Adıyaman

“Petrol Çalışması Düşürüldü”

Petrol-İş Sendikası’ndan Türkiye Petrolleri açıklaması

“Petrol Çalışması Düşürüldü”

 

Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, Türkiye Petrollerinin yapısının değiştirilme ve işçilerin durumu ile ilgili açıklamada bulundu.

Önceki gün Adıyaman’da gerçekleştirilen “Petrolün Keşfinin 70. Yılı” konulu sempozyumda konuşan Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman’ın “Türkiye’nin iki güçlü kurumu olacak” açıklamasının ardından Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan basın açıklaması yaptı.

Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, Türkiye Petrollerinin özelleştirilmek istendiğini vurgulayarak, Türkiye Petrollerinin ülkenin milli ve stratejik bir kurumu olduğunu vurguladı.

Ali Tırpan, “Türkiye Petrollerini, kamumu özel şirket mi ne olduğu belli olmayan TPIC’e devredeceksiniz, sonrada büyümekten söz edeceksiniz. Uluslararası bir oyuncu olmaktan söz edeceksiniz. Biz bunları hayal mahsulü girişimler olarak kabul ediyoruz. Bu çalışma şehrimize büyük zarar verecek. 2014 yılında 55 lokasyonda yaklaşık 150 bin metre sondaj yapılmıştır. 2015 yılında 48 lokasyonda 40 bin metrelere düşmüştür.  2016 yılında ise sadece 4 lokasyonda 8 bin 400 metre sondaj ön görülmüştür. Geçmiş yıllarda Adıyaman’da 9 sondaj kulesi çalışıyordu. 2016 yılında sadece 1 tane sondaj kulesi çalıyor.

Buradan net bir şekilde anlıyoruz ki Türkiye Petrolleri Adıyaman, Batman, Burgaz, Ankara Bölgesinde yüzde 90’lara varan oranlarda çalışma kapasitemiz düşürüldü. Son yıllarda üretimimiz düşürüldü.

Adıyaman’da ticaret durma noktasına geldi. Buna son hamle ile Türkiye Petrolleri eklenmek isteniyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Petrollerinin Adıyaman’da 200 milyon lira yıllık ekonomiye getirisi vardır. Her fert, her aile, her esnaf bu çalışmadan etkilenecektir.

Sendika olarak bu işin peşini bırakmayacağız.  Milletvekillerine çalışmalarımızı ve endişelerimizi içeren dosyaları verdik.

Şehrimize ve ülkemize bu çalışmanın vereceği zararları herkese broşürler dağıtarak anlatacağız. İmza kampanyası başlatacağız” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu