Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Olsa da beslensek!

29 Temmuz 2017 Cumartesi, 09:36

Önce barınma sonra beslenme

Olsa da beslensek!

 

Diyetisyenler, doktorlar, tıp çevrelerinin neredeyse tamamı, vatandaşın sağlıklı beslenmesi gerektiğini hep söyler ama gerçekler, bunun tersini söyler. Yapılan araştırmalar, vatandaşın barınmaya daha çok para ayırdığı, beslenmeyi ötelediği, tatil, eğlence, eğitim gibi teferruatla ise hiç uğraşmadığını gösteriyor.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hane gelirinin harcama yapısını önemli ölçüde etkilediği belirtildi. Açıklamada hanelerin harcamalarında en yüksek payı önce kira ve konuta sonra da gıdaya yaptığı ifade edildi.

Hanehalkı Bütçe Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasında en yüksek payı %25,2 ile konut ve kira alırken, ikinci sırada %19,5 ile gıda ve alkolsüz içecekler, üçüncü sırada ise %18,2 ile ulaştırma harcamaları yer aldı.

 

Düşük gelirli gıdaya, yüksek gelirli ulaştırmaya daha çok harcadı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hanenin geliri arttıkça konut, sigara, ve gıdaya daha az harcadığı diğer taraftan ulaştırma, eğitim, giyim, kültür ve eğlenceye daha çok harcadığı belirtildi.

En düşük gelirli haneler ile en yüksek gelirli hanelerin harcama yapısı özellikle; eğitim, kültür ve eğlence, ulaştırma, gıda ve alkolsüz içecekler, konut ve kira gruplarında önemli ölçüde farklılaştı.

Gelire göre sıralı %20’lik gruplar itibarıyla tüketim harcamalarının 2016 yılındaki dağılımına bakıldığında; en düşük gelir grubu olan birinci %20’lik grupta yer alan hanehalkları, konut ve kira harcamalarına %32, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına %28,9, ulaştırma harcamalarına %8,9 ve mobilya ve ev eşya harcamalarına %5,6 pay ayırdı.

En yüksek gelir grubu olan beşinci %20’lik grupta yer alan hanehalkları ise, ulaştırma harcamalarına %22,8, konut ve kira harcamalarına %21,7, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına %14,2 ve lokanta ve otel harcamalarına %7,6 pay ayırdı.

 

Kazançtan en büyük pay kiraya

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, hanehalkı tüketim harcaması 2016 yılı sonuçları değerlendirildi. Yapılan açıklamada hanehalklarının 2016 yılında bütçelerinden en fazla payı konut ve kira harcamasına ayırdığı bildirildi.

Hanehalkı bütçe araştırmasının 2016 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı %25,2 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı %19,5 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise %2 ile sağlık ve %2,3 ile eğitim hizmetleri oldu.

 

Bir kişi ayda 1.642 TL harcadı

Hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2015 yılında 1.455 TL iken 2016 yılında 1.642 TL olarak tahmin edildi.

 

Ulaştırmanın payı arttı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada toplam harcamalardaki payı en fazla artan grubun ulaştırma olduğu belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre, ulaştırma harcamalarının payı bir önceki yıla göre 1,2 puanlık artışla %17’den %18,2’ye yükseldi. Alkollü içecekler, sigara ve tütün grubunun payı %4,2’den %4,4’e, mobilya ve ev eşyalarının payı, %6,1’den %6,3’e; eğitim hizmetlerinin payı ise %2,2’den %2,3’e yükseldi.

Diğer taraftan, konut ve kira harcamalarının toplam harcamalardaki payı bir önceki yıla göre 0,8 puanlık düşüşle %26’dan %25,2’ye geriledi. Ayrıca, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarının payı %20,2’den %19,5’e, eğlence ve kültür harcamalarının payı %2,9’dan %2,8’e, çeşitli mal ve hizmet harcamalarının payı ise %4,3’den %4,2’ye düştü.

Giyim ve ayakkabı (%5,2), sağlık (%2), haberleşme (%3,7) ile lokanta ve otel (%6,4) harcamalarının payı ise 2016 yılında da değişmedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz