Adıyaman

“Öğretmenlik amaç değil, yüce bir gayedir”

24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği

“Öğretmenlik amaç değil, yüce bir gayedir”

 

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, Adıyaman’da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

24 Kasım Öğretmen Günü nedeniyle ilk olarak, Valilik binası önündeki Atatürk Büstüne, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelengini Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından buradaki program sona erdi.

Daha sonra 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği halk eğitim merkezi salonunda devam etti. Okul korusu tarafından Öğretmen Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan yaptı.

Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, öğretmenler arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını geliştirmek, emekli öğretmenlere saygı, mesleğe yeni başlayan öğretmenlere meslek aşkını aşılamak amacında olduklarını dile getirdi.

Seyfi Özkan, “Öğretmenlik mesleği insanlık tarihinin en anlamlı mesleğidir. Öğretmenlik mesleğini, ürünü insan olan, başlı başına bir amaç olmaktan öte, yüce bir gaye olarak görüyorum. Öğretmenlik mesleği, erdemli toplum oluşturma, öğretmenler en bilinçli kişidir.

Öğrenciye yaklaşan, öğrencilerini değerlendiren, sorunun değil çözümün bir parçası olmayı ilke edinen, bu anlayışla hareket eden değerli öğretmenler toplumsal fayda işlevlerini asla yitirmeyeceklerdir. Heyecanımızı diri tutmalı, ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız. Ruhumuzu her şartta diri tutarak başarıya ulaşabiliriz” dedi.

Adıyaman Vali Vekili Murat Süzen, Adıyaman’da eğitim alanında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, “Sizlerin yanında olmaya, sahada olmaya gayret ediyoruz. Köy okulundaki problem neyse yanlarında yer almaya çalışıyoruz. Elimizde sihirli değnek yok. Problemleri biranda çözeriz, demiyoruz. Ama bizler sizlerin yanında olduğumuzu söylüyoruz. Sizlerin gösterdiği samimiyetin son zerresine kadar farkındayız. Bu vesileyle Valimiz Mahmut Demirtaş ilk geldiğinde, 2017 yılında derslik sayısını en üst seviye çıkartmanın gayretinde olacağını dile getirmişti. Adıyaman’da çok ciddi bir derslik problemi vardı. Son üç seneye baktığımızda bin 500’e yakın Adıyaman genelinde derslik yapılmış. Cumhuriyet tarihine bakıldığında yapılan derslik sayısı 3 bin 600’dür. Elbette ki bu yeterli değil. Şuanda Adıyaman’da bin dersliğe ihtiyaç var. Sizlerin öğretmen olarak öğrencilere daha iyi şartlarda eğitim verebilmeniz için, devletimiz çalışmalarını ciddi bir şekilde sürdürüyor. Şuanda ortaokul seviyelerinde akıllı tahtalar takılıyor. Liselerde akıllı tahtalar tamamlandı. Fiziki ve teknik düzeltmeler, öğretmen arkadaşlarımızın şartlarının iyileşmesiyle daha iyi olacağını düşünüyorum. Sahada sizlerin ektiği sevgi tohumlarını görüyorum. Sizlerin ektiği sevgi tohumlarının yeşerdiğini görüyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından adaylığı kaldırılan stajyer öğretmenler öğretmenlik yemini etti. Adıyaman Halk Oyunları ekibi folklor gösterisi sundu. Emekli öğretmen ve personele hizmet şeref belgesi takdim edildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı