“Perre iyi tanıtılırsa, cazibe merkezi olur”

08 Temmuz 2017 Cumartesi, 09:40

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı İlimizdeydi

“Perre iyi tanıtılırsa, cazibe merkezi olur”

 

Perre Antik Kent’in çok iyi tanıtılması gerektiğine dikkat çeken Bakan Avcı, “Buranın tabi çok iyi tanıtılması lazım. Yukarıda ayrıca mozaik buluntularımız da var. Ama henüz bunlar doğrusu tanıtım dolaşımına girmiş değil. Ama tanındığı ve bilindiği zaman buralar gerek yerli, gerek yabancı ziyaretçiler tarafından önemli bir cazibe merkezi olacaktır” dedi.

Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kaydedilmesinin 30. yılı münasebetiyle düzenlenen Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Adıyaman Valiliği ile Adıyaman Belediyesini ziyaret etti.

Türkiye Petrolleri tesisinde gerçekleştirilen Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez ve AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Hanifi Erdem, daha sonra Adıyaman Valiliğini ziyaret etti. Bakan Avcı ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, burada Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Bakanı Avcı, Valiler Kararnamesiyle İstanbul Vali Yardımcılığı görevinden Adıyaman Valiliği görevine atanan Nurullah Naci Kalkancı’ya yeni görevinde başarılar diledi.

 

Başkan Kutlu Kültür Merkezi İstedi

Adıyaman Belediyesi tarafından eski otogarın yerine yapılması planlanan Kültür Merkezi konusunda bilgiler verip, destek isteyen Başkan Kutlu ziyarette yaptığı konuşmada Bakan Avcı’ya “İlimize hoş geldiniz” diyerek şunları söyledi: “Adıyaman’da tiyatro ve benzeri etkinlikleri sahneleyebileceğimiz sadece iki tane salonumuz var. Bunlardan birisi şehrin kuzey batısında bulunan Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğü’ne, diğeri de şehrin kuzey doğusunda bulunan Adıyaman Üniversitesi’ne ait. Her ikisi de şehir merkezinden çok uzakta. Şehir merkezine yeni ve standartlara uygun bir Kültür Merkezi yapmak için uzun zamandır bir çalışma içerisindeydik. Bunun için de eski otogarımızın yerini uygun gördük. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da destekleri ile bu projeyi kısa süre içerisinde hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.”

Adıyaman ile ilgili çeşitli yatırımlara imza atacaklarını müjdeleyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise ziyarette yaptığı konuşmada, “Adıyaman tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu’nun en kadim yerleşim yerlerinden birisidir. 2003 yılından buyana 58 milyon 200 bin TL ödenek gönderdiğimiz Adıyaman’a yatırımlarımız devam edecek. Bakanlık olarak Kültür Merkezleri için Kültür Hanları Projesi hazırladık. Kültür Hanları Projesi’ni buraya da uyarlayabiliriz. Arkadaşlarımız bunun için çalışıyor. Bunun yanında Müze çalışmasıyla ilgili de üç tane salon var. Kültür Merkezi ve Müze için Kalkınma Bakanlığı ile temas kurduk ve gerekli imzaları attık” diye konuştu.

Bakan Avcı ve Bakan Ataoğlu, daha sonra Adıyaman Belediyesine geçti. Belediye Şeref Defteri’nin imzalanmasının ardından ziyaret basına kapalı devam etti.

 

Bakan Avcı Perre’yi Gezdi

Bakan Avcı’dan Perre Antik Kent’teki kamulaştırma sorunuyla ilgili açıklama

Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden ayakta kalan tek kent olan Perre Antik Kent’te kaya mezarlarını gezen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, buranın kamulaştırma sorunuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Adıyaman kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Örenli Mahallesi’nin üzerine yerleşik olduğu Perre Antik Kent’teki 131 yapının kamulaştırılması için 50 milyon TL ödenek gerekiyor. Perre Antik Kent’te kaya mezarlarını gezerek, yetkililerden bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Örenli Mahallesi sakinlerinin büyük bir sorunla karşı karşıya olduklarını ve bu sorunun giderilmesi için toplu bir kamulaştırma gerektiğini kaydetti.

Perre Antik Kent’in çok iyi tanıtılması gerektiğine dikkat çeken Bakan Avcı, “Buranın tabi çok iyi tanıtılması lazım. Yukarıda ayrıca mozaik buluntularımız da var. Ama henüz bunlar doğrusu tanıtım dolaşımına girmiş değil. Ama tanındığı ve bilindiği zaman buralar gerek yerli, gerek yabancı ziyaretçiler tarafından önemli bir cazibe merkezi olacaktır” dedi.

Bölgedeki kamulaştırma sorunu ile ilgili ise Bakan Avcı, “Burada ciddi sorun var. Vatandaşlar birinci derece sit alanı olduğu için en doğal ihtiyaçlarını bile karşılayacak düzenlemeleri maalesef yapamıyorlar. Bunun için bir kamulaştırma programı yapmak gerekiyor. Onunla ilgili gerekli birimlerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyük bir proje, ciddi kaynak gerektiren bir proje. İnşallah el birliği ile bir çözüm üretmek için çalışıyoruz. Bir çözüm getirmemiz gerekiyor. Çözüm de toplu bir kamulaştırma gibi görünüyor. Onunla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan Avcı’ya gezisinde KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Milletvekili Adnan Boynukara ve Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu eşlik etti.(İHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz