Adıyaman

Panorama ve Arkeolojik Müzeye Kavuşuyoruz

Müzenin ön yeterlilik ihalesi 6 Temmuz’da

Panorama ve Arkeolojik Müzeye Kavuşuyoruz

 

TBMM Başkanvekili ev AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, 26 bin 13 metrekare arsa üzerine yapılacak, 2018 yılı yatırım programına alınan Adıyaman panorama ve Arkeoloji Müzesi ile yapımı, teşhir-tanzimi ve çevre düzenlemesinin ön yeterlilik ihalesinin 6 Temmuz’da yapılacağını söyledi.

TBMM Başkanvekili ev AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Adıyaman ve ilçelerimizin sahip olduğu kültürel zenginlik, binlerce yıldır bağrında yatan miras, tarihi yerleri ve eserleri kuşkusuz çok önemli bir hazinedir. Başta Nemrut Dağı olmak üzere, 230 civarında ve dünya çapında arkeolojik eseri sınırları içerisinde barındıran Adıyaman, kültür ve turizm alanında markalaşma yolunda da hedeflenen noktaya adım adım ilerlemeye devam etmektedir. Hâlihazırda bünyesinde, 30 binin üzerinde arkeolojik eseri barındıran Adıyaman Müzesi’nde, fiziksel şartların yetersizliğinden 1.500 civarında eser ancak sergilenebilmektedir. Depolarda bulunan bu tarihi eserlerin gün yüzüne çıkması kültür ve turizm alanında var olan potansiyelimize işlerlik kazandırması açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Aydın, “            Bu manada; Adıyaman Panorama ve Arkeolojik Müzesi kompleksinde; 6.100 m2 oturma alanına sahip; 500 kişilik + 100 kişilik + 100 kişilik olmak üzere toplam 700 kişik konferans ve seminer salonları, kent, arkeoloji, etnoğrafya ve panorama müzeleri yer almaktadır. Ayrıca müze kompleksinde toplam 13.500 m2’yi bulan kapalı alanlar ve 3.336 m2’lik otopark ile birlikte kafeterya, oturma alanları, çocuk oyun alanı, arkeoloji oyun alanı, canlandırma alanı, sürekli sergileme alanları, halka açık dinlenme ve yeme-içme alanları, toplantı, eğitim ve etkinlik alanları, entegre yürüme yolları, seyir platformlarını barındıran açık ve yarı-açık alanlar projelendirilmiştir.” dedi.

Müze kompleksinde bölge turizmi için çok önemli olan yaklaşık 3 bin 500 metrekare alana sahip Panorama Müzesi bölümünde Nemrut Dağı Tümülüsü Canlandırması ve eserlerinin de yer alacağını söyleyen Aydın, “26 bin 13 metrekare arsa üzerine yapılacak yeni müze 2018 Bakanlığımız Yatırım programında yer almakta olup gerekli ödenek aktarılmıştır. ‘Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi’ işi yapımı, teşhir-tanzimi ve çevre düzenlemesi 6 Temmuz 2018 tarihinde ön yeterlilik ihalesi yapılacaktır. Hem bölgemiz, hem ülkemiz hem de Adıyaman’ımız için bugün ve gelecekte çok büyük artı değerler sağlayacak olan, ekonomik ve sosyal manada Adıyaman’ın çehresini değiştirerek turizm de çok daha önemli noktalara getirecek olan bu yatırımın ve yeni yatırımların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş, milletvekillerimiz ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, Adıyamanlı hemşerilerime bu güzel yatırımın şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu