Adıyaman

Öğrencilere Sunulan Sosyal ve Kültürel Hizmetler

Öğrencilere Sunulan Sosyal ve Kültürel Hizmetler

 

Adıyaman Üniversitesi, öğrencilerine hazırladığı çağdaş ve modern fiziki koşulların yanında geleceğe her yönüyle hazır olmaları adına öğrencilerine kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel etkinlikler aracıyla çeşitli hizmetler sunuyor.

Öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmek, yeni ilgi alanları oluşturmak, yeteneklerini ortaya çıkartmak ve birlikte dinlenme ve eğlenme kültürü oluşturmak amaçlarıyla halkoyunlarından tiyatroya, konserlerden sinema günlerine, sergiden panel, konferans ve sempozyuma kadar birçok etkinlik yaparak geleceğe hazırlıyor.

 

Sportif Faaliyetler

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen üniversitelerarası spor müsabakalarına futbol, hentbol (bay-bayan), voleybol (bay-bayan), bisiklet, güreş, kick boks, muay thai, taekwondo, masa tenisi gibi branşlara takımlar gönderen Adıyaman Üniversitesi öğrencilerine ilgi alanlarına göre yeteneklerini gösterme imkânı sunuyor.

 

Kültürel ve Sanatsal Faaliyetler

Kurs Hizmetleri

Üniversite öğrencilerinin sanatsal yönden var olan yeteneklerini ortaya çıkartmak ve öğrencilerin yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak amacıyla halkoyunları, bağlama, tiyatro, spor ve resim gibi çeşitli alanlarda kurslar veriyor.

Bunların dışında, Adıyaman Üniversitesi, Hayrat Vakfı ile imzaladığı işbirliği protokolü ile öğrencilerine tarihimizi ve geçmişimizi okuma imkânı sunan ücretsiz Osmanlıca kursu veriyor.

 

Tiyatro

Adıyaman Üniversitesi kendi öğrencilerinin hazırladığı birçok oyunu sahne imkânı sunarken bu oyunların yanı sıra Devlet Tiyatroları’na da sahnelerini açıyor. Her yıl birçok oyun Devlet Tiyatroları tarafından Adıyaman Üniversitesinde sergileniyor.

 

Konser

Adıyaman Üniversitesi, alanında ün yapmış sanatçılara sahnelerini açarken bunun yanında Devlet Konservatuarı öğrencilerinin ve yerel sanatçıların düzenlediği konserlere de ev sahipliği yapıyor.

 

Sinema Günleri

Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinde sinema kültürü oluşturmak, tarihi ve kültürel değerleri öğrencilerine sinema yoluyla aktarmak amacıyla her yıl belirli zamanlarda Rektörlük Konferans Salonu’nda sinema günleri düzenliyor.

 

Sergi

Adıyaman Üniversitesi Mediko binasında yer alan sanat galerisi ve Adıyaman evi her yıl birçok sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergilerde yüzlerce resim, hüsn-i hat, ebru, tezhip, naht, bakır işleme, tombak, kaat’ı, minyatür, seramik ve çini eseri öğrenciyle buluşuyor.

 

Panel ve Konferans

Adıyaman Üniversitesi, her yıl onlarca panel ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Matematikçilerden edebiyatçılara, iktisatçılardan fen bilimlerine kadar alanında uzmanlaşmış, akademik başarılar elde etmiş birçok misafiri ağırlayan Adıyaman Üniversitesi her öğrenciye okuduğu alanla ilgili birkaç panel ve konferans dinleme imkânı sunuyor.

Bilimsel Faaliyetler

Adıyaman Üniversitesi her yıl Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi, Suriyeli Mülteciler ve alanında ilk olan İstiklal Mahkemeleri Sempozyumu gibi birçok bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerini geliştirme adına matematik günleri ve geleneksel olarak düzenlenen sosyal sorunlar seminerleri de bilimsel faaliyetler arasında yer alıyor.

Bunların dışında Adıyaman Üniversitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve önümüzdeki yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu” sadece Adıyaman Üniversitesi akademisyenlerinin bildirileri ve poster sunumlarından oluşuyor. Bu sempozyumla öğrencilerimiz bilimsel etkinliklerde görev alma ve bilimsel faaliyette bulunma şansı buluyor.

Öğrencilerimize sunulan sosyal ve kültürel hizmetler konusunda bir açıklama yapan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, geleceğin insanını yetiştirdiklerini belirterek öğrenciye alanı dışında hayat bilgisi de verilmesi gerektiğini ifade etti. İnsanın sosyal bir varlık olduğunu söyleyen Prof. Dr. GÖNÜLLÜ konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biz burada bir ülkenin bir milletin geleceğini oluşturan öğrenciyi, insanı yetiştirmeye çalışıyoruz. İnsan sosyal bir varlıktır ve nasıl ki kuşlar tek kanatla uçamazsa insan da öğledir. Eğer ki biz mühendislik fakültesine gelen bir öğrenciye sadece mühendisliğin teorik ve pratik bilgisini verirsek mühendis yetiştirmiş oluruz, toplum insanı yetiştirmiş olmayız. Bunun için o öğrenciye mühendisliğin yanında sosyal ve kültürel bilgiyi vermemiz gerekiyor. Mühendisliğin yanında hayat bilgisini de öğretmemiz gerekiyor. Bunun için de üniversite olarak bir öğrencinin eve gidip gelmesinden bedensel gelişimine, sosyal ve kültürel olarak gelişmesinden bilimsel olarak gelişmesine kadar her şeyi düşünüp birçok hizmet sunuyoruz. Amacımız bu ülkeyi yukarılara taşıyacak beyinler ortaya çıkartmak.”

Adıyaman Üniversitesinde yapılan bütün etkinliklere ulaşmak için Adıyaman Üniversitesi web sayfası adiyaman.edu.tr adresini takip etmenin yeterli olacağı açıklandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu