri etnik kimliği ve inancı her ne olursa olsun bütün gençlerimizin hayatı bizim için önemlidir. Hiçbir gerekçe ve hiçbir sebepten dolayı gençlerimizin öldürülmesini kabul etmiyoruz. Biz bir daha gencecik ve hayatının henüz baharında olan Ramazan kardeşimizin canına kıyanları şiddet ve nefretle kınıyor, lanetliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Kahta’da Ramazan Fırat İçin Oturma Eylemi

HDP Kahta İlçe Teşkilatı, Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Elektrik bölümü 1. sınıf öğrencisi Ramazan Fırat için 100. Yıl Parkında basın açıklaması düzenledi, açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.

HDP üyeleri, HDP Kahta İlçe Teşkilatının önünde toplanıp 100.Yıl Parkı meydanına doğru yürüdü, burada grup adına basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını HDP üyesi Zana Taştan okudu.

Zana Taştan, basın açıklamasında, “Değerli arkadaşlar ve basın emekçileri, başta üniversiteler olmak üzere bütün alanlarda Kürt halkına karşı faşist saldırılar artmaktadır. Ramazan Fırat faşistler tarafından vahşice katledilmiştir. Bizim kültürümüzde insan yemek yediği yere ihanet etmez. İhanet eden insan değildir. Bu tür katliamlar hiçbir ideolojiye ve insani düşünceye sığmamaktadır. Bu katliamı yapan faşistlerin ideolojisinde ve kişiliğinde insanlığa dair hiçbir şeyin olmadığı açıktır. Bu yapılan vahşete medya kör, Adıyaman milletvekilleri sağır olmayı tercih etmiştir” dedi.

Ramazan Fırat yoldaşın katledilmesinin yedinci günü olmasına rağmen medyanın bu katliama sessiz kaldığını belirten Taştan, şunları söyledi: “Bu olaya sessiz kalan başta medya olmak üzere bütün kesimleri insanlığa davet ediyoruz. İhanetçiler şunu çok iyi bilsin, korkaklar ihanet eder. Ramazan Fırat yoldaşımızın ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiyor ve diyoruz ki bizlerde birer Ramazan Fırat’ız. Ramazan Fırat ölümsüzdür.” Basın açıklamasından sonra 5 dakika oturma eylemi yapıldı. Kalabalık, oturma eyleminden sonra sessizce dağıldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu