Önce Yapın, Sonra Satın

06 Temmuz 2015 Pazartesi, 10:21

Otogar Yarına Kalırsa 50 Yıl Sonraya Kalır

Önce Yapın, Sonra Satın

 

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, çok yüksek fiyatla yapılan ve yapıldığı yer itibariyle de kullanılmaya müsait olmayan yeni otogarı satacağını, şehrin batısında yeni bir otogar yapacaklarını söylüyor ama Adıyamanlılar olarak, 50 yıl sonra ancak yaptırabildiğimiz otogarı, sağlama almadan sattırmak istemiyoruz. Şartlı olarak da satsanız, yapın yeni otogarı, sonra da satın uygun olmayanı.

Adıyaman, 1 Aralık 1954 tarihinde il oldu Aradan 61 yıl geçmesine rağmen, Adıyaman halen kasaba otogarıyla şehir içi ulaşımın kapısını aralıyor, dışarıdan gelenlere kapı açıyor, ne kadar aralayabilir, ne kadar açabilirse.

Geçtiğimiz dönem yapılan ama bir türlü eksiklikleri ve sürekli süren mahkemeleriyle yapımı bitmeyen, kullanışlı olmayan, ulaşım açısından vatandaş ve firmalar açısından rantabl bulunmayan otogarın yerinin yanlış olduğuna neredeyse tüm Adıyamanlılar hemfikir ama buna rağmen de yapılan bir yatırımın göz göre göre heba edilmesini kimse istemiyor.

Henüz açılmadan meydana gelen kazalarıyla da cam tavan ve camı çok fazla olan yeni otogarın kullanıma uygun olmayacağı belirtiliyor ve adeta elden çıkartılmaya çalışılıyor.

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, bu fikrini her yerde dillendiriyor ve şartlı olarak satış yapacaklarını, yerine Adıyaman’ın batısında otogar yaptıracaklarını söylüyor ama Adıyamanlılar, 61 yıl sonra gelen otogarı riske atmayı düşünmüyor; önce yapın, sonra satın…

 

Otogarı Şartlı Satacağım

Otogarı şartlı satacağını söyleyen Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, “Şehrin batısında daha güzel bir planlama ile yani camları daha az olan, tavanları cam olmayan, soğutması problem olmayacak bir otogar düşünüyorum. Şimdiye kadar gelen teklifler işin doğrusu bizim beklediğimiz miktarın altında çünkü oranın 20 milyon üzerinde bir yapı maliyeti var. Bu biraz abartılı olduğunu düşünsek bile küsuratını atsak 20 milyon kalır. Birde arsa değeri var yani yaklaşık 30-35 trilyon civarında bize maliyeti var. Bu miktarın verilmesi durumunda ve oranın binalarının kullanılması durumunda, buranın satılmasını meclis gündemine getireceğiz. Tabi burası halka ait bir yerdir. Burayı en iyi şekilde görevlendirmekte bizim görevimizdir. Ama şimdi insanlar çarşıya inip 10 kilometre doğuya doğru gidecek, sonra o yolu tekrar bir daha gelecek, bu yaklaşık 1 saatlik gecikmeye neden olur. Şuan biz gerçek bir müşteri çıktığı zaman çok süratle batıda yeni bir otogar aynı parayla otogar yapma karşılığında oraya vermeyi düşünüyoruz”

Batıda olan arazinin hibe olarak değil parası ile satın alındığına dikkat çeken Kutlu, şöyle devam etti: “Ama şu anda orası çok ciddi manada değer kazanmış. Eski mülk sahipleri değer artışından dolayı kendilerine ranta çevirmek için kanundaki haklarını kullanıp burayı almak için dava açmışlar. Davada sonuna doğru gidiyor. Burada kanuni bir hak olabilir ama ben vicdani bir hak görmüyorum. Zamanında buranın parası alınmış ve verilmiş ve bugün değer kazanmış. Adıyaman halkının malı olan bir yeri bazı şahısların almasına ben şahsen gönlüm razı olmaz. Bunun içinde her türlü mücadeleyi kanun çerçevesinde vereceğim. Bu konuda gereken maddi manevi mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. O verilen yer Adıyaman halkına ait bir yerdir. Buranın hiçbir kimsenin kendine özel bir mülk edinme lüksü yoktur”

 

Otogar Halkın Malıdır

Kutlu; “Otogar halkın malıdır. Konuyla ilgili halkın ve meclisin görüşünü alacağız. Eğer halk isterse satmaktan vazgeçerim. Eğer vatandaşımız otogardan memnun ise otogarı yüz akı görüyor ise satmaktan vazgeçerim. Otogarın mimarisi tartışılır ama yeri doğru değil. Yeni otogar için şimdiye kadar 4 grupla görüşmemiz oldu. Son yurt dışından gelen Adıyamanlı hemşerilerimizin temsil ettiği bir grup var, yabancı ortakları da var. Bunlarla da görüşmelerimiz sürüyor. Ciddi bir teklif gelirse, yani tatmin edici miktarda teklif gelirse, konuyu meclis gündemine ve kamuoyu gündemine tekrar taşıyacağım” şeklinde konuştu.

 

Yaman Kart Eleştirisi Acımasızca

Yaman Kartla ilgili soruları yanıtlayan Başkan Kutlu şunları kaydetti: “Sosyal medya en acımazca eleştirildiğimiz konu yaman kart konusudur. Yaman kartın maliyeti 5 lira, personel gideri ile 7,5 lirayı buluyor. Bizde belediye olarak 5 liralık belediye otobüslerine binme hakkı veriyoruz. Alınan kart ile 5 kez belediye otobüsüne binebiliyor. Vatandaşın verdiği 2,5 liradır. Bunda herhangi bir kazancımız yoktur. Her kart için 5 lira veriyoruz. Kart ömür boyu kullanabilinir. Öğrenci ve engelli kartları yılda bir kez yenilecektir. Bütün otobüsler ve minibüsler kartlı sisteme geçmiş oldu. Yaşlılar ve engelliler ücretsiz yararlanacaktır. Otobüslerimiz 400 yataklı devlet hastanesinin kapısına kadar gidecektir. Hastaların mağduriyetini gidermiş olacağız.” dedi.

 

Otobüs Sayısı Artacak

Belediye Başkanı F.Hüsrev Kutlu, “Otobüs sayılarımız artacaktır. Bunun müjdesini vermek istiyoruz. Otobüslerimiz gece on ikiye kadar çalışacak. Gece on iki ile iki arası nöbetçi otobüs uygulamamız devam ediyor. Gece minibüsü uygulamasına da geçeceğiz. Gece boyunca belirli aralıkla çalışacak otobüsler ve minibüsler olacak. Hastanenin ciddi bir otopark sorunu var. Hastanenin yolunu ve alt yapı çalışmasını en kısa sürede tamamlayacağız. Karayollarının hastanenin oradan kavşak çalışması olacak. Orada bir alt ve üst geçidi gerekmektedir” dedi.

 

  1. Çevre Yolunu Tamamlayacağız

Çevre yolu çalışmasının devam ettiğini ifade eden Başkan Kutlu, “3. Çevre yolu ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Özel idareyle yazışmalarımız devam ediyor. Yolun geçeceği güzergâhı para ödemeden yapma gayretindeyiz. Nissibi köprüsü ile ilimizde transit geçişler artacaktır. İnşallah en kısa zamanda çevre yolunu tamamlama gayreti içerisindeyiz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

Yorum

  1. Engelli Vatandaş

    7 Temmuz 2015 at 10:26

    Yamankart da engelli vatandaşların tüm hatlarda ücretsiz kullandığı yalandır. Size sadece Kolej ve Belediye otobüslerinde kullanabilirsiniz diyorlar. Türkiyenin neresinde var engelli kartlara para yüklenip diğer hatlarda kullanılabildiği.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz