Adıyaman

Ormanları yakan anız inadı!

Her yerde anız yangını, İtfaiye Müdürü Uyardı

Uzmanların anız yangının toprağa ve canlılara zarar verdiğini söylemesine rağmen, yasal olarak da suç olmasına rağmen anız yangınının ardı arkası gelmiyor. Anız yangınlarının önü alınamayınca onlarca hektarlık ormanlık alanlar da küle dönüyor. Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik de vatandaşları anız yangınına karşı uyardı.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınlarında çıkan anız yangını paniğe neden oldu. 

Edinilen bilgilere göre, Yunus Emre Mahallesi Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınlarında bilinmeyen nedenlerden dolayı çıkan anız yangını kısa sürede büyüyerek araziyi etkisi altına aldı. Durumu fark eden vatandaşlar itfaiye ekiplerine bilgi verdi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucunda alevler kontrol altına alınarak söndürüldü.

İtfaiye Müdürü Çelik’ten Uyarı

Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik, vatandaşları anız yakmaları konusunda uyardı. 

Müdür Ahmet Çelik, yaz aylarının gelmesi ile birlikte meydana gelen anız yangınlarının bilinçsiz bir şekilde yakılması sonucu anız olaylarının başta yer aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Adıyaman İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik, “Vatandaşlarımızı daha öncesinden gerek biz itfaiye ekipleri gerekse ilgili kurumlar tarafından anız yakılmaması anlamında uyarılarda bulunmuştuk. Ama ne yazık ki, bu uyarılarımız dikkate alınmadı. Vatandaşlarımızı buradan bir kez daha uyaralım. Anız yakmayalım anız yakanları da uyaralım. Bu konuda oldukça dikkatli ve hassas olmamız lazım. Anız yakarak hem kendi arazilerinin verimini düşürüyorlar, hem orada bulunan canlıları yok ediyorlar hem de anız yangınlarının ormanlık alanlara, ikametlere yada bahçelere sıçramalarına neden oluyorlar” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu