Öğrencilere gösteri sürprizi

03 Haziran 2017 Cumartesi, 10:48

Sirk ve sokak sanatçıları ilimizdeydi

Öğrencilere gösteri sürprizi

 

“Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları” Projesi kapsamında sirk sanatçıları gösterileri ile öğrencileri eğlendirdi.  Ekip daha sonra Samsat ilçesinde depremzede çocuklara sirk gösterisi sundu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, UNICEF ve Türkiye Kalkınma Vakfı işbirliğinde Adıyaman Valiliği koordinesinde “Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları” Projesi ile öğrenciler eğlenceli dakikalar geçirdi.  Adıyaman Merkez Hürriyet İlkokulu bahçesinde düzenlenen etkinlikte 10 ülkeden gelen sirk sanatçıları gösteri yaptı. Proje kapsamında, öğrencilere yüz boyama, akrobasi hareketleri, dans ve el sanatları gösterisi yaptırıldı.

Proje Koordinatörü Gültekin Çelik, proje kapsamında Türkiyeli ve  Suriyeli çocuklara sosyal uyum çalışması gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bunu sirk ve sokak sanatları, gösteri sanatları, görsel sanatlar ve ritimle yapıyoruz. UNİCEF, GAP İdaresi ,Türkiye Kalkınma Vakfı desteğiyle Mardin Gençlik ve Kültür Evi,  Mardin Gençlik ve Kültür Derneği tarafından yürütülen bir projedir. Mardin, Batman, Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Bugün de Adıyaman’da gerçekleştiriyoruz. Adıyaman’da yaklaşık 130 çocuğa eğitim veriyoruz. Üç hafta sürecek bir eğitim, şimdide mobil festival dediğimiz her yerde  her ilde bir festival yapıyoruz.  Bu mobil festival kapsamında da gittiğimizin ilin bütün ilçelerinde kırsal alanlarda dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarla bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Onlara sirk ve sokak sanatlarını götürüyoruz. Sosyal uyumla ilgili yapılan çalışmalarla birlikte kendi yöntemimizi, kendi metodumuzu, kendi çalışma alanımızı oluşturuyoruz. Bunu sirk ve sokak sanatıyla yapıyoruz. İnsanların birlikte oynayarak birlikte aynı sahneyi paylaşarak, birlikte hareket ederek, birlikte el ele tutuşup aynı alanda aynı performansı sergilemesiyle sağlıyoruz” dedi.

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Sorumlusu Yeşim Çelik Süzer ise Türk ve Suriyeli çocukların kaynaşmasını ve ön yargıların kırılmasını sağlamak amacıyla projeye destek verdiklerini söyledi.

 

Depremzede çocuklara sirk gösterisi

Samsat ilçesinde depremzede çocuklar sirk gösterisi ile eğlendi.  GAP idaresi ile UNICEF arasında “Suriyeli Çocukların ve Gençlerin Güçlendirilmesi Çalışma Planı” kapsamında ulusal ve uluslararası sirk sanatçılarının katılımıyla Samsat ilçesinde sirk gösterileri düzenlendi.

Samsat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşen gösteriye Samsatlı çocuklar büyük ilgi gösterdi. Samsat Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen ve Afrika, Malezya, Fransa, İngiltere, İtalya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkeden gelen sanatçılar, ‘Sirk ve Sokak Sanatları Festivali’ kapsamında yaptıkları gösteriler ile Samsatlı depremzede çocuklara moral verdi.

Öğrencilerin etkinliğe büyük ilgi gösterdiğini anlatan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Yelken, cambazların, palyaçoların, dansçıların ve sihirbazların gösterilerini öğrencilerin büyük keyifle izlediklerini ifade etti.

Törene eşi Belgin Yıldırım ve çocuğu ile birlikte katılan Samsat Kaymakamı Yusuf Yıldırım, Samsatlı çocukların deprem psikolojisinden kurtulmaları için bu tür etkinliklerin önemine işaret ederek, emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymakam Yıldırım, “Çocukların ve gençlerin psikolojik ve ruhsal olarak güçlenmesine imkan sağlayan bu tür etkinlikler, özellikle deprem ve sonrasını yaşamış Samsatlı depremzede çocuklar için ayrıca önemlidir. Çocuklarımız gösteriler ile doyasıya eğlenerek farklı bir gün yaşadılar. GAP İdaresi, UNICEF, İlçe Milli Eğitim ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğüne, gösterileri sunan sanatçılara ve emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz