Adıyaman

Parkta kitap iyi gider

Yanında da çay varsa

Parkta kitap iyi gider

 

Adıyaman Belediyesi tarafından kitap okumanın yaygınlaştırılması amacıyla Demokrasi Parkında oluşturulan mini park kitaplığı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Demokrasi Parkında kitap okuyana çay da bedava.

Sosyal belediyecilik anlamında bir yeniliğe daha imza atan Adıyaman Belediyesi, Yakup Tosun koordinatörlüğünde Demokrasi Parkındaki oluşturduğu ‘Park Kitaplığı’nı hizmete açtı.

Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin parklarda dinlenirken kitap okuma alışkanlığı edinmesi amacıyla hazırlanan ‘Park Kitaplığı’ açılışına Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, eski Adıyaman milletvekili Ahmet Doğan, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, CHP İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Gürsoy, Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, İl Müftü Yardımcısı Musa Çiftçi, Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Ertuğrul Altuğ, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ‘Park Kitaplığı’ projesi koordinatörü Yakup Tosun, tek amaçlarının yeni neslin kitap okumasına vesile olmak olduğunu dile getirerek, “Kitap okumayı seven birisiyim. Herkesin de kitap okumasını istiyorum. Bundan dolayı bir proje hazırlayarak Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu’ya sundum. Kendilerinin de oluru ile bugün bu projemizi hayata geçirmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Kitaplığın oluşması için ilk oluşumun sosyal medyadan başlattıkları kampanya olduğunu da sözlerine ekleyen ve bu şekilde oluşturulan kitaplığın, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen kitaplarla doldurulduğunu sözlerine ekleyen Tosun, “Halkımızdan isteğimiz, çocuklarını alarak bu parka gelmeleri ve kitap okumanın güzelliğini, hazzını onlara yaşatmalarıdır. Hedefimiz çocuklar için, gençler için okuyan bir nesil oluşturmak. Bundan sonrası içinde Adıyaman’ın çeşitli yerlerine yeni kitaplıklar kurmak için desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

 

Kitap Okuyana Çay Bedava

Daha sonra kürsüye gelen Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise projenin başlangıcı hakkında bilgi vererek, kitap okumanın önemine değindi. Başkan Kutlu, “Bu kitaplığımızın fikir babası Yakup Tosun kardeşimizdir. Bana gelerek, bugün açılışını yaptığımız kitaplığı kurmak istediğini söyledi ve destek istedi. Biz de belediye olarak gereken desteği verdik ve bugün burada küçük ama güzel bir kitaplığın açılışını yapıyoruz. Şu an bu kitaplığımızda 500’ün üzerinde kitabımız var. Ancak bu atılan tohum filizlenirse buraya binlerce kitap getirebiliriz. Bu konuda herkesten destek geleceğine inanıyorum. Bende bu kitaplığa 300’e yakın kitap desteğinde bulunacağım. Bu şekilde hemen yanı başımızda bulunan Halk Kütüphanemizin yanında bir de Millet Kütüphanesi oluşturmuş olacağız. Eğer halkımız parkımıza gelip kitap okurlarsa bizde onlara çay ikramında bulunacağız. Yani kitap okuyana çaylar bedava olacak. Bu anlamda da hizmetlerimizin artarak devam edeceğini de bildirmek istiyorum. Bunun için bütçemizi ayırdık” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen Vali Mahmut Demirtaş ise emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasının devamında şunları söyledi: “İnşallah bundan sonra Adıyaman’da değişime öncülük edebilecek projeler hayata geçirilecektir. Bu kitaplığımızın halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Adıyaman eski milletvekili Ahmet Doğan emeği geçenlere teşekkür etti. İl Müftü Yardımcısı Musa Çiftçi açılış duası yaptı.

Açılıştan sonra programa katılan protokol üyeleri ve öğrenciler kitaplarını alarak havuz kenarında bir süre kitap okudu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı