Adıyaman

“OSB’de yatırımcıya yer verilmiyor”

Uslu, Bakan Işık’a Sanayicilerin Sorunlarını Anlattı

“OSB’de yatırımcıya yer verilmiyor”

 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katıldığı istişare toplantısında söz alarak sanayicilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Türkiye Petrollerinde düzenlenen istişare toplantısında bürokratlarla sanayiciler bir araya geldi. Sanayiciler adına söz alan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Bakan Fikri Işık’tan yapılması gündemde olan teşvik revizyonunda Adıyaman’ın mağduriyetinin giderilmesini talep etti.

Uslu, “Adıyaman merkez OSB’de yatırımcıya yer tahsis edilememekte. Bunun nedeni de ilçelerde bulunan OSB’lerin yüzde 70 doluluk oranına ulaşmaması yeni OSB’ler açılmasını engellemekte.     Orman olarak geçen ancak ormanlık vasfını yitiren 8 bin dönümlük bir alan bulunmaktadır. Orta ve uzun vadede sanayicinin önünü açma adına mutlaka bu yerin OSB’ye dahil edilmesi lazım. Şu anda teşvikle ilgili çalışmanın olduğunu biliyoruz. Adıyamanlı sanayiciler adına yeni düzenlemede Adıyaman’ın 6. Bölgede olmasını istiyoruz. Teşvikte zaten 6. bölge sınırındayız. Atatürk Barajı projesi devreye alınırken suyu Urfa’ya, Sanayisi Adıyaman’a sloganı dillendirilmişti. Ama teşvikteki yerimizle gördük ki sanayisi de sulaması da Urfa’ya gitti Adıyaman 5. Bölgeye alındı. Verimli arazilerin büyük bir bölümünü Atatürk Baraj göletine kaptıran Adıyaman’ın tarımsal sulamalarındaki enerji maliyeti komşu ilimiz olan Şanlıurfa’ya göre 4 kat daha yüksek olmasına rağmen Şanlıurfa ve Diyarbakır ilimizde tarımsal sulamanın yüzde 59’u devlet tarafından desteklenirken ilimizin bu desteklerden mahrum bırakılması kabul edilemez bir durumdur. İlimiz Güneş enerjisi ile ilgili Türkiye’de en rantabl illerin başında gelmektedir. Dolayısıyla mutlaka güneş enerjisi İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurularak Güneş enerjisi yatırımcılarının önünü açmamız lazım. Aynı zamanda ilimiz yılda 286 gün güneş gören bir ildir. Bir taraftan da enerji ülkemizin cari açığını tetikleyen bir sektördür. Bunlar çok önemli yatırımlardır. Kayıp-Kaçak Elektrik Türkiye ortalaması Türkiye’de yüzde 16’dır. Bölgede Adıyaman yüzde 10, Mardin yüzde 79, Şanlıurfa yüzde 76, Şırnak yüzde 70 ve Gaziantep yüzde 28’dir. Adıyaman’ımız vatanına bayrağına bağlı bir millettir. Ancak diğer illerin kullandığı oran bize yükleniyor. Yani kaçak elektrik kullanmadığımız halde o bölgelerin parası bizlerden tahsil ediliyor. Bu adaletsizliğe son verilmesi lazım. Yine Vergi tahsil oranında 2015 yılı sonu itibariyle 375 Milyon TL tahakkuk etmiş, 350 milyon TL vergi tahsilatı yapılmıştır. Neredeyse tahakkuk eden verginin tamamını ödemişiz” dedi.

Daha sonra söz alan iş adamları sorunlarını Bakan Fikri Işık’a aktardı. Sanayicilerin sorularını cevaplayan Bakan Işık, Adıyaman’daki yatırım ortamının iyileştirilmesi için daha fazla destek vereceklerini kaydetti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu