Adıyaman

Rakamları değil, işsizliği önleyin

Kurslar İstihdam Kapısı Olsun

Rakamları değil, işsizliği önleyin

 

İl İstihdam Kurulunun mesleki kursların sonuçlarını açıkladığı toplantı, işsizlik sorununa önemli çözüm getirecek kursların sayısının artmasıyla, işsizliğin de çözümüne katkı sunulacağını gösterdi. Ancak, rakamsal verilerin değil, işsizliğin önlenmesi gerektiği, ırgat sayısına baktığımızda daha net anlaşılıyor.

Her yıl başka illere, düşük ücretle ve zor şartlar altında çalışmaya giden insanlarımıza karşın, istediği kalifiye elemanı bulamayan işletmeler tam bir trajikomedi örneği. Bu tezadı önlemek, mesleki kursların sayısını arttırmakla mümkün ama sadece kurs sayısının arttığı söyleniyor, işsizlikse olduğu gibi duruyor.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı birinci toplantısı Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında Valilik toplantı salonunda toplandı.

İl düzeyinde istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesine ilişkin faaliyetler ile aktif işgücü programlarının belirlenmesi ve ildeki istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesine yönelik çalışmaları değerlendirdi.

Vali Demirtaş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Tatar, bir önceki toplantıda alınan kararları özetleyerek, İŞKUR İl Müdürlüğünün 2014 yılında yaptığı çalışmaları değerlendirerek, 2015 yılında yapılacak faaliyetlerle ilgili kurulu bilgilendirdi.

Toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş, TYP kapsamında 2014 yılının Ocak – Aralık döneminde 33 adet TYP’de 514’ü erkek ve 486’ü kadın olmak üzere toplam bin kişi istihdam edildiğini belirterek, “1 Ocak – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında 272 adet İşgücü Yetiştirme Kursu açılmış olup bu kurslara 841’i erkek ve 992’si kadın olmak üzere toplam 1.883 kişi katılmıştır. İş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 25 TL, kurslara katılanlara da günlük 20 TL, kursiyer cep harçlığı, aylık olarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce ödenmiş olup kurs/program süresince, katılımcıların genel sağlık sigortası ve iş kazası primleri de Türkiye İş Kurumunca yatırılmıştır. İstihdam garantili işbaşı eğitim kurslarını bitiren 339 kişi kurs gördüğü işletmelerde istihdam edilmiştir. Ayrıca, İl Müdürlüğümüz aracılığıyla işe yerleştirilen 2.200 kişi ile birlikte 2014 yılında toplam 2539 kişi özel sektörde istihdam edilmiştir” dedi.

2014 yılında kendi işini kuracak engelli bireylere yönelik hibe projesi desteği verildiğini kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, “Engellilerin kendi işini kurmaları, iş bulmalarını sağlayacak destek teknolojileri ile işe yerleştirilmeleri, işe ve iş yerine uyumunun sağlanması ve bu gibi amaçlara yönelik Türkiye İş kurumunca desteklenen projeler kapsamında, “Engelli ve Eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyona” İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulumuzca sunulan 7 adet proje kabul edilmiştir. Bu projelerden 4’ü Engelli derneklerinin Mesleki eğitim projesi, 3’ü de kendi işini kuracak engelli bireylere yönelik hibe projesi olup bu projelerin toplam tutarı 211 bin TL’dir. 2014 yılında, Kurs ve Toplum Yararına Çalışma Programları toplamında gerçekleştirilen 305 faaliyete 2.833 kişinin katıldığını ve 15 milyon 659 Bin TL destek verildi. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararları doğrultusunda 2015 yılında da işgücü ihtiyacının giderilmesine ve istihdamın arttırılmasına yönelik mesleki eğitim faaliyetlerine arttırılarak devam edilecektir” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu