Adıyaman

Pandemi Balık Satışını Artırdı

Karadeniz Balıkçılık işletmecisi Mustafa Kaplan, “Geçen seneye oranla yüzde iki yüz artış var, Adıyaman halkı her geçen gün balık yiyor.” dedi.

Kaplan, hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle geçen seneye oranla yüzde 300 ile 400 arasında hamsi balığında artış yaşandığını söyledi. Balık fiyatlarında da artış yaşandığına dikkat çeken Kaplan, şunları aktardı:

“Tabi insanların alım gücünü aşıyor bunlar ama bizde bu yıl sadece çark dönsün diye işimize devam ediyoruz. Esnafın alma gücü azaldı, şuan genellikle memurlar üzerinden çark dönüyor. İhtiyaçlarımızı giderecek güce sahibiz ancak kar oranı geçen seneye göre sıfır. Fiyatlara bakarsanız geçen sene oranla yüzde iki yüz artış var, yani Adıyaman halkı her geçen gün balık yiyor. Bizde hem pişirim, hem ızgara ve onun dışında fırın. İnsanların evinde kokmayacak şekilde hizmetleri sunuyoruz.  Ümit ediyoruz ki hafta da bir kere tüketsinler.”

Kaplan, kentte taze balık satışına özen gösterildiğini vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm balıkçı esnaf arkadaşlarımız günlük taze balık getirir. Günü birlik geliyor, akşam veriliyor, vatandaşlarımız sabah erkenden gönül rahatlığıyla balık alabilirler.”(PHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu