Adıyaman

“Oto sansürün galip geldiği çağdayız”

CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere:

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere 24 Temmuz Basında Sansürün kaldırılışının” yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, oto sansürün galip geldiği çağda olduğumuzu söyledi.

CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Türkiye’de, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk bir yılında

 en az bin 732 gazetecinin işsiz kaldığı ortaya çıkarken, öte yandan basında sansürün kaldırılışının 111. yılının içindeyiz. Bir ülkede demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi ancak basın  önündeki engellerin kaldırılmasıyla mümkün olabilir. Basın özgürlüğü, “objektiflik” ilkesinden taviz vermeden; baskı, tehdit ve sansürsüzce gazetecilerin özgürce çalışabilmesidir. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasi, hukuk ve insan haklarından söz edilemez.” dedi.

Tutdere, “Ülkemizde yerel ve ulusal basında bir baskı rejimi krizi yaşanmaktadır.  Gazeteciler ya hapiste ya da işsizler. Bu “hapishane” tanımının içine hem fiziksel olarak, hem zihnen, hem de ekonomik açıdan zapturapt altına alınmış gazetecileri ve medya kurumlarını eklememiz şarttır. Hâl buyken, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olarak kutlanan 24 Temmuz’u ne yazık ki, üzerine oto sansürün eklendiği bir dönem olarak yaşamaktayız.

Gazeteciliğin suç olmadığı, basın emekçilerinin tutuklanmadığı,  hedef gösterilmediği, işsiz kalmadığı; sansür ve oto sansürden uzaklaştığımız bir ülke umudu ve özlemi ile değerli Basın Emekçilerimizin 24 Temmuz Basın Bayramını tebrik ediyorum. Cezaevindeki ve dışarıdaki tüm gazeteciler için özgürlüğün sınırsızca yaşandığı 24 Temmuz’lar olsun.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu